potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
ME SUPER problem zablokowany naciąg migawki
witam,
powstał problem z możliwością naciągnięcia migawki . jest zablokowana . aparat leżał nieużywany przez jakiś tydzień. wcześniej działało wszystko jak należy . co robić ? proszę o pomoc.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
potokowiec, jakie objawy? Tzn. nie działa wajcha naciągu? Czy migawka się nie naciąga?

[ Dodano: 2011-04-22, 08:57 ]
Jeśli to drugie, to zajrzyj tu:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=25020
http://pentax.org.pl/view...highlight=super
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
tak wajcha się nie naciąga. dokładnie
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
To może masz już naciągniętą migawkę?
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
odpisuje dopiero dziś ,miałem kłopoty z netem. napewno nie jest naciągnięta bo sygnalizowałaby to czerwona kropka. chyba że się myle.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie wiem. Nigdy nie używałem tej funkcji. Mam zawsze naciągniętą migawkę. Ja bym jednak spróbował ją wyzwolić i wykluczyć kolejny trop.
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
niestety nie mogę zwolnić migawki . spust wciska się ale nic sie nie dzieje
 
gudet  Dołączył: 04 Lut 2009
Kiedyś miałem podobny problem, pukałem, stukałem, delikatnie obracałem kółkiem od zwijania filmu, dusiłem w furii przycisk do zwijania :evilsmile: w końcu zrozpaczony odłożyłem aparat na półkę.
Po 10 dniach spokojnego leżenia aparat sam się naprawił, od tamtej pory 3 rolki filmu i zero problemów.
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
Mam nadzieje że i w tym przypadku tak bedzie.

Ale mam jeszcze jedno pytanie : w moim egzemplarzu jest zablokowane pokretło ustawiania L,M,AUTO , B. poprostu ten biały przycisk po wciśnięciu pozostał już w tej pozycji nna stałe , dobrze że przynajmniej w położeniu M. Czy odkręcenie tego pokrętła nie zaowocuje mi jakimiś wyskakującymi spreżynkami lub innymi częściami ?
 

barto125  Dołączył: 11 Lut 2010
Nie, nic tam nie wyskoczy :)
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
To spróbuje to rozkręcić.
A czy do tego mojego wcześniejszego problemu jest sens rozkrecać spód aparatu? czy może to coś zmienić z migawką czy też czekać i liczyć na cud samoodblokowania ?
 

barto125  Dołączył: 11 Lut 2010
Rozumiem, że lustro/migawka nie jest zablokowana? Naciągnij samowyzwalacz i puść.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
potokowiec napisał/a:
dobrze że przynajmniej w położeniu M

To coś tam jest chyba nie tak z tym pokrętłem - normalnie blokuje się tylko na Auto, a w pozostałych pozycjach można nim kręcić swobodnie.
potokowiec napisał/a:
A czy do tego mojego wcześniejszego problemu jest sens rozkrecać spód aparatu? czy może to coś zmienić z migawką czy też czekać i liczyć na cud samoodblokowania ?

Może pomóc samo odkręcenie i ponowne przykręcenie spodniej części obudowy - nie wiem dlaczego tak się dzieje, bo jak się temu przyglądałem to obudowa z niczym mechanicznym się tam specjalnie nie styka i nie powinna niczego blokować ale miałem tak w jednym ME-Super i działało. Tylko śrubokręt musisz mieć odpowiedni - precyzyjny krzyżakowy "00" - większe niszczą śrubom łebki. Wiekowe ME-Supery nie lubią przestojów - jak się w miarę regularnie (codziennie) wyzwala migawkę to wszystko działa jak należy. Można też zostawiać zawsze naciągniętą.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
potokowiec napisał/a:
odkręcenie tego pokrętła nie zaowocuje mi jakimiś wyskakującymi spreżynkami lub innymi częściami ?

barto125 napisał/a:
Nie, nic tam nie wyskoczy :)
Za wyjątkiem kulki i sprężynki od blokady, to rzeczywiście nic więcej.
A co do meritum. Migawka jest naciągnieta, czy nie ? A baterie masz dobre ? Jeśli była migawka naciągnieta, a w międzyczasie baterie padły, to będzie wszystko zablokowane. Spust jest elektryczny, bo migawka elektroniczna i bez zasilania nie wyzwolisz. A jak nie wyzwolisz, to i nie naciągniesz.
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
A co do meritum. Migawka jest naciągnieta, czy nie ? A baterie masz dobre ? Jeśli była migawka naciągnieta, a w międzyczasie baterie padły, to będzie wszystko zablokowane. Spust jest elektryczny, bo migawka elektroniczna i bez zasilania nie wyzwolisz. A jak nie wyzwolisz, to i nie naciągniesz

Migawka nie jest naciągnięta. Baterie są nowe.

[ Dodano: 2011-04-25, 14:48 ]
barto125 napisał/a:
Rozumiem, że lustro/migawka nie jest zablokowana? Naciągnij samowyzwalacz i puść.


Robiłem próby z samowyzwalaczem ale nic to nie dało. Zresztą gdyby byłaby naciągnięta to w tym okrągłym , małym okienku na górze, obok pokrętła byłaby czerwona kropka , prawda?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
potokowiec napisał/a:
gdyby byłaby naciągnięta to w tym okrągłym , małym okienku na górze, obok pokrętła byłaby czerwona kropka , prawda
Tyle tylko, że to najczęściej się psuje. Widziałem chyba tylko 3 lub 4 ME Superki ze sprawnym wskaźnikiem.
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
Dada napisał/a:
potokowiec napisał/a:
gdyby byłaby naciągnięta to w tym okrągłym , małym okienku na górze, obok pokrętła byłaby czerwona kropka , prawda
Tyle tylko, że to najczęściej się psuje. Widziałem chyba tylko 3 lub 4 ME Superki ze sprawnym wskaźnikiem.


Jak więc sprawdzić czy migawka nie jest naciągnięta? Do tej pory działało to okienko , ale mogło paść. Spróbuje go rozkręcić jutro , dziś nie mam tego rozmiaru śrubokręcika . Mam nadzieje że jednak stanie się cud. Rozważam możliwość oddania go do osby , która jak się dowiedziałem zajmuje się takimi rzeczami. Nie wiem tylko czy nie taniej będzie gdy kupię jakieś nowe body.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Otwórz pokrywę i zobacz jak wyglądają kurtynki migawki.
Tak wyglądają kiedy migawka jest naciągnięta:

A tak kiedy wyzwolona:
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
Wielkie dzięki . Jak tylko wróce z pracy do domu zaraz zobaczę. Dziekuje bardzo
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Dada, U mnie w MES migawka wyzwala się nawet bez baterii. Bez baterii nie działa dopiero w SUPER A.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach