zuiko  Dołączył: 24 Maj 2007
Pentax MX - pytania o ergonomię
Witam, wszystkich jestem świeżym użytkownikiem forum, chociaż czytuję Was już od dosyć dawna. Na początek, wybaczcie niepolityczny nick:-), ale Olympusy i szkła zuiko to moja pierwsza miłość:-) Miało być bez wazeliny, ale co tam, niech będzie - rzadko, które forum o sprzęcie foto ma taki świetny klimat i atmosferę jak forum Pentaxa:-) Drugie takie miejsce, które równie chętnie odwiedzam, to grupa dyskusyjna olympus mailing list..

Ale do rzeczy: Uzywam dwóch korpusów Pentaxa MX i ME (czasem również Spotmatica ze szkłami m42). Mam problem z wyczuciem spustu migawki w MX-ie. Opiszę to obrazowo: przy lekkim wciśnięciu -nie dzieje się nic, dociskam odrobinkę mocniej - po czym nagle, mało przewidywalnie aparat wyzwala migawkę.. W efekcie mam większe niż w przypadku innych aparatów (chociażby ze spotmatikiem - migawka dosyć głośna, ale spust chodzi super) problemy z robieniem nieporuszonych zdjęć przy dłuższych ogniskowych...Czy spust migawki działa podobnie we wszystkich MX-ach? A może pomyśleć o KX-ie, który dodatkowo ma trochę wyższy, lepiej leżący korpus (z tego, co widziałem, to ma wymiary chyba identyczne ze spotmatikiem)?

Pozdr. zuiko
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zuiko napisał/a:
Mam problem z wyczuciem spustu migawki w MX-ie. Opiszę to obrazowo: przy lekkim wciśnięciu -nie dzieje się nic, dociskam odrobinkę mocniej - po czym nagle, mało przewidywalnie aparat wyzwala migawkę..


Do regulacji. Sprawa jest banalna, bo wymaga podwiniecia okleiny i ruszenia kilku srubek, ale wymagajaca wyczucia. Jesli boisz sie sam, zanies do fachowca :-)
 
zuiko  Dołączył: 24 Maj 2007
Wiedziałem, że legendarny MX nie może chodzić o tyle gorzej od Olympusów OM-ek i Spotmatica:-) Niestety sam się tego nie podejmę, czy w Warszawie jest jakiś serwis, który orientuje się choć trochę w Pentaxach?

P.S. Dzięki za błyskawiczną odpowiedź - jestem pod wrażaniem:-) Gratuluję również świetnych zdjęć na onephoto.net. Ja również bawię się trochę w streetfoto, akurat tam używam innych sprzętów: hi-matic 7sII, olympus xa, minox gt, ale jakby spust w MX-ie dało radę trochę poprawić, to ze względu na wymiary możnaby i Pentaxem:-)

Pozdr. zuiko
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zuiko napisał/a:
Gratuluję również świetnych zdjęć na onephoto.net.


Dzieki! :-)

zuiko napisał/a:
Ja również bawię się trochę w streetfoto, akurat tam używam innych sprzętów: hi-matic 7sII, olympus xa, minox gt, ale jakby spust w MX-ie dało radę trochę poprawić, to ze względu na wymiary możnaby i Pentaxem:-)


No ja na przyklad teraz zamiatam Contaxem... ;-) Ale 90% zdjec tam to MX/MEsuper/MZ5n .... :-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
zuiko napisał/a:
to ze względu na wymiary możnaby i Pentaxem:-)


Tref lata po miescie z czarnym, poobdzieranym MX'em.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
milo napisał/a:
Tref lata po miescie z czarnym, poobdzieranym MX'em.
a ja z czarnym w brazowej skorce ;-) Naprawde swietny sprzet. Szczegolnie doceniam go teraz, gdy zrozumialem jak naprawde sie korzysta manualnego ustawiania ekspozycji.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
teraz, gdy zrozumialem jak naprawde się korzysta manualnego ustawiania ekspozycji.


A ja w koncu zrozumialem, ze nie ma jak AF i wszystko na auto ... ;-) Pare rzeczy do myslenia mniej = wiecej okazji do robienia zdjec ....
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dzerry napisał/a:
gdy zrozumialem jak naprawde się korzysta manualnego ustawiania ekspozycji.


Co przez to rozumiesz?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
A ja w koncu zrozumialem, ze nie ma jak AF i wszystko na auto ...


Ja tez bym tak chcial. Ale co mam zrobic? Mam MZ5n, ale jakos nie widzi mi sie wydawac 1000zl na jasne szklo. Inne systemy SLR nie wchodza w gre, bo jestem szowinista sprzetowym. Jestem lewo-oczny, wiec Contax odpada - wizjer mnie totalnie rozczarowal - nochal mi przeszkada w prostopadlym patrzeniu, przez co nic nie widze. Co mi zostaje? Hexar? Znowu tysiac.

Z tych powodow manualne body z jasnym wizjerem i jasnym szklem jest dla mnie w tej chwili optymalnym rozwiazaniem. Z manualna ekspozycja nie mam zadnych problemow, to mnie nie spowalnia, ale fakt, ze manualne ostrzenie zabilo mi pare kadrow - w ta hiperfoklana jakos nie chce mi sie bawic. Innymi slowy, dla mnie MX jest jak bajka na ulice - wrzucam do byle jakiej torby, moze sie obijac, nic mu sie nie stanie, piekny wizjer, malutki, czego chciec wiecej? ;-)

dz.
 
zuiko  Dołączył: 24 Maj 2007
Mój MX srebrny, no i jednak migawka głośna...Dlatego na ulicę wolę czarnego Hi-Matica 7sII:-) A jak już naprawdę trzeba się wmieszać w tłum, to nie ma jak Olympusa XA - chowa się w dłoni - obiektyw można odsłonić jednym ruchem, migawki nie słychać - ot takie cichutkie pyk..często ludzie się nawet nie orientują, że ktoś robi zdjęcie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
milo napisał/a:
Co przez to rozumiesz?
Nie wiem, czy bym potrafil to wytlumaczyc - to jest mieszanka doswiadczenia, pracy na cz-b negatywach, znajomosci materialu i zdolnosci do przewidzenia efektu. Niestety okazalo sie, ze na slajdach juz nie jestem taki kozak ;-) W wielkim skrocie chodzi o to, ze w trybie manualnym masz od razu korekcje ekspozycji bez koniecznosci przyciskania 3 guziczkow - wszystko robisz jednym pierscieniem. Czasu nie ruszasz, bo zanim podniesiesz aparat do oka, juz powinienes miec taki czas, ktory pozwoli ci na to czego chcesz. Innymi slowy, jak chodzisz musisz obserwowac swiatlo i w miare koneicznosci, zmienic sobie czas zanim nawet zauwazysz jakis temat. I tu wchodzi to cale doswiadczenie, o ktorym pisalem wczesniej. NIe twierdze, ze to jest jakas uniweralna koncepcja - ja sobie to tak wszystko ulozylem ;-)

dz.

[ Dodano: 2007-06-07, 11:58 ]
Cytat
Dlatego na ulicę wolę czarnego Hi-Matica 7sII:-)
Wez mnie nie denerwuj. Ja zanabylem Hi-Matic F i nigdy do mnie dotarl, bo jak znam zycie, debil z Kanady nie potrail dobrze przepisac adresu. :evil:

dz.

[ Dodano: 2007-06-07, 12:00 ]
zuiko napisał/a:
Na początek, wybaczcie niepolityczny nick:-)
Ja zawsze mialem wrazenie, ze Olympus i Pentax to takie bratnie marki, cos jak Lechia i Wisla ;-) Rownie niszowe, dyskretna jakosc, niedoceniane szkla, OTF :-)

dz.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
Tref lata po miescie z czarnym, poobdzieranym MX'em.
o przepraszam, mój nie jest poobdzierany! Widać, że się go używa, ale żeby od razu poobdzierany?

MX to klasa, jakbym jeszcze sobie LXa dokupił :roll:
dzerry napisał/a:
fakt, ze manualne ostrzenie zabilo mi pare kadrow
oj, czasem tak jest, ale ja to wliczam w cenę takiego ulicznego focenia jako gratis. Hiperfokalnej też nie używam.
zuiko napisał/a:
Mój MX srebrny, no i jednak migawka głośna.
ciągle czekam na mitica i nie wiem co to znaczy jego cicha migawka, ale migawka MXa nie jest wcale taka głośna [skoro często ludzie się z 70cm nie zdążą zorientować, że wyzwoliłem, to chyba jest ok?]

co do teorii dzerryego o manualu - zgadzam się, też to odkryłem już [i to sam!]

zuiko, witam na forum, przeczyść tego MXa, bo Ci się skopał straszebnie, a to fajny sprzęcior i na pewno nie nie powinien pracować tak jak napisałeś.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Wez mnie nie denerwuj. Ja zanabylem Hi-Matic F i nigdy do mnie dotarl, bo jak znam zycie, debil z Kanady nie potrail dobrze przepisac adresu. :evil:

Hehe, ale widzialem, ze juz nowego HM F nabyles ;-) I w ogole co Wy z tymi czarnymi na ulice, tozto jakas mania z dawnych czasow. Obecnie czy czarny, czy czarno srebrny MX nie zwroca na siebie uwagi 99% ludzi, w przeciwienstwie do nawet pomalowanej matowym humbrolem najczarniejszej cyfranki :mrgreen:

P.S. I moglbys raz na miesiac odpowiedziec na PW :-P

[ Dodano: 2007-06-12, 13:17 ]
tref napisał/a:
ciągle czekam na mitica i nie wiem co to znaczy jego cicha migawka, ale migawka MXa nie jest wcale taka głośna [skoro często ludzie się z 70cm nie zdążą zorientować, że wyzwoliłem, to chyba jest ok?

Na ulicy z reguly nawet klapniecia lustrem nie slychac ;-) A migawka w Hi-maticach to jak dla mnie pierdniecie muchy :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
sylwiusz napisał/a:
Hehe, ale widzialem, ze juz nowego HM F nabyles ;-)
Niestety to nie ja, tylko inny aktywny uzytkownik forum i o dziwo rowniez ni widu ni slychu od miesiaca. Fatum? Ja wlasnie kupilem czarnego HM E, mam nadzieje, ze ten dotrze ;-)
sylwiusz napisał/a:
P.S. I moglbys raz na miesiac odpowiedziec na PW :-P

o kurde, zapomnialem, juz nadrabiam ;-)

dz.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Niestety to nie ja, tylko inny aktywny uzytkownik forum i o dziwo rowniez ni widu ni slychu od miesiaca. Fatum? Ja wlasnie kupilem czarnego HM E, mam nadzieje, ze ten dotrze ;-)

Pomydlilo mi sie, faktycznie to byl E ;-) Gratulacje, na pewno dotrze, to zdaje sie z Niemiec, wiec blisko ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach