bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
  Co sprawdzać przy zakupie używanego aparatu?
Witam,
W następnym tygodniu najprawdopodobniej jadę do Wrocławia, by zakupić mz-6. Jak już wiecie to będzie mój pierwszy analog nie liczac smeny 8m i jakiegos kompakciku kodaka
:lol: Prosze Was o wskazówki co sprawdzać przy kupnie aparatu zeby mniej wiecej wiedziec ze wszystko jest ok...
Liczę na szybkie i dość dokładne opisy czynnosci jakie mam wykonac przy sprawdzaniu
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A można wiedzieć ile za to MZ-6 dałeś? Bo ja bym taki chciał, ale na razie mam "tylko" MZ-7.
Najlepiej to spisz umowę sprzedaży, bo co aparat jest wart to wyjdzie najwcześniej po pierwszej rolce. Chyba, że jest tak skopany, iż widać "na oko". No, ale wtedy to po prostu widać ;-)
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
Jeszcze nie dałem ale najprawdopodobniej zapłacę 450zł. Tylko prosiłbym o jakieś "czynności sprawdzające" tak na początku... Czy właśnie od razu nie jest skopany ;-) Jeśli się uda i sprzedający się zgodzi to uzyskam może jakąs gwarancje "rozruchową" :->
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Witaj.O ile nie za pózno, to:
-sprawdz czy są baterie w dobrym stanie;to truizm ale bez baterii ten aparat nie działa,a przy wyczerpanych bateriach (świaci sie na wyświetlaczu ikonka pustej baterii)nic nie sprawdzisz;
-czy jest do niego instrukcja obsługi-jesli to pierwszy analog to niewiele "wyczaisz" bez manuału;
-spisz umowe kupna-sprzedaży - to dobry pomysł;
-nie spiesz sie-korzystając z opisu w instrukcji sprawdz działanie atofokusa i swiatłomierza;
-warto zabrac ze soba film,byle jaki,żeby sprawdzić jak pracuje transport w trybie pojedynczym i ciagłym 2kl./s.Tyle rzeczy podstawowych.Życze trafnego i szcześliwego zakupu.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
MarWoj napisał/a:
spisz umowe kupna-sprzedaży - to dobry pomysł


Nie ma czegoś takiego. Jest umowa sprzedaży ;-)
Ale faktycznie - mając np. cyfrankę w ręku można porównać wskazania ekspozycji, czyli spraedzić jak sobie światłomierz radzi. Test AF to raczej tylko taki "czy się kręci", bo celności i tak bez odbitek nie ustalisz. Generalnie jednak organoleptyczne badanie aparatu może pozwolić go zdyskwalifikować. A jak się od razu nie zniechęci, to reszta "wyjdzie w praniu" ;-)
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
Chętnie bym doradził, jak sprawdzać, ale jako że posiadam ten model na zbyciu, to mogę być posądzony o nieobiektywizm ;-)
Parę rzeczy można sprawdzić od razu, przynajmniej wiadomo, czy nie ma wad oczywistych. Np. różnice wskazań matrycy i spota, blokada ekspozycji, podgląd GO, migawkę na dłuższych czasach, samowyzwalacz, automatyczne podnoszenie lampy, współdziałanie z obiektywem na przysłonie różnej niż A, wskaźnik ostrości w trybie MF, stan lustra, współdziałanie z lampą zewnętrzną (czy w ogóle odpala poza tym np. wspomaganie AF jak w mojej Exakcie), działanie AF przynajmniej "na oko". Mechanikę da się na 80% ocenić na słuch i wzrok.
Jeszcze parę innych rzeczy, ale tak naprawdę najważniejsze, czyli dokładność pomiaru i AF zobaczysz po zrobieniu filmu, najlepiej slajdu.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
matb napisał/a:
MarWoj napisał/a:
spisz umowe kupna-sprzedaży - to dobry pomysł


Nie ma czegoś takiego. Jest umowa sprzedaży ;-)


Ależ oczywiście, że jest coś takiego. Jedna strona, zwana zazwyczaj dalej sprzedającym, oświadcza, że sprzedaje to, a tamto, Przedmiot pozbawiony jest wad ukrytych itd. itp. Druga strona, zwana zazwyczaj kupującym oświadcza, że nabywa przedmiot za określoną kwotę, zapłaci tak lub inaczej w podanym terminie itd. itp.

I to jest właśnie umowa kupna-sprzedaży.
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
Za kilka minut wyjeżdżam do Wrocławia... Trzymajcie kciuki :-P Wieczorem napisze czy kupiłem ;-)

[ Dodano: 2007-06-20, 17:54 ]
Już wróciłem... Wszystko się udało... Jak narazie stwierdzam ze aparat jest w swietnym stanie i wszystko dziala bez zarzutu. Reszty dowiem sie po wywolaniu... No i teraz moge potwierdzic: ciemny obraz w wizjerze ale jakos mi to nie przeszkadza. Co do AF to slyszalem ze jest wolny ale jak dla mnie to jest wystarczajaco szybki. Mam instrukcje po polsku wiec niedlugo aparat nie bedzie mial przede mna tajemnic :-P Dzięki za pomoc!
Pozdrawiam,
Kamil
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
bilder32 napisał/a:
Za kilka minut wyjeżdżam do Wrocławia... Trzymajcie kciuki :-P Wieczorem napisze czy kupiłem
zdaje się, że normalni ludzie [nie ja] mogą godzinę 23:37 nazwać wieczorem, no i co z tym zakupem?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
MZ-6 ma ciemny wizjer? Naprawdę???
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Bilder,do mojego MZ 6 czasem przypinam lustro 8/500 i recznie krece ostrościa.Pewnie ,że to nie wizjer ME super,ale tez nie np.zenek czy cyfranka.Ostrośc daje sie ustawic pewnie i dosyc szybko.
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
Wg mnie MZ-6 nie ma ciemnego wizjera. Ja szczerze mówiąc nie widzę różnicy między nim i Z1-p. No a w porównaniu do Praktiki to już w ogóle...
Nie dalej jak dzisiaj robiłem zdjęcia na zakończeniu roku szkolnego używając ręcznego ostrzenia (przy przysłonie 4,5, w sali gimnastycznej). Pewniej niż z AF

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach