tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jak wołać? PanF100 xtol 1:3
Pytanie do doświadczonych, bo digitaltruth milczy:

1) Ilford PANF 100 w xtolu 1:3 -> ile czasu?
są inne dane
digitaltruth napisał/a:
Ilford Pan 400 Xtol 1+1 ASA400 9 20C



2) Fomapan Classic 100 w xtolu 1:3 -> ile czasu?
są inne dane
digitaltruth napisał/a:
Fomapan 100 Xtol stock ASA100 5-6 20C
Fomapan 100 Xtol 1+2 ASA125 9 20C



Jakieś pomysły? Materiał nie jest do eksperymentów.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dla ilforda znalazłem takie coś:


xtol + pan 100
LINK
Cytat
. Michał Półrola

> W archiwum wygrzebalem, zeby brac czasy dla FP4+ ("moze odrobinke
> skrocone"), czyli wedlug digitaltruth dla powiedzmy 1+3 wychodzi 14min.

Ja tak robiłem i było dobrze.


prawda, czy nie?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
fomapan 100
fp4 125 daje 14,75min ja skrócę i dam dla 100 fomapana czas 12min. Co sądzisz?

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Daj 13.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ok, zatem lecę robić, potem przeniosę te posty do mojego wątku w dark...
próbujemy
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ostatnio kumplowi wołałem właśnie w 1:3 i chyba 14.30 i było trochę za mocno.ale to facet naświetlał co się nie zna na robieniu zdjęć jeszcze więc cholera wie :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
już wyschło, poszło na 14:00 w 20* zobaczymy. właśnie kończę płukać fomapana, czas idealnie 13min w idealnych 20*.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref napisał/a:
czas idealnie
tref napisał/a:
w idealnych


tref... dlugo pilnowalem wszystkiego jak ty.... a potem doszedlem do wniosku, ze sceny tak roznia sie kontrastami, pomiary swiatla pomiarami tych kontrastow, migawki czasami, przyslony przyslonami i filmy czulosciami, ze to w zasadzie wszystko jedno czy woda ma 19 czy 20... Wiem, ze przecze sam sobie z jakichs wczesniejszych postow (nie raz pierwszy ! ;-) ), ale ostatnio przekladam ujednolicony workflow nad jakies procenty w gestosciach srednich szarosci... ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos, masz rację, ale jak wiesz, masz już spore doświadczenie, a ja :roll: zatem póki co staram się pilnować wszystkiego, bo jeśli coś spierniczę, to będzie to z jednego powodu, a nie z tysiąca możliwych. Ogolnie się z Tobą zgadzam, ale na początki, to wolę się starać, jeszcze się nie zniechęciłem, mimo, że przeważnie jak koncze te zabawy to już swita [własnie] i zamiast smacznie chrapać stwierdzam, że kłaść to się właściwie nie ma już po co. I tak dzień za dniem...

:-D
nie no, wczoraj to 5 godzin spalem, wypas!

[ Dodano: 2007-06-08, 03:14 ]
aha, na tej fomie coś widać :-) tylko nie wiem, czy nie za bardzo kontrastowo, ale to się okaże jak już poskanuję

[ Dodano: 2007-06-08, 04:54 ]
hmm, dziś już nie ma się po co kłaść, za krótkie te noce latem, wolę zimowe długie, ciemne wieczory.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ha!mówiłem że stopień w tą czy tamtą to jeden pies. a wtedy nakrzyczałeś na mnie :)))

ogółem jak dla mnie to co niektórzy robią ,mierzenie temperatury wylewanego z koreksu wywoł. później utrwalacza też i w ogóle. nieźle nakomplikowane.

ja wychodzę z przeświadczenia ,że dobry kadr się broni zawsze..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
ogółem jak dla mnie to co niektórzy robią ,mierzenie temperatury wylewanego z koreksu wywoł. później utrwalacza też i w ogóle. nieźle nakomplikowane.

To do mnie chyba :-P Mi to w ogole nie komplikuje sprawy. Szybko opracowalem sobie workflow i mam az nadto czasu na wszystkie czynnosci - z nudow robie dodatkowe pomiary :-P

guerilla napisał/a:
ja wychodzę z przeświadczenia ,że dobry kadr się broni zawsze..

Gorzej jak nie ma tych dobrych :-P Ale przynajmniej te lipne sa dobrze wywolane ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ja teraz mam uproszczony workflow bardzo :)termometru swojego częściej używam do mierzenia sobie temperatury niż chemii

3rolki naraz,24stopnie (tyle mam caly czas w domu) co wydatnie skraca czasy wywoływania,do utrwalacza ciach na sznurek i gotowe.

jak nie ma dobrych kadrów, to się szuka błędów wywołania :) albo że potrząśnięte.. a może za duże ziarno?zawsze się znajdzie kozioł ofiarny:))

btw Dan podesłałbyś mi na maila DNG kolorowego i czb z vue (takie bez korekcji żadnych) ?
jak będziesz coś przy okazji skanował. (w max dpi)
tylko jakby się dało to kolor jakaś reala czy superia od biedy, nie lucky czy inne wynalazki :))
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
ha!mówiłem że stopień w tą czy tamtą to jeden pies. a wtedy nakrzyczałeś na mnie :)))


nie krzyczalem, ale twierdzilem ze ma to znaczenie, i to znaczenie ktore moze byc widac.

tyle ze mi teraz wszystko jedno ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:

nie krzyczalem, ale twierdzilem ze ma to znaczenie, i to znaczenie ktore moze byc widac.

tyle ze mi teraz wszystko jedno ;-)


czyli ma znaczenie subiektywne czyli tak jakby znaczenia nie miało w ogóle:)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
btw Dan podesłałbyś mi na maila DNG kolorowego i czb z vue (takie bez korekcji żadnych) ?
jak będziesz coś przy okazji skanował. (w max dpi)
tylko jakby się dało to kolor jakaś reala czy superia od biedy, nie lucky czy inne wynalazki :))

Podesle, ale nie predko, bo na razie mam tylko lucky i rossmana :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach