Najlepsze prace:
1
30% Complete
22 (30%)
2
7% Complete
5 (7%)
3
8% Complete
6 (8%)
4
4% Complete
3 (4%)
5
16% Complete
12 (16%)
6
15% Complete
11 (15%)
7
7% Complete
5 (7%)
8
9% Complete
7 (9%)
 

Tequila  Dołączyła: 12 Cze 2010
FreeRC_001
Proszę Państwa, zaczynamy!

jak?
Efekt końcowy obróbki to dwa JPGi:
Jeden w pełnym rozmiarze, a drugi to pierwszy pomniejszony do 700px na dłuższym boku.
Nazywamy wg schematu:
- FRCnnn_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- FRCnnn_nick_700.jpg - mały jpg
- FRCnnn_nick - tytuł maila
(nnn - numer kolejnej edycji)
Wysyłamy do 15.06.2011 godz. 18.00 na adres pentaxFRC [bonobo] gmail.com

Jeżeli chcecie by "poznęcano się" nad Waszym zdjęciem wyślijcie RAWa na pentaxFRC [bonobo] gmail.com w tytule wpisując [propozycja]

wszelkie informacji i uwagi można zgłaszać tutaj --> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=36753

RAW do pobrania http://www.filesonic.com/...44/IMGP5710.dng

Po kliku większe.
Cyferki pod koniec tego tygodnia zamienią się w nicki.

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


Pozdrawiam:)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Co tu tak cichutko? Nie wolno komentować?
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
nikt nic?
A tu co? Zakaz komentowania czy jak? ;-)
Pierwsza (wznowiona) edycja i... cisza jak makiem zasiał.

No dobra. Teraz już widzę. Free czyli można kadrować (tylko skąd wiedzieć jak?), więc za tydzień muszę o tym pamiętać, do tego przyzwoita (a nawet "domyślna" barwowo) obróbka i... też będę najlepszy ;-) Czytaj, że w tej edycji głosuję na wersję nr 1 :-)

W swojej wersji bardziej chciałem pokazać fale (a właściwie to jedną falĘ na piasku), ale widzę, że wygrywają "przycięte" pale :-D

Edit: White - No właśnie. Ale gdy się wolno pisze i robi inne rzeczy przy okazji, nie widzi się postu sprzed 6 minut...
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Rafi, ja jestem bardzo zainteresowany bo to moje zdjęcie sprzed lat.

Czytałem dyskusję z problemami z otwarciem tego pliku. Chciałem coś napisać, ale się wstrzymałem jakoś.

Wyjaśnię może dlaczego dng konwertowałem DNG konwerterem.
Mam stare oprogramowanie i nie czytało pefów z K100D Super. Dlatego robiłem nim DNG.
Przy okazji z pefa 10 mb robił się dng 5-6 mb co mnie bardzo cieszyło bo komputer też mam stary. Na szczęście teraz mam jeszcze starszy aparat i mogę czytać pefy, które też mają około 10 mb :D
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
White napisał/a:
Rafi, ja jestem bardzo zainteresowany bo to moje zdjęcie sprzed lat.

No to jeśli nie brałeś udziału, pokażesz"autorską" obróbkę sprzed lat? ;-)

A skoro już obrabiam i się wystawiam z nadzieją na jakąś tam naukę/poprawę (bo fotek widzę, że lepszych już pewnie nie zrobię, niestety :-/ ) w elemencie obróbki, to trochę sobie lubię popisać o tejże obróbce (nie tylko o swojej oczywiście). Z mniejszym lub większym sensem. A może czasem nawet bez...

Co do DNG, to nie jesteśmy przecież skazani na PPL, choć zapewne wskazane byłoby mieć możliwość otwarcia w firmowym sofcie... W sumie jak dla mnie nieistotne...
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Rafi napisał/a:
pokażesz"autorską" obróbkę sprzed lat? ;-)


Jeśli to dozwolone to tak. Z tym, że obecną obróbkę bo ja tego kadru nigdy nie obrabiałem. Uznałem za nieudany.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Myślę, że nikt nie będzie się buntować ;-) Bo i o co? Nawet jeśli się kimś zasugerujesz po obejrzeniu, to i tak chodzi przecież o to, aby efekt końcowy był jak najlepszy. W końcu mamy "free", więc wszystkie chwyty dozwolone ;-) Mnie nawet by nie przeszkadzało, jeśli ktoś teraz wystawiłby swoją wersję lub "poprawkę" poprzedniej.

A za "nieudany kadr" zjedziemy Cię w innym miejscu :-P :mrgreen:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jak dla mnie kadry "niekoszerne" odpadają...

[ Dodano: 2011-06-17, 00:37 ]
Ps,. o proporcje boków chodzi mi.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Rafi napisał/a:
A za "nieudany kadr" zjedziemy Cię w innym miejscu :-P :mrgreen:


A nie wątpię :mrgreen:


W tym zdjęciu mz niewiele jest do roboty. Wystarczy poprawić błąd filtra polaryzacyjnego i za mocnej połówki, wyrównać to i nadać nieco efekciarstwa. Oczywiście można wyprostować, ale beczka i krzywizna nie rzuca się w oczy.

mygosia napisał/a:
Jak dla mnie kadry "niekoszerne" odpadają...

Też nie akceptuję takiej polityki, chyba, że kwadrat bądź 2 do 1 bądź panoramiczne. Ale z pomysłem przy robieniu zdjęcia.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mygosia,
Prawdę powiedziawszy też o tym pomyślałem, choć nic praktycznie nie napisałem... Ale czy to znaczy, że mamy jednak we "free" jakieś ograniczenia wprowadzić? Na przykład zachowanie proporcji oryginału, ale z jednoczesnym dopuszczeniem obrotu? (bo +/- tak właśnie jest na liderującej 1.)

[ Dodano: 2011-06-17, 00:51 ]
White napisał/a:
Wystarczy poprawić błąd filtra polaryzacyjnego i za mocnej połówki,

No to po co je nakładałeś, co? :-P Żebyśmy mieli co robić? :mrgreen:
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Rafi napisał/a:
No to po co je nakładałeś, co? :-P Żebyśmy mieli co robić? :mrgreen:


Nakładałem bo się naczytałem pełno książek wielkich fotografów. Teraz mam to w nosie i robię jak mi pasuje. Byle jak najmniej siedzieć przy obróbce ponieważ nie stać mnie na grafika, który za mnie to zrobi jak u nich. ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
no tak...
To ja byłem "sprytniejszy". Też różnych "cudów" nakupiłem, ale jeszcze... nie założyłem ;-) W szafie leżą i się (nie)kurzą. Niektóre to już nawet lata całe...

Ale może wróć(my) do tematu, czyli... obróbki. Może ktoś (jeszcze) się odważy coś napisać? :evilsmile:
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
a no ja się odważę :evilsmile:
1. nie ukrywam, że to jeden z moich 2 favorytów. (+) za spójność kolorystyczną i za proporcje kadru - wyszło naturalnie.
2. za bardzo mi to HDRa przypomina
3. zdecydowanie nie chciałbym mieć plażowych spodenek w takich kolorach, jak na prezentowanym obrazie.
4. lepiej niż 3, ale gdzieś ten klimatyczny półmrok zniknął..
5. wszystko gra, ale proporcje kadru (ni to kwadrat ni to wydra) mało zdecydowane, przez co źle mi się odbiera całość.
6. to mój drugi typ - za to, że autorowi udało się oddać dynamikę sceny, a paliki są ukryte w mroku, przez co pionowy kadr jest uzasadniony.
7. znowu to kadrowanie - be
8. bardzo podobne do 1., ale dziwnie wygląda motyw poziomy (paliki) w kadrze pionowym - takie ściśnięte za bardzo i bez oddechu.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
cadar napisał/a:
a no ja się odważę :evilsmile:
1. nie ukrywam, że to jeden z moich 2 favorytów. (+) za spójność kolorystyczną i za proporcje kadru - wyszło naturalnie.
...
6. to mój drugi typ - za to, że autorowi udało się oddać dynamikę sceny, a paliki są ukryte w mroku, przez co pionowy kadr jest uzasadniony.


Popieram w całej rozciągłości. Też mi się podobają.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Rafi napisał/a:
Ale czy to znaczy, że mamy jednak we "free" jakieś ograniczenia wprowadzić?

Nie. Ale skoro komentujemy, to piszę co jest dla mnie osobiście nie do przyjęcia.
Kwestia zasad moich :-)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
White napisał/a:
Rafi, ja jestem bardzo zainteresowany bo to moje zdjęcie sprzed lat.

Jak tylko otworzyłem plik z tym zdjęciem to pomyślałem, że fotka pasuje do White'a ;)

Komentarz: podoba mi się kadr na 1, kolor piasku na 2, kolor nieba na 3 i piana na 6 :)
 

Tequila  Dołączyła: 12 Cze 2010
izbkp, mam podobnie: po połączeniu kilku zdjęć byłoby jedno idealne;)

[ Dodano: 2011-06-22, 19:42 ]
a oto i twórcy:
1 elgreen
2 hrynek
3 izbkp
4 krzpob
5 pszczołowaty
6 rafi
7 seawolf688
8 tequila

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach