pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
W tele Sigmy odwrucony wogle nie trzyma, sam się odkeca. Założony " do przodu" jeszcze się trzyma. Do kita 18-55 kupiłem zamiennik z Chin któy od razu nie trzymał, prubowałem czarną izolacją która po 3x się przecinała i do d...py. Ale. Wsadziłem na parę minut do piekarnika , po czym w rękach przygniotłem robiąc lekką elipsę. I jest GIT. Można kombinować. Jak ktoś zna lepszy pomnysł to niech napisze. :-P
 
metall1000  Dołączył: 13 Maj 2010
OSŁONY
Osłony do kita II i inne są w sklepie www.eltec.pl,u mnie ta osłona pasuje z kitem "I".Pozdrawiam.

[ Dodano: 2011-01-23, 19:03 ]
ADRES www.eltec.pl
 

Apache  Dołączył: 09 Lut 2010
W temacie jest wprawdzie mowa o kicie, ale nie chcę mnożyć wątków, więc spytam tutaj.

Często na wyjazdach wakacyjnych focę Sigmą 24-135. Najczęściej w miejscach bardzo słonecznych, gdzie niemal 100% zdjęć robię z nakręconym filtrem polaryzacyjnym (77mm).

Oryginalny tulipan do tej Sigmy oczywiście nie ma tego sprytnego "okienka" do kręcenia filtrem, więc najczęściej go (tulipana) po prostu nie zakładam (na myśl o tym, żeby przy każdym kadrze, po odpowiednim ustawieniu filtra, nakładać na bagnet osłonę, a potem ją zdejmować i nakręcać z powrotem - gdy zmieniam kadr np. o pół metra - robi mi się słabo ;-) )

Do niedawna specjalnie mi to nie przeszkadzało. Aż do wyjazdu narciarskiego w Alpy. Okazało się, że w takich specyficznych warunkach łapałem na zdjęciach mnóstwo blików. Powróciła więc kwestia jednoczesnego stosowania polara i tulipana.

Zakładam, że znalezienie osłony z okienkiem, który będzie pasował na bagnet akurat tej konkretnej Sigmy, to marzenie ściętej głowy.
Zacząłem się więc zastanawiać nad tulipanem wkręcanym w gwint. Miałoby to nawet sens, jeżeli kręcąc osłoną jednocześnie kręciłbym polarem. Ale tu pojawia się problem wyprofilowania osłony, bo pewnie często by się zdarzało, że te dłuższe "płatki" tulipana przy odpowiednim ustawieniu filtra znajdowałyby się po bokach obiektywu (zamiast nad i pod) i mogłyby mi paskudnie winietować.

Jakie rozwiązanie byście polecili?

A korzystając już z okazji - czy w ogóle zdarzają się na serwisach aukcyjnych osłony przeciwsłoneczne z "okienkiem" mocowane na bagnet do starych obiektywów? I skąd wiadomo, czy bagnet będzie pasował? Podejrzewam, że w obiektywach różnych producentów (a nawet w różnych obiektywach tego samego producenta) te mocowania się różnią. Skąd w ogóle wiadomo jaki powinien być rozmiar takiego tulipana (wszak dwa obiektywy o tej samej średnicy filtra mogą mieć zupełnie inną średnicę obudowy)?

Wreszcie ostatnie pytanie: czy jest szansa na znalezienie czegoś, co rozwiąże mój problem na giełdzie fotograficznej w Stodole? Pamiętam, że swego czasu (ze 3 lata już nie byłem) po prawej stronie od wejścia był facet z milionem dekielków i innego plastiku ;-) Może u niego?
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
OOT (off-offtopic) i napiszę tylko że w sklepie fotoamigo (Wrocław i internet oraz aledrogo) jest tulipan z okienkiem na kita na na bagnet a nie filtr. Przyjemność kosztuje ~ 29 PLN.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Apache napisał/a:
Jakie rozwiązanie byście polecili?

Wsadzam palec w środek tulipana jadąc po jego spodzie tak aby trafić tylko na krawędź filtra.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ewentualnie wyciąć otwór w osłonie, na wzór pentaksowej. Z reguły jest on na dole, więc promienie słońca nie wpadną w obiektyw.
 

Apache  Dołączył: 09 Lut 2010
plwk napisał/a:
Wsadzam palec w środek tulipana jadąc po jego spodzie tak aby trafić tylko na krawędź filtra.


Ech.. I po raz kolejny okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Wiem, że to niezbyt dobrze świadczy o mojej inteligencji, ale nie przyszło mi to rozwiązanie do głowy :oops: Tzn. nie żebym w ogóle nie próbował operować filtrem przy założonej osłonie - ale odruchowo próbowałem to robić kciukiem z lewej strony obiektywu (czyli tak, jak zawsze to robię bez założonej osłony) i to była kompletna porażka: co i rusz mazałem palcem powierzchnię filtra.

Spróbowałem przed chwilą tak, jak radziłeś: po spodzie tulipana palcem wskazującym. To naprawdę działa ;-) Wygląda na to, że mój problem został rozwiązany.

:-B
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Witam,

podany sposób owszem działa, ale nie jest zbyt wygodny (zależy od filtra i osłony patrz DA 55-300) ... To jest oczywiście moje zdanie, można się z nim nie zgodzić ...

Zatykane klapki od oryginalnych osłon Pentaxa mają niespodziewaną cechę dodatkową : lubią zaginąć w niewiadomy sposób ;-) ... Jednak to rozwiazanie jest bardzo wygodne ... Poza obiektywem DA 55-300, w którym nie idzie założyć osłony po przykręceniu filtra CPL w wersji slim B+W ... Ma tak wąską część wchodzącą na obiektyw, ze filtr go blokuje ...

J.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Zawsze można poszukać gdzieś osłony wkręcanej na filtr, ale nie tulipana, a po prostu okrągłej, bez nacięć (taka jak do obiektywów, które kręcą mordką). Znika wtedy problem złego ustawienia osłony, a i łatwiej filtrem (z całą osłoną) kręcić ;-) pewnie nie będzie to wyglądało tak "pro" jak tulipan, ale powinno spełniać zadanie :-)

Pytanie tylko czy gdzieś coś takiego można kupić.
 

emem  Dołączył: 19 Kwi 2010
Krótkie pytanie mam: czy ta osłona
http://allegro.pl/oslona-...1991322314.html
pasuje do kita Pentax DA L 50-200mm/f4-5,6 AL
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
tak
 

emem  Dołączył: 19 Kwi 2010
Dzięki :-)

[ Dodano: 2011-12-14, 08:41 ]
Dzięki :-) A do modelu DA L 50-200mm/f4-5,6 ED także?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
też
 

emem  Dołączył: 19 Kwi 2010
Dzięki. No to zamawiam ;-)
 
anotherdrama  Dołączyła: 16 Gru 2011
Jestem nowa na tym forum (pierwszy dzień) i chcę wiedzieć jaka osłona pasuje do PENTAXA K-m . Mam obiektyw smc PENTAX DAL 18-55mm AL jeżeli to potrzebne :)

Najchętniej proszę o wiadomośni na bisiuka@onet.pl lub ma.n.ia@tlen.pl lub jak da się to na PW :D
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
anotherdrama, witaj. Przeczytaj ten wątek, a znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
 
anotherdrama  Dołączyła: 16 Gru 2011
Przeczytałam ale niezbyt znalazłam :(
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
To chyba czas się cofnąć do szkoły. Cos to czytanie słabo się prezentuje. Wybacz ale nie mogłem nic nie napisać, cały temat jest wałkowany o tym. Ma tylko 6 stron, a dział nie nazywa się Pierwsze kroki z Pentaksem.

Dodam ze odpowiedz najbardziej bezpośrednia jaka może być jest na stronie 3 tego tematu (szukałem 6 sekund).

Gratuluje zakupu, i życzę szybkiego znajdywania odpowiedzi na pytania:)
 
anotherdrama  Dołączyła: 16 Gru 2011
Ja właśnie preczytałam całe 6 stron i nic nie nalazłam pożytecznego jak dla mnie. Ale i tak nie ważne bo dostanę tulipanka :D
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
anotherdrama napisał/a:
bo dostanę tulipanka


Chce Ci się czekać do 8 marca?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach