pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
  Wymiana mechanizmu naciągu i inne. Pentax ME
Witam. Mam dwa Pentaxy ME. Jeden na części, drugi do małej renowacji. Chcę w tym drugim wymienić mechanizm naciągu filmu, dokładnie te elementy zaznaczone na zdjęciu (kolor czerwony i zielony):



Wiem, że ten pierwszy element, zaznaczony na czerwono, po odkręceniu trzech śrubek jest luźny. Trzyma się jedynie na tej ośce do naciągu. Można to jakoś bezpiecznie zdemontować?
Jakbym miał już wyjęty ten element, to chciałbym wymienić całość zaznaczoną na zielono. Widać ewidentnie, że ktoś grzebał w tym mechanizmie, a w drugim body mam ten mechanizm nietknięty.

Po drugie mam problem z obiektywem. Czy pierścień zaznaczony na czerwono da się wykręcić? Tutaj to moja wina, bo nie przyuważyłem dokładnie, ale wydaje mi się że on powinien się obracać wewnątrz tego czarnego szerszego pierścienia. Niestety teraz ani drgnie :/



Kolejne pytanie, widać że brakuje czerwonego znaczniczka w liczniku klatek. Chciałbym to uzupełnić. Może mi ktoś napisać jak się demontuje górną pokrywę - obudowę body? Nie wiem jak mogę zdemontować dźwignię naciągu.



Napiszcie, proszę, krok po kroku jak zdemontować bezpiecznie opisane przeze mnie elementy. Wielkie dzięki, liczę na Waszą pomoc.

 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
plwk napisał/a:
pritchard, dałeś linka do strony a nie do zdjęcia.

Kurcze, dałem link do zdjęć. Jeszcze coś spróbuję.

[ Dodano: 2011-07-08, 12:03 ]
No teraz już gra :)

[ Dodano: 2011-07-08, 15:29 ]
Zdjęcia podmienione, okazało się że wstawiałem za duże.

Czy ktokolwiek mi pomoże ?? Bardzo proszę...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
pritchard, mogę służyć linkiem do instrukcji serwisowej. Masz tam dokładnie rozrysowane mechanizmy. Może Tobie to będzie pomocne. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
http://www.pentax-manuals...rvice/me_sm.pdf
 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
powalos napisał/a:
pritchard, mogę służyć linkiem do instrukcji serwisowej. Masz tam dokładnie rozrysowane mechanizmy. Może Tobie to będzie pomocne. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
http://www.pentax-manuals...rvice/me_sm.pdf


Widzisz, mam tą instrukcję. Nawet wydrukowaną. Niestety te schematy, szczególnie ostatnie, ciężko mi się czyta. Słaba jakość robi swoje. Myślałem o poradach praktycznych, jak coś zrobić. Dzięki za odzew. A Ty nie wiesz przypadkiem jak zdemontować dźwignię naciągu?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ten kapselek ma lewy gwint więc musisz go odkręcać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Później pójdzie łatwiej. Pzdr
 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
powalos napisał/a:
Ten kapselek ma lewy gwint więc musisz go odkręcać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Później pójdzie łatwiej. Pzdr


A powiedz mi, czym go odkręcałeś? Bo ja próbowałem ścisnąć go gumą ale na nic to się zdało :/ Jest na to jakiś sposób??
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
pritchard napisał/a:
czym go odkręcałeś

Z odkręceniem tego kapsla jest problem. Możesz próbować jakimiś kleszczami przez twardy kawałek skóry, żeby nie uszkodzić. Czasem gwint jest zabezpieczony jakimś "czymś" i można ukręcić gwint. Na pocieszenie to tylko dekoracja, pod tym kapslem jest nakrętka (też lewy gwint), która trzyma dźwignię naciągu filmu.
 
pritchard  Dołączył: 03 Lip 2011
Zdano napisał/a:
pritchard napisał/a:
czym go odkręcałeś

Z odkręceniem tego kapsla jest problem. Możesz próbować jakimiś kleszczami przez twardy kawałek skóry, żeby nie uszkodzić. Czasem gwint jest zabezpieczony jakimś "czymś" i można ukręcić gwint. Na pocieszenie to tylko dekoracja, pod tym kapslem jest nakrętka (też lewy gwint), która trzyma dźwignię naciągu filmu.


Próbowałem objąć ten kapsel kawałkiem gumy i ani drgnął. Mam jeszcze szczypce płaskie i planuję nałożyć na nie kawałki gumowej izolacji lub jakiejś miękkiej rurki i tak odkręcić. Skubaństwo mocno się trzyma :/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach