mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zgadywanka: 28'ki na ist D
Witam,
Trochę powymądrzałem się w wątku:SMC-A 28/2,8, a że obrazek wart jest tysiąca słów, prościutki teścik ilustrujący jakość współpracy kilku 28mm z istem D. Jestem świadom kompozycyjnego bajzlu na zdjęciu, tak więc raczej oszczędźcie ;-) komentarzy na ten temat. Poniżej główny motyw z zaznaczonymi 100% cropami. Obrazki z cropami: w liniach dla każdego motywu przysłony: 3.5, 5.6 i 8.0. W kolumnach obiektywy. W szranki stanęły zoomy: Sigma 28-70/2,8 EX DF, SMC-DA 16-45/4,0 AL ED i stałki: SMC-K 28/3,5 (jeden w stanie ładnym i jeden z porysowaną przednią soczewką), Kiron 28/2,0 oraz SMC-F 28/2,8. Wszystkie obiektywy manulane ustawione na nieskończoność. Z uwagi na ?fakt?, że obiektywy AF przeostrzają poza nieskończoność, ostrość ustawiona przez aparat, czujnik skrajny lewy, na płotek balkonu w tego wysokiego domu. Wszytko raw, SilkyPix z wyostrzaniem na "weak" i ekspozycją na "auto".
Zapraszam do zgadywanki z ustaleniem, który obiektyw w której kolumnie. Nagród nie przewidziano :-( , chyba że znajdą się sponsorzy ;-) .
Ogólny motyw:

Crop1:

Crop2:

Crop3:


pzdr
mklnet
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
aleś puzzle zapodał, dzięx i gratulejszyn!!! :mrgreen:

a czy obrazki w "wierszach" są dla tych samych wartości przesłony? bo nie zdziwiłbym się, że np. kiron na f:2 pracuje gorzej niż smc-k/3.5 na 3.5... ale chetnie bym porównał jak działają oba na tych samych ustawieniach...

(stawiam że któryś z pierwszych 2 to smc-k/3.5)
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
aleś puzzle zapodał, dzięx i gratulejszyn!!! :mrgreen:

a czy obrazki w "wierszach" są dla tych samych wartości przesłony? bo nie zdziwiłbym się, że np. kiron na f:2 pracuje gorzej niż smc-k/3.5 na 3.5... ale chetnie bym porównał jak działają oba na tych samych ustawieniach...

(stawiam że któryś z pierwszych 2 to smc-k/3.5)


W wierszach odpowiednio od góry przesłony: 3.5, 5.6, 8.0. (tylko SMC-DA 16-45 jest 4.0 zamiast 3.5). Porównanie kirona na f:2 do SMC-K 28/3,5 to jak patrzenie przez folię, taką do namiotu szklarniowego :-? Co do kolumny pierwszej, rzeczywiście jest to jeden z SMC-K 28/3,5.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No dobra Mklnet, zabawiłeś się, teraz dawaj opisy.
Ewentualną nagrodą może być możliwość ponoszenia plecaka Spinnera w Łebie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mklnet napisał/a:
Co do kolumny pierwszej, rzeczywiście jest to jeden z SMC-K 28/3,5.


heh, to jednak nie sprzedaję swojego :D:D:D

no nieżle... a który to kiron? bo tyle się dobrego o tych konstrukcjach nasłyszałem, że na razie gotów jestem uwierzyć, iż albo ci się zrąbany egzemplarz trafił, albo po prostu źle z cyfrą współpracuje... ;-)
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Eee no - jeszcze chwila. Pierwsza kolumna jest jasna - SMC-K 28/3,5. Ten w dobrym stanie. Znalezienie tego z rysami na soczewce powinno być teraz chyba łatwe? A i sigma 28-70/2,8 też chyba nie sprawi kłopotu.
 

Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
stawiam, ze to przeniebieszczone to ktorys z zoomow
dwa ostatnie to Sgma i Kiron - bez powlok SMC
moje typy wiec:
1. SMC-K 28/3,5 (ladny)
2. SMC-K 28/3,5 (porysowany)
3. SMC-F 28/2,8
4. SMC-DA 16-45/4,0 AL ED
5. Sigma 28-70/2,8 EX DF
6. Kiron 28/2,0
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Piotrek napisał/a:
stawiam, ze to przeniebieszczone to ktorys z zoomow
dwa ostatnie to Sgma i Kiron - bez powlok SMC
moje typy wiec:
1. SMC-K 28/3,5 (ladny)
2. SMC-K 28/3,5 (porysowany)
3. SMC-F 28/2,8
4. SMC-DA 16-45/4,0 AL ED
5. Sigma 28-70/2,8 EX DF
6. Kiron 28/2,0


1. SMC-K 28/3,5 (ladny)
2. SMC-K 28/3,5 (porysowany)
5. Sigma 28-70/2,8 EX DF

i to jest dobrze!
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
ja zgaduje tak:

1. SMC-K 28/3,5 (ladny)
2. SMC-K 28/3,5 (porysowany)
3. SMC-DA 16-45/4,0 AL ED
4. Sigma 28-70/2,8 EX DF
5. SMC-F 28/2,8
6. Kiron 28/2,0

ale ja sie nie znam. tym niemniej tescik bardzo fajny - wiecej takich proszem. a, jeszcze jedno - bajzel w kadrze :P
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
grub napisał/a:
ja zgaduje tak:

4. Sigma 28-70/2,8 EX DF

Do sigmy już się przyznałem, że to kolumna 5.

grub napisał/a:

ale ja sie nie znam. tym niemniej tescik bardzo fajny - wiecej takich proszem. a, jeszcze jedno - bajzel w kadrze :P

Ale za to na podwórku porządek :mrgreen:
 

Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
mklnet napisał/a:

1. SMC-K 28/3,5 (ladny)
2. SMC-K 28/3,5 (porysowany)
5. Sigma 28-70/2,8 EX DF

i to jest dobrze!


to mam 50% skutecznosci :)
w takim razie co daje taki niebieski zafarb - Kiron?
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rozwiązanie zgadywanki:
Kolumna 1 - SMC-K 28/3,5 (stan dobry)
Kolumna 2 - SMC-K 28/3,5 (stan dobry inaczej)
Kolumna 3 - Kiron 28/2.0
Kolumna 4 - SMC-F 28/2,8
Kolumna 5 - Sigma 28-78/2,8 EX DF
Kolumna 1 - SMC-DA 16-45/4,0 ED AL

Zwycięzca jest chyba jasny. Egzemplarz z kolumny drugiej będzie na sprzedaż. Rysy na powłokach (szkło chyba nie jest ruszone) nie wpłynęły na kontrast, może odrobinkę zmiękczyły środek obrazu (granica percepcji). Gorzej jest w prawym dolnym rogu. I tak jest lepiej niż w SMC-F 28/2,8 (i jego poprzedników, choć wersje M były chyba dwie, różniące się). Kiron - z nim jest dziwna sprawa. Prawa strona ze szczególnym uwzględnieniem dolnego rogu jest tu dla odmiany najostrzejsza (chyba w całym teście), ale reszta już nie. Czyżby nie doostrzał na nieskończoność? SMC-F zawiódł mnie nieco, może wpływ miał tu delikatny luz zespołu optyczego względem korpusu? Sigma daje się używać od f5.6 (owszem, w centrum jest lepiej nieco wcześniej). Dwie działki do przymknięcia, aby było jako tako - na usprawiedliwienie - jest ryska na tylnej soczewce (a dokładnie - powłoce). SMC-DA - bez rewelacji jeśli porównywalibyśmy do najlepszych stałek w tym zestawieniu, ale praktycznie już od pełnej dziury jest w miarę równo i zupełnie użytecznie, myślę że potwierdziły się tutaj obiegowe opinie o jakości tego szkła.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na crop ze szczytem słupa energii elektrycznej i zobaczyć ile porcelanowych izolatorów jest widocznych. Tylko stare dobre SMC-K bez problemów pokazują ten czwarty, na tle zachmurzonego nieba. Generalnie, mimo wieku, braku literek ED, AL, LD, SD, itp, mimo braku telecentryczności (a może się mylę?) - rządzą w tym zestawieniu.
Cóż, mam nadzieję że komuś przyda się tych pare uwag. Może w przyszłym tygodniu znalazłbym czas na 35, ale te stałe mam tylko dwie: SMC-M 35/2,8 i SMC-K 35/3,5 (ale Spinner coś wspominał o pozbywaniu się SMC-K 35/2,0 ;-) ), za to do zoomów dołączyłby SMC-FA 28-70/4,0. Jeśli oczywiście macie cierpliwość na dalsze zgadywanki.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mklnet napisał/a:
Jeśli oczywiście macie cierpliwość na dalsze zgadywanki.


Nawet nie pytaj :mrgreen:

Dzieki!
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jestem pod wrażeniem testu -brawo mklnet! A wyniki dają do myślenia. Cholerka, jednak klasyk jest klasyk...
 
Grelu  Dołączył: 19 Kwi 2006
Swietny test! Piękną sprawą była by cała seria testów różnych szkieł - własnych testów pentax@pl, choćby tylko przy współpracy z DSLR.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach