cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Roznica - Photoshop i Elements
Nigdy nie pracowałam na Elements... tak w dużym skrócie - na czym polega różnica pomiędzy Elements a starszym bratem, Photoshopem?
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Różnica jest taka, że Elements dla mnie to za mało a PS za drogo. Próbowałem GIMPa, ale jakość nie ta.
Dodam, że zeskanowany materiał obrabiam w niewielkim stopniu i z wykorzystaniem niewielkiej liczby funkcji (nie wiem czemu, ale staram się nie wykraczać poza "efekty", jakie można uzyskać w tradycyjnej ciemni. Snobizm? Może).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
costa napisał/a:
(nie wiem czemu, ale staram się nie wykraczać poza "efekty", jakie można uzyskać w tradycyjnej ciemni. Snobizm? Może).


E tam snobizm ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam Elementsa (i to pierwszego!) na jednym kompie. Brakuje mi kilku funkcji, ale na potrzeby netowe bardzo dobry. Fakt, że głównie stosuję go do zmiany rozdzielczości czy innych podstawowych czynności, więc brak CMYKa, masek, szybkiej maski, krzywych, zanikania czy czy jescze kilku funkcji tak bardzo nie przeszkadza. Jak dla mnie największą wadą jest czas startu (skoro jest okrojony, mógłby szybciej się uruchamiać) oraz brak przy tym stanowisku tabletu.
Ale generalnie myślę o zakupie Elementsa 5.
Alternatywa w postaci GIMPa w ogóle do mnie nie przemawia - próbowałem. To jak schylanie się po mydło w areszcie.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Mam E5 i jak na potrzeby domowe jest OK. Generalnie podstawową korektę wykonuje się szybko i przyjemnie, w porównaniu do CS2 niektóre czynności (np. zaznaczanie, nieźle działa "z automatu" po zaznaczeniu kilku punktów) za sprawą nowych narzędzi są bardzo wygodne. Ale jednej rzeczy mu brak: krzywe - niby są, ale tylko "na niby". Suwaczki jednak nie dają zbyt wiele możliwości. Brakuje CMYKa gdy trzeba zrobić coś poważniejszego i LABa do zabawy z kolorami :) Generalnie jednak jestem z programu bardzo zadowolony.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
ale dla osoby, która jest początkującym fotografem, chce przygotować zdjęcia do prezentacji - nada się? ściągnęłam sobie triala, żeby się zapoznać z E5 :)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja tez marudzilem na GIMP'a jak nie musialem go uzywac. Odkad przesiadlem sie na linuksa, nie mam wyjscia. Okazalo sie, ze musze tylko pozbyc sie kilku przyzwyaczajen i nagle GIMP stal sie swietnym programem. Co prawda ja zawsze uzywalem PhotoPainta i wielka przewage jaka ma GIMP nad PP, to stabilnosc. Corel potrafil mi sie wylozyc na naprawde nad wyrost skonfigurowanych maszynach. Tak jak pisze screwdriver, w tych tanich programach najbardziej rozczarowuja orzezane krzywe - w takim PaintShopPro sa one tam chyba tylko dla picu, bo o wiele latwiej i z podobnymi efektami uzywa sie opcji auto dla laikow. Podejrzewam, ze podobnie bedzie w Elements.

dz.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
cotti napisał/a:
ale dla osoby, która jest początkującym fotografem, chce przygotować zdjęcia do prezentacji - nada się?

Jasne że tak. Generalnie jeśli nie zamierzasz przygotowywać "na gotowo" do drukarni, wystarczy w zupełności. Czasem jeśli pracowałaś w PSie będzie niektórych rzeczy brakować, ale wtedy wystarczy przypomnieć sobie krotność różnicy w cenie i przechodzi ochota ma marudzenie :)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A jednak nie jest tak zle. Znalazlem taki darmowy plugin dla Elements, ktory dramatycznie zwieksza mozliwosci pracy na krzywych: http://www.earthboundligh...ements-4-5.html
Wyglada na to, ze ma wszystko, czego moze potrzebowac nawet srednio-zaawansowany obrabiacz zdjec.

dz.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
dzerry, dzięki bardzo! :-B :-B :-B
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, $79.95 !!! może i wiele potrafi, ale kosztuje jednak sporo.

ups, nie doczytałem do końca. $79.95 to cena za Curvemeister.

 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
a to nie ma jakiegoś triala chociaż? tylko omiotłam wzrokiem stronę i wysłałam sobie linka
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dzerry napisał/a:
dzerry, $79.95 !!! może i wiele potrafi, ale kosztuje jednak sporo.
screwdriver, nie siej paniki ;-) Ten za 80 dolarow jest wspomniany na koncu jako jeszcze lepsza, ale droga alternatywa. Caly tekst na tej stronie dotyczy darmowego plugina, ktory mozna sciagnac tutaj: http://free.pages.at/easyfilter/curves.html
Moze powinienem byl od razu dac ten adres, bo to oryginalna strona projektu.

dz.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, doczytałem :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach