Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 090
Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
- stosowanie narzędzia Split Toning (Tonowanie) globalnie na skanach czarno-białych; dopuszczalne kolory tonowania to: sepia, niebieski, złoty
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)
- zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.
Każdy uczestnik może przysłać jedną pracę.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to godz. 21:00 8 lutego 2011 (wtorek).
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Chyba jakiś błąd w pliku - po rozpakowaniu otrzymuję czarny obraz z jednym czerwonym paskiem.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
U mnie w porządku.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dziwne. Dwukrotnie ściągnąłem i dwukrotnie to samo. Do 3 razy sztuka, jak to mawiają.

[ Dodano: 2011-02-01, 23:03 ]
E, to samo. Tylko miniaturka dobra.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Hmmm, opiszon coś podobnego sygnalizował przy poprzednim odcinku. Nie bardzo wiem, o co chodzi, bo za każdym razem robię dokładnie to samo.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mario633, jakim programem otwierasz :?:
żadna aplikacja do podglądu plików którą mam zainstalowaną, sobie nie poradziła z PC089, paint.net wypiął się na całego, Gimp kazał wybrać z 2 dostępnych stron TIFFa, to dało się zrobić, no ale pozostał jeszcze problem 16bitowości pliku ;-)

w PC089 jedna "strona" w TIFFie do był właściwy obrazek, a druga to była miniaturka
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
opiszon, jak możesz, to ściągnij jeszcze raz PC_090. Podmieniłam, ale nie wiem, czy to coś dało.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
tzn ja jeszcze PC090 nie ściągałem, więc zrobię to po raz pierwszy ;-)

[ Dodano: 2011-02-02, 13:39 ]
jest to samo, tzn dwie strony, no ale GIMP otwiera, jakoś przeżyję, choć są skany które wolę obrabiać paint.NETem, tylko niektóre traktuję GIMPem
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
W takim razie przepraszam za niedogodności. Skany od tego samego autora pojawiały się już wcześniej i nikt nie zgłaszał problemów, dlatego myślałam, że wszystko jest ok.
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Ja otwieram PSem do obróbki. Plik który ja ściągnąłem przesłałem pawelkowi-79, ciekawe czy już może go otworzyć.

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mario633 napisał/a:
Ja otwieram PSem do obróbki
no to pewnie dlatego
ja nie posiadam PSa, a wszelkie oprogramowanie którym próbowałem (oprócz GIMPa) się wykrzacza

nie jest to wielki problem, ale na przyszłość lepiej by było wrzucać 1 elementowego TIFFa, bo ta miniaturka do niczego nie potrzebna, a jak widać tylko kłopot się robi ;-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
opiszon, z tą miniaturką to w ogóle nie wiem o co chodzi :shock:
Pakuję po prostu pojedynczego tiffa i tyle. Jak rozpakowuję u siebie, to też mam pojedynczego tiffa i nic więcej.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Iza, no po prostu jak otwieram w GIMP lub IrfanView, to programy mi pokazują, że plik TIFF składa się z 2 "stron"

na 2giej jest miniaturka pierwszej strony
na 1szej GIMP widzi właściwy skan, IrfanView pokazuje zaś histogram ;-)

nie ważne, ważne że da się otworzyć :-P

Cytat
wszystko płynie nawet dyplom
to chyba źle :?:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
opiszon napisał/a:
to chyba źle :?:
Na szczęście dobrze :-D
W podpisie mam taki kod, który tylko ja rozumiem i który mobilizuje mnie do roboty i przypomina, że mam nie siedzieć na forum za długo ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Iza, uff
bo mi "popłynąć z czymś" to się kojarzy w jeden sposób (źle)

co do mobilizacji

miałem swego czasu na pulpicie tapetę - z niemieckimi żołnierzami kopiącymi doły i odpowiednim podpisem

nie działało :-x
a w momencie gdy znieśli ZSW, to już kompletnie nie miało szans działać
:-?
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Najbardziej mnie promotor mobilizuje, bo moja praca będzie częścią raportu z jakichś badań wydziałowych, więc oprócz terminu ostatecznego mam też terminy cząstkowe :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Iza napisał/a:
promotor
skarb

mojemu się nie chciało chyba jeszcze bardziej niż mi

ale już po wszystkim, był zadowolony na równi ze mną

a to dlatego, że musiał na słowo mi uwierzyć, że to co dostarcze, nie będzie żadnym szmelcem i nie będzie się musiał wstydzić przed dziekanem i swoim szefem

no i się nie wstydził (wręcz przeciwnie), mimo że działający projekt zobaczył dopiero tydzień przed obroną 8-)

[ Dodano: 2011-02-02, 16:35 ]
dobra, dość
wątek o PC 090, a tu dwoje zielonych offtopuje na całego :roll:
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
opiszon napisał/a:
ja nie posiadam PSa, a wszelkie oprogramowanie którym próbowałem (oprócz GIMPa) się wykrzacza

Potwierdzam - Paint.Net 3.5.4 krzyczy, że "there is an error"
podgląd w FSViewer ma dwie "strony" pierwsza to spsuty właściwy tiff 1552x2390 (kaszana na ekranie), druga to miniaturka 77x120 (tu widać zarysy negatywu).
Dodam że FSViewer radzi sobie z takimi tiffami z miniaturką, najwyraźniej ten tu jest cokolwiek niefajnie zapisany.

Wydaje mi się że to może być kwestia zastosowanej kompresji -
po otwarciu w PS i zapisaniu w TIF z metodą LZW problem znika,
przy zapisie TIF + ZIP otrzymuje mniejszy, ale ponownie problematyczny plik.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Przepraszam jeszcze raz za te kłopoty. Tak jak pisałam, ja robię za każdym razem wszystko tak samo. Jeśli komuś uda się zawalczyć z tym plikiem pomimo problemów, to zapraszam do przesyłania efektów pracy. Komu się nie uda, zapraszam do następnego odcinka, gdzie wszystko powinno grać.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Wracam do gry. :-D
Te jakieś łatwe mi się wydało. Zobaczymy jak wypadnę na tle.

A co do "błędnego" pliku - FastStone nie radził sobie, ale zaryzykowałem otworzyć i PSE otworzył poprawnie. To chyba jakiś błąd w FS.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach