alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie rozumiem, szczerze, dlaczego musieli wymyslac nowy wynalazek zamiast po prostu wlozyc ten film w "szklany" holder MF do ED-9000... :shock: :shock:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
wlozyc ten film w "szklany" holder MF do ED-9000...
Da sie bez ciecia?

Oni pisza cos takiego:
Cytat
It required a design that would both hold the film flat enough so as not to get image distortion, but gentle enough so as not to damage the film.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Da sie bez ciecia?


A-ha! No tak. Nie sprawdze teraz, ale cos czuje ze nie.


Cytat
flat enough [...] but gentle enough so as not to damage the film.


No jak i flat, i gentle, to dla mnie dwa kawałki szkła wydają się ok ;-) Szczególnie że właśnie tak zrobili - z taką różnicą, że przyciskają tylko po perforacji. Tylko że tak działają np. wszystkie holdery do 35mm Minolty - wiec po co ten cały projekt? Żeby pokazać że Kodak żyje?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
wiec po co ten cały projekt?
No wlasnie zeby zeskanowac filmy bez koneicznosci ciecia na paski.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
No wlasnie zeby zeskanowac filmy bez koneicznosci ciecia na paski.


Slepy jestem. Caly czas myslalem o odcinkach szescioklatkowych :->
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
hm, a nei lepiej po prostu namoczyć, wyprostować, pociąć i pod prasę? ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ta, a przy suszeniu powtorka z Normandii :-P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dzerry napisał/a:
Wiecej:
http://museum.icp.org/mex...nservation.html


O! Takich "spring finger's" potrzebuję. Macie pomysł, skąd je zorganizować? Świetnie nadawałyby się do przytrzymania pojedynczej klatki filmu.
 

Ex3  Dołączył: 27 Sie 2009
Ja używałem bardzo prostego i skutecznego zestawu do skanowania aparatem.
Źródłem światła był LCD ustawiony na maksymalne podświetlenie, odsunięty jakieś 20cm od kliszy.
Film układałem na pojedynczej szybie z antyramy postawionej pionowo (duże klipsy + kątownik ) przed monitorem.
Na perforacji dociskałem go dwoma małymi ( najmniejsze jakie znalazłem ) klipsami do papieru. Aparat na statywie przed biurkiem ustawiony poziomo. Patrząc w wizjer przesuwałem szybę z filmem i wyzwalałem aparat pilotem.
Ważnym elementem jest wyłączone światło w pokoju i ręczne złapanie balansu bieli, wtedy jest pewność dobrego odwzorowania kolorów.
Jakość bardzo dobra ale rozstawianie tego mnie ostatecznie zniechęciło i kupiłem skaner.
Na jakości nie straciłem a wygoda nieporównywalna.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Zrobiłem coś podobnego do wynalazku z pierwszej strony, jako obiektyw użyłem heliosa zamontowanego odwrotnie i wyszło coś takiego

vs LAB:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Motyl, no rewelacyjne, choć nad kolorkami trzeba będzie popracować. Zima się zbliża, też muszę pomyśleć o swoich zbiorach slajdów, bo ta piękna era, chcąc, nie chcąc zamiera.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
kolory kolorami ale popatrzcie ile szczegółów w cieniach zostało
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Z kolorami to fakt, jeszcze do końca nie ogarnąłem odwracania.
Na minus jest to, że helios jest trochę mniej ostry po bokach, ale za to idealnie kryje klatkę kliszy gdy jest odwrotnie zamocowany, testowałem jeszcze Pentax M50 1.4, ale nie krył całej klatki.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Motyl napisał/a:
helios jest trochę mniej ostry po bokach

ale tego na prezentowanej fotce specjalnie nie widać, przynajmniej w tym rozmiarze.
W jaki sposób montujesz Heliosa?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Motyl, robiłeś w RAW? dał byś radę podesłać tak żebym sam spróbował odwrócić?
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Tak w rawach, moge podesłać późnym wieczorem, napisz tylko adres mailowy na pw
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
c.d.nastąpił
pyciar napisał/a:
w 2008 roku na forum było coś takiego: http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0


No i jest z powrotem. :)

Z wątku.
 
sepi19  Dołączył: 29 Maj 2013
Duplikator slajdów można zrobić niewielkim kosztem (max 50zł) pod każdy obiektyw, zwłaszcza makro.
Włącznie ze stałym oświetleniem.
Zeskanowałem już tym sposobem ponad setkę klisz. Jedynym poważnym problemem jest opanowanie balansu bieli już na etapie skanowania. Reszta to pikuś, pod warunkiem, że mamy duuużo czasu i cierpliwości.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Po niemal pol roku walki wreszcie zlozylem zestaw do "skanowania" cyfrowka. Po roznych probach i kombinacjach jest to 28mm 1:2.8 serii M zamontowany do na aparacie poprzez 10mm pierscien posredni. Do powiekszalnika uzylem przejsciowki m39->m42 poczym przez pierscien odwrotnego mocowania od praktici (m42->m49) obiektyw. Kryje 645, ale..... No wlasnie moze rzuce przyklad.
Skan z labu (bylem bardzo niezadowolony):
Photo02_2 by Krzysztof Lawinski, on Flickr

vs. moje dzisiejsze wypociny:
IMGP3113 by Krzysztof Lawinski, on Flickr

Jak widac mam jeszcze mniej powodow do radosci. Kompletnie brakuje mi ostrosci. Zeby uzyskac (umownie-prawie) ostry brzeg kadru musze przymykac obiektyw do f/16.
Nie bardzo wiem jak to poprawic :-?

Zdjecie autorstwa mojej lepszej polowki.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
krzychu1979 napisał/a:
Po roznych probach i kombinacjach jest to 28mm 1:2.8 serii M zamontowany do na aparacie poprzez 10mm pierscien posredni. Do powiekszalnika uzylem przejsciowki m39->m42 poczym przez pierscien odwrotnego mocowania od praktici (m42->m49) obiektyw.
I to jest prawdopodobnie podstawowy problem. Ten obiektyw jak większość konstrukcji jest policzony tak że płaszczyzna ostrości jest sferą. Wydaje mi się że musisz zastosować obiektyw typowy do macro lub do reprodukcji gdzie płaszczyzna ostrości jest dużo bardziej płaska. W dodatku stosowanie pierścienia pośredniego powoduje że obiektyw pracuje przy skali odwzorowania jakiej nie przewidział jego konstruktor. Niektóre obiektywy w takiej sytuacji się sprawdzają a inne nie. Obiektywy macro są tak konstruowane że zazwyczaj mają lepszą ostrość przy skali 1:1 niż na nieskończoności.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach