korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
trudno sie mówi i dalej trza żyć z tym co sie ma
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Wiem, że w tej kasie to pewnie badziew, ale może kupował ktoś takiego polarka od tego sprzedawcy?
http://cgi.ebay.pl/Circul...=item35a18be05a
Jeżeli tak, chętnie poznam opinię na temat tego produktu, da się tego używać, czy odpuścić i kupić oryginał cokina lub marumi pod cokina? B)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
rey, miałem takiego polarka (ale kupionego na na alledrogo, bo było to w czasach kiedy nie miałem ebaya). Używać się tego da - przypuszczam, że nie jest dużo gorsze od oryginału Cokina ale ze względu na wygodę przeszedłem jednak na polarki wkręcane w gwint :evilsmile: . (Mam teraz fltry Marumi CPL DHG - subiektywnie wydaje mi się, że lepiej usuwają odblaski niż ten chiński Cokin ale cenę też mają sporo wyższą). Na dłuższą metę polar w systemie Cokinowym jest dość niewygodny. Filtr polaryzacyjny ściągam z obiektywu praktycznie tylko wtedy gdy jest zbyt ciemno - wbrew pozorom przydaje się nawet w pochmurne dni.

[ Dodano: 2011-03-20, 23:16 ]
Systemu Cokin używam teraz tylko do połówek i filtra szarego oraz niebieskiego.

[ Dodano: 2011-03-20, 23:18 ]
A od tego sprzedającego ebayowego - jiakgong - już kilka razy kupowałem różne drobiazgi i mogę go szczerze polecić :-)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
piotrecius napisał/a:
...Na dłuższą metę polar w systemie Cokinowym jest dość niewygodny...

Dlaczego - źle się tym kręci?
piotrecius napisał/a:
Systemu Cokin używam teraz tylko do połówek i filtra szarego oraz niebieskiego.

Mam połówki hitecha 0,6 i 0,9 oraz C P121M, może dokupię jeszcze szary i wystarczy. Teraz przyszła kolej na polara, ale jak wkręcę system cokina w marumi - będą jaja przy kręceniu polarem i 16mm pewnie też już nie uświadczę :evil:
Jest w tulipanie gniazdo na dole tulipana do kręcenia polarem, ale jak wtedy zastosować połówkę - zdejmować tulipana - to może być niewygodne ;-)

Chyba, że sam marumi da jakieś przyzwoite efekty w co wątpię :-|

piotrecius napisał/a:
A od tego sprzedającego ebayowego - jiakgong - już kilka razy kupowałem różne drobiazgi i mogę go szczerze polecić

Jaki jest koszt przesyłki takich drobiazgów?
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
rey napisał/a:
Dlaczego - źle się tym kręci?

Kręcisz całym holderem, przynajmniej tak jest w moim zestawie (zarówno holder jak i polar Cokina, więc może taki urok konstrukcji).
Cytat
Jaki jest koszt przesyłki takich drobiazgów?

Od jiakongu, jak zresztą od większości Chińczyków masz z reguły "free shiping" (a przynajmniej jest wliczony w koszt, jak to ująłeś, drobiazgu.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Jimmy napisał/a:
Kręcisz całym holderem, przynajmniej tak jest w moim zestawie (zarówno holder jak i polar Cokina, więc może taki urok konstrukcji).

To te ząbki na polarze nie są po to, żeby ustalać polaryzację nie ruszając holdera z resztą? Na mój gust to jakoś tak powinno chyba wyglądać :roll:
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
rey napisał/a:
Na mój gust to jakoś tak powinno chyba wyglądać

Na mój też :mrgreen: Co nie zmienia faktu, że samym polarem mi się cholernie ciężko kręci.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Naturalnie polarem da się kręcić bez obracania całego holdera.
rey napisał/a:
Dlaczego - źle się tym kręci?

Jak miałem założone razem z polaryzatorem inne filtry to musiałem je lekko przesunąć żeby móc obrócić polara (wąsko tam jest). Było to trochę niewygodne ale głównym powodem zmiany było to, że poza polaryzatorem rzadko używam innych filtrów - w wersji wkręcanej w obiektyw filtr zajmuje zwyczajnie mniej miejsca niż holder Cokin P.
rey napisał/a:
Jaki jest koszt przesyłki takich drobiazgów?

Tak jak już Jimmy napisał - zazwyczaj jest "free" - czyli wliczony w cenę ;-) i zamawiając kilka rzeczy płaci się go prawdopodobnie kilka razy w cenie każdego z tych produktów ale i tak wychodzi taniej niż kupowanie na allegro. Zdarzyło mi się kupić kilka rzeczy z Chin od sprzedawców, którzy nie wliczali kosztu przesyłki w cenę produktu. Najczęściej koszt przesyłki też płaci się wtedy dla każdego produktu z tym, że sprzedający ustala jakiś stały rabat na koszt przesyłki każdego kolejnego produktu z zamówienia - np 1$.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
piotrecius napisał/a:
głównym powodem zmiany było to, że poza polaryzatorem rzadko używam innych filtrów

Kupiłem kiedyś obiektyw z polarem B+W i po krótkim balkonowym :-P porównaniu pod kątem 90 stopni do słońca stwierdziłem, że używając filtrów połówkowych zyskam więcej niż stosując polara i poszedł do ludzi ;-)
Chyba nie byłem/jestem do końca świadomy korzyści wynikających z jego stosowania.

Może to idiotyczne pytanie, ale czy w warunkach, gdy mamy wystarczającą ilość światła polar oprócz łagodzenia odblasków i wysycania kolorów, nieba - działa bardziej na jaśniejsze partie zmniejszając różnicę kontrastów ciemne - jasne tony? Tzn przygasza światła, pozwalając bardziej naświetlić się ciemnym partiom obrazu?

 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Nie zastanawiałem się nad tym ale może to delikatnie też tak działa. Mnie chodzi głównie o likwidowanie odblasków. Są takie sytuacje (np. w lesie), że nawet przy pochmurnej pogodzie z dużą ilością światła rozproszonego polaryzator ma co robić.
 

Cieniu1  Dołączył: 04 Lut 2008
Witam z cokina korzystam już kilka lat z systemu P,jakiś czas temu zakupiłem sigmę 10-20mm średnica 82mm do tej pory jakoś wytrzymywałem z faktem że przy kadrach poziomych z filtrem z przodu robi mi się obiektyw 13-20mm jednak już mam dosyć i chcę rzejśc na system większy myślałem o cokinie Z-pro lub Hitechu i chyba przejdę na Hitecha,tylko no właśnie czy ktoś miał doczynienia z tą sigmą i holderem Hitecha,a dokładniej czy takim samym odpowiedniku Hitecha do Cokina P holder też włazi w kadr,czy muszę jednak przejść na rozmiar 100-150 lub na kwadratowe Hitecha100?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Nie miałem żadnego holdera Hitecha ale przypuszczam, że w tym samym rozmiarze filtrów co Cokin P holder i tak będzie się wciskał w kadr. Ten Cokin Z wygląda imponująco (dowolność konfiguracji) ale jednak jest to zakup nowych, większych filtrów. Próbowałeś już holdera cokina P w wersji slim? (Można kupić oryginalny slim albo obciąć jedną lub dwie szyny ze standardowego - są względnie tanie u Chińczyków - sam mam tak przerobiony jeden z holderów)
 

Cieniu1  Dołączył: 04 Lut 2008
w sumie nie próbowałem ale mam trzy holdery zaraz biore się za piłowanie ;-) .Wrzucę tu jeszcze taki mały teścik Hitecha 10 i Lee Big stoppera jako ciekawostkę ;-) http://blog.robertstracha...-filter-review/
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
Kuszelas napisał/a:
P.S. Właśnie przyuważyłem, że Hitech wykonał filtr szary pełny ND 3,0 - czyli 10 EV, może to kogoś zainteresuje.
Tak,mnie zainteresował.Kupiłem,przetestowałem i odesłałem do sklepu.Może Was nurtuje dlaczego?
Tutaj jest odpowiedź.



Nie podoba mi się zafarb generowany przez owy filterek,nadmieniam,że posiadam 0.9 Soft i ND 1,25 i w tych jest wszystko OK.Focone K200D i Sigmą 10-20.Sprawdziłem,że obiektyw nie ma wpływu na zafarb(robiłem zdjęcia z innymi).Oczekuję,że znajdą się chętni na zakup owego filterka bo cena kusi,może na innym body będzie wszystko OK.Na znanym serwisie aukcyjnym znalazłem ostatnio owy filterek-poszedł za 94 PLN.Sprzedający wystawił opis,że filterek zakupił na wykonanie jednego zlecenia.Dobre.........bo drugie już nie miało szansy zaistnieć z taką destrukcją koloru.A jeszcze dodam,że trzeba uszczelnić holder przed wpadającym światełkiem z boku-u mnie na zdjęciu te kropki w lewym górnym rogu.Z tym sobie poradziłem ale zafarbom generowanym przez to "cacko"powiedziałem stanowczo NIE.Liczę,że ktoś wstawi podobne zdjęcia,oczekuję takich bez zafarbu.

PS.Na razie przymierzam się do Hoya ND 400 ew.Heliopan-ale to już inna bajka i pieniążki też inne czytaj większe.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
andrzejb napisał/a:
PS.Na razie przymierzam się do Hoya ND 400 ew.Heliopan-ale to już inna bajka i pieniążki też inne czytaj większe.


Jeszcze warto zastanowić się nad B+W. Wszystkie te filtry miałem i według mnie wszystkie się sprawdziły. Używałem na różnych puszkach Pentaksa, jak i Nikona D80, i D300, a także o zgrozo Canona 400D. Wszystkie mają jakiś zafarb, każdy filtr inny, na każdej puszce nieco inaczej to się objawia. Są to sprawy jednak pomijalne ponieważ każdy rawer sobie z tym poradzi i łatwo ustawimy poprawny WB. Największym plusem tych nakręcanych filtrów jest możliwość założenia tulipana skonstruowanego przez producenta dla konkretnego szkła. Jest to szczególnie ważne np. przy ultraszerokokątnych obiektywach. Żaden system typu Cokin, Hitech czy ostatnio popularny Lee tego ci nie umożliwi. Mimo uszczelnień i przeróżnych własnych kombinacji z osłonami przeciwsłonecznymi. Oczywiście według mnie.

Szkoda, że wcześniej nie poszukałeś w internecie bo problem z Hitechem 3.0 jest znany i chyba nawet ja też kiedyś przed nim ostrzegałem.
 
MarcinG  Dołączył: 03 Lip 2007
Chciałem pobawić się trochę systemem Cokin. Wyczytałem w tym temacie, że można używać uchwytu i pierścieni nieoryginalnych (tańszych). Czy ktoś z Was może używał akcesoriów takich jak na poniższych aukcjach?
http://allegro.pl/uchwyt-...1726382247.html
http://allegro.pl/adapter...1744923843.html
http://allegro.pl/adapter...1746797039.html

Będą wystarczające, czy szukać innych?
Do tego jeszcze taki filtr:
http://allegro.pl/filtr-s...1754890359.html
Myślę, że będzie odpowiedni.
Muszę jeszcze przejrzeć zdjęcia i zastanowić się, czy jest sens kupować adapter 58 mm do Pentaxa 55-300.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
MarcinG napisał/a:
może używał akcesoriów takich jak na poniższych aukcjach?
Tak, zamienniki są zupełnie wystarczające.
MarcinG napisał/a:
jeszcze taki filtr:
Tak. Mam komplet 0,6, 0,9, 1,2, przydatny przy krajobrazie.
Zwróć uwagę na tekst White'a
White napisał/a:
Wszystkie mają jakiś zafarb, każdy filtr inny, na każdej puszce nieco inaczej to się objawia. Są to sprawy jednak pomijalne ponieważ każdy rawer sobie z tym poradzi i łatwo ustawimy poprawny WB.
Dotyczy to także filtrów połówkowych Cokina i Hitecha.
 
MarcinG  Dołączył: 03 Lip 2007
Dada napisał/a:
Zwróć uwagę na tekst White'a
...
Dotyczy to także filtrów połówkowych Cokina i Hitecha.


Wiem, przeczytałem cały temat. Najczęściej problemy były zgłaszane dla mocniejszych.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Witam.
Szukałem i się nie doszukałem, więc sorry, jeśli to pytanie już padło:

Jak sprawuje się zestaw Cockin P z Tamronem 17-50/2.8, oczywiście na APS-C?
Chodzi mi tylko i wyłącznie o winietowanie na 17mm. Czy ktoś używał obu typów holderów (standard i slim?) do tego szkiełka.

Planuję zakupić sobie zestaw właśnie pod kątem tego Tamrona. Ponieważ jestem z Wrocławia, mogę odwiedzić sklep cokin.com.pl i sam to obadać, ale wolę się przygotować na ewentualne rozczarowanie :).
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Nie mam tego Tamrona, ale może napiszę jak to wygląda na SIGMIE 10-20. W przypadku standardowego holdera winietowanie kończy się od 16 mm. Przy slimie i poziomym ustawieniu winietowania nie ma. Przy ustawieniu horyzontu w holderze pod kątem 45 stopni widać winietę do 12 mm. Z czego wniosek, że przy holderze typu slim nie powinieneś mieć z tym Tamronem żadnych problemów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach