alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Na tych samych klatkach? Mowisz o kontrascie czy czym?
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Tak, na tych samych klatkach przy użyciu filtrów Fomy wyciągnąłem więcej w światłach jak i cieniach. Czerń w barycie Fomy porównując do Adoxa jest jakby lekko zadymiona, a biele zbyt wypalone i przycięte zarazem.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:
Czerń w barycie Fomy porównując do Adoxa jest jakby lekko zadymiona, a biele zbyt wypalone i przycięte zarazem.


To moze byc tylko kwestia innego kontrastu - moze te filtry kodaka co masz lepiej dzialaja z Adoxem? A moze rzeczywiscie Foma jest slaba :->
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
alkos napisał/a:
moze te filtry kodaka co masz lepiej dzialaja z Adoxem? A moze rzeczywiscie Foma jest slaba


Trefna partia papieru od Fomy po terminie, bo zrobiłem na świerzym sorcie i wyszło gitara, także nie było tematu.

Ps. Jak zeskanować odbitkę 50x60cm?
Zachłysnąłem się dużym formatem i tylko takie robię od paru dni, aż się boję że na 20x30 już nie spojrzę. Cudowna sprawa te odbitki i czas spędzony na ich produkowanie :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
karmazyniello napisał/a:
Ps. Jak zeskanować odbitkę 50x60cm?
Aparatem.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:
Zachłysnąłem się dużym formatem i tylko takie robię od paru dni,


Tez tak mialem na poczatku. A potem zdalem sobie sprawe ze nie wiem co z nimi robic...

Teraz tylko 8x10. Jak ktos cos zechce wiekszego, to sie zrobi :-)
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
W końcu oprócz robienia zdjęć (o częstotliwości nie mówię i ilości :P ), mam zdjęcia!
Niby dziadowski krokus 44L, papier (plastik) Ilforda Xpress MG RC, filtrów brak, zegar ciemniowy nie działający, ale no :!:
Chyba się wciągnąłem!

Edit:

Muszę sprawić sobie jakieś oświetlenie do ciemni, ale nie chcę wydawać pieniędzy na specjalne żarówki. Może uda się taniej. Pomyślałem o diodach czerwonych + ewentualnie przepuścić to jeszcze przez jakąś folię czerwoną. Próbował ktoś takich eksperymentów? Xpressy Ilforda będę na początek próbował.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
DrEwNiAK napisał/a:
o diodach czerwonych
Jeśli, to żółte. Tu poczytaj: http://www.korex.net.pl/forum/viewtopic.php?t=3840
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Czytałem o żółtym, ale skoro istnieje ryzyko, że widmo może zawierać zielone to gorzej. Czerwone denerwujące, ale może bezpieczniejsze.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Dla wielogradacyjnnych wcale nie. Zalecane jest oliwkowe, a od niego bliżej do żółtego, niż do czerwieni.
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Ilford Xpress- wykres:



Czyli od żółtego do czerwonego teoretycznie powinno być bezpiecznie.

[ Dodano: 2011-08-02, 22:16 ]
Kupię diodowe światło stopu



:mrgreen:
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
Miałem kiedyś coś podobnego z diodami produkcji radzieckiej. Diody dodatkowo były za czerwoną plastikową szybką. Potrzymaj jakiś ścinek papieru koło światełka i wywołaj.

Ps. w razie czego dołóż czerwony kloszyk ;-)
 

figureliusz  Dołączył: 31 Gru 2009
kup diody, które w specyfikacji mają podane widmo.
jak na przykład te:
http://sklep.avt.pl/p/pl/...zolta+20ma.html

[ Dodano: 2011-08-03, 11:26 ]
No i nie trzymaj papieru na wierzchu, odbijaj od sufitu, będzie ok, nawet przy multigrade.
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Patrzyłem już na te diody (żółte i czerwone), ale wysyłka droga. Pojechałem do OBI i kupiłem jakiś diodowy reflektor Polux'a świecący na czerwono. W domu sprawdziłem i sądzę, że się nada, razi w oczy ta czerwień. Jak kupię papier przetestuję.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Nie polecam bursztynowych fluxów - zaświetlają paskudnie bo mają zielony pik w widmie. Czerwone fluxy działaja bardzo dobrze - nie ruszają XPress ani Tetenal Vario. Żółte diody też są ok - ale fluxów żółtych nigdy nie widziałem, a na te małe żółte to mi szkoda czasu - mam taką lampę na 100 takich diodach, ale starych, więc świeci ledwo co (jak kupiłem to byłem zachwycony, ale teraz mając porównanie do lepszych to nawet fluxy to są bździdełka).
Jestem ciekaw tych żarówek z OBI - te które wydziałem miały jakieś marne diody i pieruńsko drogie. Porównywał ktoś z fluxami?
Tak wygląda 15 czerwonych fluxów przy 1/2s, F4.5, ISO 800:
http://www.pbase.com/hfoto/image/136877848
 

figureliusz  Dołączył: 31 Gru 2009
To w takim razie z mojej łazience coś się dzieje z widmem, bo te co podawałem nie zaświetlają mi, ani barytu ani expresa multigr.
A może po prostu tylko mi się wydaje, że mam jasno?
No nie, porównując ze zdjęciem u Ciebie, to u mnie jest jasno i nie zaświetla.
Ale ja papier trzymam na wierzchu bardzo krótko a przy naświetlaniu lampa gaśnie.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Jeśli te bursztynowe fluxy Ci nie zaświetlają to znaczy że masz ciemno w ciemni ;-)
Podałem parametry zdjęcia - póki nie zrobisz u siebie na takich samych to nie ma co porównywać. U mnie te 15 fluxów też sprawia że dla oka jest dużo jaśniej niż na zdjeciu - mogłem spokojnie ciąć papier gilotyną na podłodze, gdzie światło diód nie dochodzi i tylko jest to co rozproszone w pokoju (głównie sufit bo sciany mam zawalone rupieciami - a diody są w połowie ściany i nie skierowane na sufit więc tak dużo sięnie rozprasza). Tak samo jak miałem 10 bursztynowych fluxów na ścianę nad kuwetami i 5 czerwonych przy powiększalniku to też było jasno i sobie radziłem - przy naświetlaniu minutę pod powiekszalnikiem i potem 90 sekund w wywoływaczu i dalej aż do utrwalacza nic się nie działo z papierem. Ale jakbym chciał się pobawić w doświetlanie i miał papier z 10 minut na wierzchu to już bym się bał. Przy każdej z tych konfiguracji muszę je wyłączać przy ustawianiu ostrości bo inaczej nic nie widzę na maskownicy - nawet dokładne ustawianie maskownicy do kadru jest niemożliwe. No i doswiadczenia innych też wskazują że bursztynowe fluxy dają radę - przy świeceniu na sufit i nie trzymaniu zbyt długo papieru na wierzchu (tak jak z tradycyjnymi lampami z filtrami).

Ale to jest jak z formatami - robisz małym i jesteś happy. Potem wpada Ci w ręce średni i opad szczęki... potem LF i już nie możesz patrzeć na mikroobrazek...
Ja też byłem happy z 100 zółtych ledów 5mm (widać tę lampę z boku na zdjęciu), potem byłem happy z tych 15 fluxów... potem dostałem paczuszkę z nowymi diodami:
http://www.pbase.com/hfoto/image/136877849
zdjęcie jest zrobione przy tych samych parametrach co poprzednie - 2 czerwone diody... Testy jutro - więc potem opiszę efekty...
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Mam pytanie: jak czyścić filtry, żeby nie uszkodzić?
Kupiłem na allegro filtry Ilforda (Ilford Ilfospeed Multigrade II) i zastanawiam się jak je wyczyścić. Część ma pełno poodbijanych palców, a dwa jakieś dziwne plamy. Była okazja to wziąłem.
Zastanawiam się też czy duży wpływ będą miały rysy na nich.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Przetrzyj mikrofibrą zwilżoną izopropanolem i po kłopocie.
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Jutro poszukam w Krakowie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach