krzys1825  Dołączył: 02 Cze 2010
bezprzewodowe wyzwalanie lampy
Zobaczyłem dzisiaj rzecz która mnie zwaliła z nóg swoją funkcjonalnością. Wyzwalanie zdalnej lampy błyskowej lampą wbudowaną, która błyska światłem podczerwonym . Czyli ja (ani zdjęcie) błysku nie widzę ale impuls do wyzwolenia zdalnej lampy jest. Ten feature oferuje .... Nikon :( Czy czegoś podobnego nie ma w Pentaxie???

k.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
jest
 
krzys1825  Dołączył: 02 Cze 2010
a jakis hint jak z tego korzystać ? :)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
w aparacie dajesz lampe na W, lampe w tryb bezprzewodowy, i blysk z body zywala lampe (wprawdzie to nie jest podczerwien, ale...)
 
krzys1825  Dołączył: 02 Cze 2010
heh, :( wlasnie na tym polega feature Nikona - żeby nie błyskał ten zakichany flash w aparacie centralnie na przedmiot, osobę fotografowaną, tylko tak dyskretnie światełkiem podczerwonym poinformował zewnętrzną lampę żeby błysnęła.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
no to juz tylko radiowe wyzwalanie wchodzi w gre ;P a koszt to kolo 150zl...
ps. sam tego nawet nie sprawdzalem, ale blysk z body tak bardzo jest widoczny ?
 
krzys1825  Dołączył: 02 Cze 2010
no tak tak , zakupiłem jakiś tandetny chiński zestaw ( ~80zeta) i go używam ale jak zobaczyłem że można bez to mi się przykro zrobiło że ja nie mogę.

a błysk z body .... no widać widać :(
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
krzys1825, a pentaxa mozesz kapac w wannie, nikon tak potrafi? :P

[ Dodano: 2011-01-16, 21:52 ]
http://www.youtube.com/watch?v=Op9mBbo92Ik
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
No ale jeżeli zdalna lampa nie ma fotoceli czy jakiegoś ustrojstwa które zareaguje na tę podczerwień to i tak nici z błysku. Pewnie muszą być lampy systemowe. Do wyzwalaczy radiowych podłączyć można prawie każdą lampę.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
krzys1825 napisał/a:
Ten feature oferuje .... Nikon

Jako oddzielny sterownik błysku SU-800. Nie wiem czy w ogóle jakikolwiek Nikon błyska tylko podczerwienią, ale na pewno tego nie robi d90. Za to można na nim wymusić tryb M na wbudowanej lampie z podziałem mocy oczywiście.

paradziqs napisał/a:
blysk z body tak bardzo jest widoczny ?

Jeśli w kadrze widać oczy to w nich zawsze widać błysk wyzwalający.
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
ja czegoś nie rozumiem o jakim nikonie piszesz(body) który to z lampy wbudowanej błyska światłem podczerwonym :?:
Jaką lampę masz i jakie body Pentaksa?
 
krzys1825  Dołączył: 02 Cze 2010
Cytat
ja czegoś nie rozumiem o jakim nikonie piszesz(body) który to z lampy wbudowanej błyska światłem podczerwonym :?:


w sumie to nie bardzo się przyglądałem aparatowi ale myślę ze to byl D90 albo jakis podobny - dla mnie wszystkie nikony są takie same. W przyszły weekend będę miał znowu możliwość obejrzenia go więc wtedy dokładnie sobie sprawdze co i jak i dopytam o szczegóły

joker333 napisał/a:
Jaką lampę masz i jakie body Pentaksa?


k7+540fgz
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
krzys1825, o jaką widoczność lampy wbudowanej ci chodzi? widoczność błysku na zdjęciach czy w ogóle błysk od strony aparatu? bo w pentaksie możesz ustawić tak lampę wbudowaną żeby tylko wyzwalała tę zewnętrzną nie biorąc udziału w naświetlaniu sceny - tuż przed otwarciem migawki błyska do zewnętrznej z informacją: "daj błysk pomiarowy", pttl sprawdza światło, liczy i wysyła błysk wbudowaną do zewnętrznej z informacją: "za 1/500s błyśnij z mocą 1/32" i za 1/500s otwiera się migawka, zewnętrzna błyska a wbudowana cicho siedzi ;-) - to tak "na chłopski rozum"... oczywiście czasy zmyślone
 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
pyciar, ale jak to zrobić, bo ja mam 540tkę jako SLAVE trzymam w ręku, tryb PTTL, strzelam i widzę oba błyski niestety. Aparat w Manualu, czas 180
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
pyciar, niestety, błysk wyzwalający jest zawsze. Jeśli się wyłączy błysk lampy wewnętrznej w trybie bezprzewodowym błysk wyzwalający jest delikatny. Praktycznie nie bierze udziału w naświetlaniu, ale może dawać ślady na powierzchniach odbijających światło, np oczy, jakieś szyby, ekrany itp.
Mi to raczej nie przeszkadza, bo 540'tka ma bardzo czułą fotocelę. Przez to wystarczy że zakryję wbudowaną lampę np ręką, a 540'tka i tak błyśnie. Oczywiście sprawdza to się w pomieszczeniach, na słońcu nie ma szans(ale ten rodzaj komunikacji w ogóle kiepsko działa w mocnym świetle).
Pozdrawiam
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
no to mam pomysł - znaleść stary pilot TV z ciemnoczerwoną szybką (mam taki od satelity) - prawie nie przewodzi światła widzialnego za to podczerwień bdb - i wymyślić mocowanie :-D ale z tym do działu "złota rączka". A system sterowania bezprzewodowego stosowaź chyba Canon - bawiłem się ostatnio 540EX - ma z przodu czujkę IR

karorn, ten błysk wyzwalający nie bierze udziału w naświetlaniu (przynajmniej teoretycznie ;-)

szkoda że p-TTL(czyli dość nowy system) nie daje nam czegoś jak CLS nikona :-/
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
karorn napisał/a:
pyciar, ale jak to zrobić
W menu apratu to się ustawia. Dokładnie ci nie powiem, bo nie mam K-7.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
w k-m mam opcję: "Błysk w trybie bezprz.> wł/wył"
 

karorn  Dołączył: 01 Mar 2008
pyciar, tak, tyle to wiem, ale na zdjęciu mam zarejestrowane obydwa błyski niestety. Jasne, że ten z wbudowanej lampy jest słabszy, ale w szybie się odbija. A zrozumiałem, że aparat wypuszcza flash, potem i aparat i duży flash czeka te 500 czy coś, a potem aparat robi zdjęcie a duży flash błyska. I widać jeden błysk na zdjęciu. Da się tak?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
karorn napisał/a:
ale w szybie się odbija
Pawelzqx napisał/a:
Jeśli się wyłączy błysk lampy wewnętrznej w trybie bezprzewodowym błysk wyzwalający jest delikatny. Praktycznie nie bierze udziału w naświetlaniu, ale może dawać ślady na powierzchniach odbijających światło, np oczy, jakieś szyby, ekrany itp.
:roll: Sprawdź na czymś matowym.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach