michal Dołączył: 20 Kwi 2006
[ analog] Rozregulowana migawka
Nie wiem czy moje pytanie jest odpowiednie, ale zastanawiam się, czy jest jakiś sposób, żeby w domowych warunkach sprawdzić czy aparat (dokładniej super a) ma rozregulowaną migawkę? Najlepiej, gdyby to był prosty sposób :D, pozdrawiam
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
raczej nie - o ile w konstrukcjach mechanicznych (od zenita do MXa) mozna sobie poradzic srubokretem i samodzielnie skladanym urzadzonkiem podlaczanym do karty dzwiekowej, tak w przypadku migawki sterowanej elektronicznie - tylko serwis...

chyba ze przyczyna zlych czasow jest np. zabrudzenie - wtedy mozna probowac... ale rozebranie SuperA tak, zeby wyjac migawke, wyczyscic i zlozyc spowrotem tak, zeby dzialalo - to rzecz dosc trudna i dla niesamowicie cierpliwych ludzi ;-) Powiem tak - z doswiadczenia: niedawno podawany link do instrukcji czyszczenia zuma to PIKUS ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
raczej nie - o ile w konstrukcjach mechanicznych (od zenita do MXa) mozna sobie poradzic srubokretem i samodzielnie skladanym urzadzonkiem podlaczanym do karty dzwiekowej,




jesli chodzi tylko o sprawdzenie, no to przeciez mozna - nagrywasz dzwiek migawki z okreslonym probkowaniem i sprawdzasz, ile probek byla otwarta. Zapedziles sie w regulacje, a pytanie bylo tylko o sprawdzenie - tak ja zrozumialem ;]
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ach!!!! no pewnie - z tego goraca (38 w cieniu !) zapedzilem sie troche... _tylko_ sprawdzic oczywiscie mozna - sprobuj google->grupy->"tester migawki"
 
michal Dołączył: 20 Kwi 2006
wielkie dzięki za odpowiedź, świetny jest ten pomysl z tym testerem, tylko trzeba sie pobawić w elektornika... zastanawiam sie czy dałoby się to zrobić przy pomocy mikrofonu komputerowego? Pozdrawiam
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
da sie - ale tylko czasy od B :-) do synchro z lampa. Potem lamelki leca ze stala predkoscia.

Robisz to tak: nagrywasz dzwiek migawki w edytorze dzwiekowym z dokladna podzialka czasu i b. duzym zblizeniem fali dzwiekowej ( ja korzystam z adobe audition - powinien byc trial)

1. jako pierwszy nagrywasz jakis dluzszy czas - np. 1/2 sek. i na powiekszeniu szukasz dwu "zgrubien" - miejsc gdzie lamelki walnely o korpus :-)

2. robisz zaznaczenie od jednego do drugiego i odczytujesz czas - powinno byc w granicach 0,4 a 0,6 sek (sterowanie elektroniczne sterowaniem elektronicznym, ale czesci mechaniczne ciagle maja swoje kaprysy ;-) )

3. jak juz zlapiesz z czym to sie je, przelatujesz reszte czasow ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach