Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Agfa APX 100 plus Rodinal Specjal, statyw, obiektyw stałka 50 mm, odbitka 20x30, zero ziarna, nie do odróżnienia od średniego formatu. W średnim jest większe lustro, mocniej uderza, wprowadza drgania, jest dużo mniejsza głębia ostrości. Jak chcesz robić średnim zdjęcia dzieciakom to zapomnij o obiektywie 80-tce. Nie ma szans na ostre zdjęcia. Mała głębia się szybko nudzi. W tym kontekście mniejszy format jest ostrzejszy :) Co do tonalności to już kiedyś pisałem na ten temat, w slajdzie problem nie istnieje, i w małym i średnim jest tak samo. W czarnobieli to już kwestia ziarna tylko, w małym zamiast przejść tonalnych może się pokazać kaszka, ale stosując odpowiednie materiały można się z tym problemem uporać.

Oczywiście średni format ma zalety wynikające z tego, że łatwiej go zeskanować, nie trzeba tak bardzo powiększać itp.
pozdrawiam
Piotr
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Pioter napisał/a:
Witam
Agfa APX 100 plus Rodinal Specjal, statyw, obiektyw stałka 50 mm, odbitka 20x30, zero ziarna, nie do odróżnienia od średniego formatu. W średnim jest większe lustro, mocniej uderza, wprowadza drgania, jest dużo mniejsza głębia ostrości. Jak chcesz robić średnim zdjęcia dzieciakom to zapomnij o obiektywie 80-tce. Nie ma szans na ostre zdjęcia. Mała głębia się szybko nudzi. W tym kontekście mniejszy format jest ostrzejszy :) Co do tonalności to już kiedyś pisałem na ten temat, w slajdzie problem nie istnieje, i w małym i średnim jest tak samo. W czarnobieli to już kwestia ziarna tylko, w małym zamiast przejść tonalnych może się pokazać kaszka, ale stosując odpowiednie materiały można się z tym problemem uporać.

Oczywiście średni format ma zalety wynikające z tego, że łatwiej go zeskanować, nie trzeba tak bardzo powiększać itp.
pozdrawiam
Piotr


Dobrze, a teraz weź takiego APX'a w średnim formacie, serio nie widzisz różnicy? Przecież odbitka 24x30 z małego obrazka to 10x powiększenie liniowe, nie ma cudów, by było równie dobre technicznie jak powiększenie 5x (24x30 z MF to mniej więcej tyle właśnie jest) - nikt chyba nie powie, że odbitka z małego obrazka o formacie 24x30 jest równie ostra jak 13x18. Właśnie oglądnąłem sobie własne odbitki, 100ASA w małym obrazku zaledwie zbliża się do jakości 400ASA w MF, 100ASA z Mamijki czy Flexa zjada 35mm na śniadanie ( i to bez popijania kawą ;-) ). Co by nie mówić - "duży może więcej", praw fizyki się nie przeskoczy...

Wydaje mi się, że różnica zdań wynika z różnej tolerancji na różnice w jakości.

BTW dobrych kilka lat temu, jak jeszcze miałem Psixa (ten to dopiero kopał lustrem!) zrobiłem dużo zdjęć córce Biometarem 80mm i zdjęcia, o dziwo, są ostre.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Na wstępie proszę zauważ, że nigdzie wprost nie napisałem, że średni format jest gorszy od małego.
Paffcio napisał/a:
Dobrze, a teraz weź takiego APX'a w średnim formacie, serio nie widzisz różnicy? Przecież odbitka 24x30 z małego obrazka to 10x powiększenie liniowe, nie ma cudów, by było równie dobre technicznie jak powiększenie 5x (24x30 z MF to mniej więcej tyle właśnie jest) - nikt chyba nie powie, że odbitka z małego obrazka o formacie 24x30 jest równie ostra jak 13x18. Właśnie oglądnąłem sobie własne odbitki, 100ASA w małym obrazku zaledwie zbliża się do jakości 400ASA w MF, 100ASA z Mamijki czy Flexa zjada 35mm na śniadanie ( i to bez popijania kawą ;-) ). Co by nie mówić - "duży może więcej", praw fizyki się nie przeskoczy...

Oczywiście zgadzam się z tobą, sam o tym napisałem pod koniec mojego posta, że nie trzeba tyle powiększać, ale diabeł tkwi zazwyczaj w szczegółach. W laboratoryjnych warunkach jest tak jak piszesz, jednak rzeczywistość bywa inna. Przez pewien czas próbowałem fotografować moją Bronicą w trudnych warunkach oświetleniowych. Niestety stosunkowo ciemny obiektyw standardowy, bardzo mała głębia ostrości przy otwartym maksymalnie obiektywie, zniwelowały przewagę wielkości formatu. Okazało się, że małobrazkowy Pentax z jasny obiektywem produkował wcale nie gorsze zdjęcia.
Paffcio napisał/a:

Wydaje mi się, że różnica zdań wynika z różnej tolerancji na różnice w jakości.

Być może, zauważ jednak, że na finalną jakość zdjęcia wpływa wiele czynników, a wielkość materiału światłoczułego jest tylko jednym z nich. Gdyby było inaczej wszyscy poważni fotograficy pracowaliby na wielkim formacie, jest jednak inaczej.

Paffcio napisał/a:

BTW dobrych kilka lat temu, jak jeszcze miałem Psixa (ten to dopiero kopał lustrem!) zrobiłem dużo zdjęć córce Biometarem 80mm i zdjęcia, o dziwo, są ostre.


Oj moje synki są mocno mobilne, albo to ta tolerancja na różnice w jakości ;)

Pozdrawiam serdecznie

Piotr
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Nie chcąc otwierać nowego wątku,
a wciskając się między wódkę a zakąskąę....

Znalazłem niechcący:
chłopak (rocznik 1986) robi średnią formatą, 6x7, m.in. Pentaxem,
na błonie Fuji 160...

http://www.nps160.co.uk/
 
Luźna Gumka  Dołączył: 28 Lip 2010
Nie jestem wielkim znawcą tematu, ale jedno zdjęcie pozwolę sobie dodać:

 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Luźna Gumka, zimno tej modelce ?? ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ładne nogi.


Jakie to szkło? Niepokojący ma ten bokeh.
 
Luźna Gumka  Dołączył: 28 Lip 2010
pawgra napisał/a:
Luźna Gumka, zimno tej modelce ?? ;-)


To była bardziej poza typu "foch" za to, że zdjęcie było robione w tłumie ludzi.

tref napisał/a:
Jakie to szkło? Niepokojący ma ten bokeh.


105/2.4 :)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Myślta co chceta, ale ja to bym dla siebie takie zamówił jakimś małym formacie 30x40 albo coś koło tego...
Luźna Gumka, będziesz coś robił na papierze?

To zdjęcie ma w sobie coś, co mi się bardzo podoba (oprócz modelki) ale nie wiem co to jest bo ja się nie znam...

[Edit]
Czy to prawda, że wątek zniknie jutro?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Namawiam Końdzia, by zabrał jakieś odbitki - może zdecyduje się właśnie na tę z Solanż.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Może jakąś aukcję zdjęć...?
 
Luźna Gumka  Dołączył: 28 Lip 2010
fotonyf napisał/a:
Myślta co chceta, ale ja to bym dla siebie takie zamówił jakimś małym formacie 30x40 albo coś koło tego...
Luźna Gumka, będziesz coś robił na papierze?

To zdjęcie ma w sobie coś, co mi się bardzo podoba (oprócz modelki) ale nie wiem co to jest bo ja się nie znam...


Sprawdzę jak kwotowo wyjdę na druku zaplanowanych zdjęć i jeżeli nie zbankrutuję przy kasie, to postaram się wydrukować i zabrać odbitki, w tym także ze średniego, na PPD.
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
Luźna Gumka, czy to foto nie było przypadkiem na N.? :-P

Nie zwróciłem nawet uwagi, że jest z 6x7 :)

Pozdrowienia
 
Luźna Gumka  Dołączył: 28 Lip 2010
Nie tylko było, ale nadal jest :) No nie widać, bo zdjęcia z P 6x7 wyglądają jak z przerośniętego kompaktu.
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
Którą wersję pentaxa 6x7 posiadasz?
 
Luźna Gumka  Dołączył: 28 Lip 2010
Pierwszą, czyli 6x7, ale już z opcją MLU :)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Przestać gadać. Pokazywać zdjęcia.
 
Luźna Gumka  Dołączył: 28 Lip 2010
Proszę bardzo. Pokazuję :)

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mmmmm... Jakaż piękna ta Solanż...
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
Luźna Gumka, chętnie bym poznał tą modelkę :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach