M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Olympus XA
Cytat


Niewielkie rozmiary (102 x 64,5 x 40 mm) oraz waga (225 g) pozwalały bez problemu nosić Olympusa w kieszeni. Model miał znakomitą pokrywkę, która stała się później elementem charakterystycznym kompaktów Olympus, chroniącą obiektyw 35 mm f/2,8 i wizjer a także blokującą migawkę. Ostrość ustawiamy przy pomocy niewielkiej, sprawnie działającej dźwigni umieszczonej pod obiektywem.
http://www.foto-kurier.pl...rze-3-1995.html



Cytat
„Kon jaki jest kazdy widzi”. Chyba wiekszosc z nas miala juz go w reku. Malutki, leciutki, niezawodny, ze swietnym obiektywem Zuiko 35mm/2,8 i z dalmierzem. Nooo... pod kazdym wzgledem wspanialy. Ciezko o nim cos zlego napisac. Moze jedynie to, ze zdjecia trzeba robic w automatyce – niestety nie ma przelaczenia na manualne ustawy. To jeden minus. Drugim jest to, ze pomimo swietnej optyki obiektyw zdecydowanie jest przeznaczony do zdjec czarno – bialych. Na slajdzie daje silna dominante. No ale juz z powodu automatu, slajdu w niego nie polecam wkladac. Do fotografi czarno - bialej jednak bardzo sympatyczny. Uwaga, nie mylcie go z XA1, CZY XA2, bo to pomimo podobnego wygladu, zupelnie inne aparaty, pozostawiajace wiele do zyczenia.
http://piotrkoszczynski.b...olympus-xa.html
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ten aparacik to moje marzenie, które być może niebawem się spełni..
A slajdy robię na XA2, bo genialnie naświetla :-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Taki 'breloczek' a nie aparat :-)
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
coś na komunię :-P
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Mam takie dwa i pol. Swietna rzecz do noszenia zawsze-przy-sobie.
Jedna, jedyna wada to to, ze z powodu malosci i lekkosci, bardzo latwo zrobic poruszone zdjecie.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Miałem Jaśkę Electro 35, później Minoltę Hi-matic, no i na końcu dwa olympusy XA... Olympus był najgorszy...
Zalety - jest mały, dobrze naświetla, szybko się ostrzy, pokazuje dobrany czas (jaśka tego nie ma).
Wady - jest za mały, jak wspomniał przedmówca łatwo poruszyć zdjęcie - wciskając spust możesz wcisnąć cały aparat :-P , no i najważniejsze to optyka - która mnie nie powaliła ostrością - w centrum nie było tak dobrze jak w jaśce czy himatiku a na brzegu było dużo gorzej. Myślałem że to wina egzemplarza (dużo się ochów i achów naczytałem o tej optyce), kupiłem więc drugi i było tak samo. Fajny mały aparat, ale optycznie gorszy od innych dalmierzowców z niewymienną optyką z tamtych czasów... Zastąpiłem go Yashicą T3, która jest zwykłym P&S ale jej zeiss 35/2.8 jest dużo lepszy optycznie - zarówno pod względem bokeh jak i ostrości...
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Olympus jest świetny. Miałem wszystkie oprócz XA4 aparaty tej serii i XA lubiłem najbardziej. Pozbyłem się go, bo jestem głupi i mi się znudził. :)

Rozmiar jest jego największą zaletą, nie wadą. Cudowny dalmierz, o minimalnym skoku, mniam mniam. Ostrzenie prawie tak szybkie jak af, kiedy dojdzie się do wprawy. No i działa na normalne baterie, a nie jakieś posrane rtęciowe wynalazki.

To nie jest, moim zdaniem, aparat dla ludzi szukających nie wiadomo jakiej optyki - bo jej tam nie ma. Ale jest świetny do codziennej rejestracji rzeczywistości. I do tego go używałem (jak zresztą wszystkich innych aparatów). Przesłona na f11, ustawić odległość z grubsza i wio.

Parę fajnych fot tym aparatem zrobiłem.





Jeśli rozmiar i prędkość użycia jest priorytetem, to polecam.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Jedna, jedyna wada to to, ze z powodu malosci i lekkosci, bardzo latwo zrobic poruszone zdjecie


Cytat
jak wspomniał przedmówca łatwo poruszyć zdjęcie


To samo w XA 2 :-(

Może z lampą robić, większa waga ?.

Cytat
no i najważniejsze to optyka - która mnie nie powaliła ostrością - w centrum nie było tak dobrze jak w jaśce czy himatiku a na brzegu było dużo gorzej.


W XA 2 dodatkowo słaby kontrast, rozjechane kolorki ( słoneczne dni).

Cytat
Myślałem że to wina egzemplarza (dużo się ochów i achów naczytałem o tej optyce)


Ja też :mrgreen: :-B

Cytat
kupiłem więc drugi i było tak samo


To jednak mój XA 2 jest dobry :-B

Cytat
Zastąpiłem go Yashicą T3, która jest zwykłym P&S ale jej zeiss 35/2.8 jest dużo lepszy optycznie - zarówno pod względem bokeh jak i ostrości...


Yashica T albo Mju II, który lepszy (plastyka)?.

Cytat
obiektyw zdecydowanie jest przeznaczony do zdjec czarno – bialych


No i tak zrobię, film kontrastowy np. Rollei 400, czułość w XA 2 na 800 ( domknięta przysłona w słoneczne dni), wołanie na ziarno.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Mój XA2 jest ostrutki, jutro będę miał XA, wrzucam kodaka pro foto i się okaże jaki mnie się egz. trafił :-)

[ Dodano: 2011-05-08, 20:43 ]
Jutro albo pojutrze odbieram provię z XA2, to też coś pokażę jak będzie co ;-)

te zdjęcia niżej to z superii w XA2


 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
No trochę te zdjęcia poleżały :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No to mata, provia na XA2 trochę dużo ale chyba za to pokazują dobrze co aparacik potrafi, przypominam że ten model nie ma dalmierza a jedynie trzy ustawy strefowe, skanowane aparatem z raynoxem na 85'tce, oczywiście na żywca na slajdzie kolory wyglądają lepiej 8-)

Robiąc pod światło w zależności od sytuacji przestawiałem iso na 1/3 lub 2/3 działki mniejsze.






















to przez okulary :-P





 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cena Kup Teraz 200zł, opis:

Cytat
Olympus MJU-1. Legendarny analogowy aparat kompaktowy. Lepszy od nowszego MJU-2. MJU-1 nie ma zooma, ale za to lepszy obiektyw pod względem optycznym i lepszej światłosiły. Bardzo szybki i cichy. Używany, sprawny 100%.


:shock:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Od mju-2 z zoomem stare mju na pewno lepsze. W zasadzie samą ergonomię tego wolę niż rozwiązania z mju-2. A tak naprawdę to i jednym i drugim można zdjęcie dobre zrobić jak i spaprać :)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
jutro będę miał XA


Za ile ?

Bo na alle... są po 360 i 400 zł !

Cytat
Od mju-2 z zoomem stare mju na pewno lepsze.


Acha.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
M.W, Za 200zł :evilsmile:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Tutaj też się XA robią drogie. Ja swojego popchnąłem lekko za £60... Znaleźć takiego w dobrym stanie jest trudno.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ja właśnie kupiłem XA za 200zł w super stanie z wymienionymi wczoraj uszczelkami, lampą i oryginalnym pokrowcem, wrzuciłem kodaka pro foto i testuję, jak na razie wrażenia świetne, choć muszę się przyzwyczaić do dalmierza bo na razie szybciej i sprawniej mi się na mieście XA2 używa, w ogóle jakoś mi te małe Olki do odwagi +25 dodały na ulicy, wreszcie mogę się bardziej na takiej fotografii skupić :-)

[ Dodano: 2011-05-13, 17:58 ]


[ Dodano: 2011-05-28, 07:52 ]
Kodak pro foto 100 w XA (tym bez cyferki z 35/2.8 i dalmierzem).
Kilka wrzuciłem już do fotografii do oceny do działu ulicznego ale okazuje się
że na razie tylko sample umiem robić więc reszta idzie tu.
















Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach