davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
  [obiektyw] Nietypowy problem z 50 mm
Witam jak juz ostatnio pisałem wypadł mi styk z smc A-50/2 i zbieram do niego cześci. Tymczasem musze uzywac obiektywu lecz jest problem.
obiektyw nie zachowuje sie tak jak powinien. ustawiam na pierscieniu przysłony inna wartośc niz 2.0 przyciskam AEL żeby zmierzyc światło kółko nastaw mam ustawione na piorytet przysłony(na czasu tez próbowałem) jednak po zrobieniu fotki przysłona zawsze jest 2.0.
dlaczego pomino traktowania obiektywu jak manualny nie da się zmienic przysłony?
help mi
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
1. Sprawdż czy w menu masz dozwoloną prace z ob. innymi niż A (wnioskuję że masz).
2. Ustaw tryb M - ten fjuczer (przynajmniej w DS'ie i K10) działa tylko w tym trybie.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
Mertz jesli chodzi o punkt 1 to jak sie ta funkcja nazywa musze sprawdzic?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Using aperture ring musi być ustawione na Permitted
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
daje AV przesłona ustawiona na 4 recznie w aparacie ustawione permitted przełacznik przesuniety na MF robie zdjęcie z naciśnieciem AE_L patrze na info i dupa zbita dalej przesłona 2.. dlaczego? help

[ Dodano: 2007-06-14, 22:13 ]
po ustawieniiu na M kółka nie działa AE_L
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
hej davnes

Nie rozumiem tego:
Cytat
patrze na info i dupa zbita dalej przesłona 2.. dlaczego?
Gdzie widzisz, że zdjęcie było zrobione na F/2, a nie na F/4?

W trybie Av aparat zawsze robi zdjęcia na pełnej dziurze - oczywiście przy szkłach manualnych na bagnet.

Ustaw na obiektywie F/4, aparat w tryb M, włącz podgląd GO i sprawdź czy przysłona się przymyka. Wciśnij AE-L, aparat zmierzy światło i możesz strzelić zdjęcie na F/4. Wciskając spust migawki luknij sobie w obiektyw to zobaczysz jak przymyka przysłonę.

 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
davnes napisał/a:
daje AV przesłona ustawiona na 4 recznie w aparacie ustawione permitted przełacznik przesuniety na MF robie zdjęcie z naciśnieciem AE_L patrze na info i dupa zbita dalej przesłona 2.. dlaczego? help


Uff, trudno mi pomóc, zwłaszcza że nie znam K100. Zacznę jeszcze raz:
1. RTFM ;] i sprawdź w szczególności dział o pracy K100 z ob. bez pozycji "A";
2. Sprawdź z jakimś innym szkłem, najlepiej bez styków (chociaż nie powinno mieć to żadnego znaczenia - jak zakładałem FA 50/1.7 i wyłączałem pozycję A, korpus przestawał widzieć szkło i mogłem pracować jek ze zwykł eMką - tak więc brak styku nie powienien mieć wpływu na pracę);
3. Sprawdź czy samo szkło chodzi prawidłowo, znaczy czy pryzsłona się domyka;
4. Sprawdź jeszcze raz wszystkie ustawienia (zgodnie z tym, co napisaliśmy), a w sytuacji krytycznej umów się z kimś innym z K100. Zaoferowałbym się do pomocy ze swoją K10, ale chyba raczej nie dam rady :)) - inne sprawy teraz na głowie.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
panie jak nie ma stykow (tzn zadnego pozytku bo sie poniszczyły) to musisz mieć Tryb M. Inaczej nie zadziała
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Dlatego, że mając obiektyw bez styków i aparat ustawiony na Av po przyciśnięciu przycisku AE-L korpus zawsze będzie mierzyć światło dla dziury roboczej (czyli w tym przypadku 2.0). Mając obiektyw bez styków zawsze trzeba ustawić aparat w tryb M i wtedy mierzyć światło (wtedy korpus domknie popychacz przysłony do wartości zadanej na pierścieniu przysłon i pomierzy światełko). Czyli wszystko jest jak powinno byc :)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
superkomornik, nie do końca jest tak, jak piszesz. Są jeszcze obiektywy bez styków na M42. A tam w trybie Av mierzy jak ta lala ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
matb, dobrze pisze. Przeciez chodzi o szkiełka K.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
No oczywiście chodziło mi o bagnetowe. Z bagnetem też mozna szaleć na Av, tylko na pełnej dziurze (choć ostatnio wykręciłem troszkę obiektyw z korpusu i pracowałem jak na M42 :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach