lumaka  Dołączyła: 05 Maj 2006
Filtr polaryzacyjny do Pentax DA 16-45 mm
Czy ktoś, kto ma takie obiektyw, poradzi mi, jaki kupić do niego filtr polaryzacyjny? Czy musi to być slim?
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Używam z tym obiektywem HOYA HMC (nie slim). Nie zauważyłem winietowania.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Nie znam tego szkla z autopsji ale ja bym kupil slima jednak... Pamietam jak mnie zaskoczyl K24/2,8 z B+W MRC na slajdach (winieta)... :mrgreen: A to stalka... ;-) Zaraz po powrocie z Bieszczad sprzedalem i kupilem takiego samego tylko w wersji SLIM :-P

Pzdr
Spinner
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
juz widze twoje wkur..nie jak bedziesz operowal polarem przy 16mm i nie chodzi tu bynajmniej o winietowanie....(ja go nie zauwazylem.....) :mrgreen:
 
lumaka  Dołączyła: 05 Maj 2006
Dzięki - eh, widzę, że i tak muszę zdecydować sama ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
wez ze soba szklo i aparat zaloz filtr i zrob zdjecie - obejrzyj czy nie winietuje......
wez taki ktory MA szeroki dosc pierscien do krecenia....albo wrecz doklejony taki patyczek/dynksik na pierscieniu.....inaczej bedziesz klac ile wlezie starajac sie jedna reka przekrecic polara przy 16mmm - naprawde
 
lumaka  Dołączyła: 05 Maj 2006
Dzięki, chyba tak zrobię.

Fafniak napisał/a:
wez taki ktory MA szeroki dosc pierscien do krecenia....albo wrecz doklejony taki patyczek/dynksik na pierscieniu.....inaczej bedziesz klac ile wlezie starajac się jedna reka przekrecic polara przy 16mmm - naprawde


Serio, aż tak? Ale dlaczego? - chyba brakuje mi wyobraźni...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ok....
16-45 - jak chcesz miec 16mm to caly przod wychodzi do przodu...prawda ? Teraz wez zdejmij na chwile oslone przeciwsloneczna i nacisnij lekko na krawedzie obiektywu tam gdzie nakreca sie polara....i zacznij lekko "krecic" jakby palcami po krawedzi....zobaczysz ze dosc szybko obiektyw ci sie schowa iz robi ci sie 45mm ....
To jest upierdliwosc tego szkla.....po zalozeniu polara i oslony tulipanowej i wyjeciu tej zaslepki w oslonie jest jeszcze gorzej bo jednym paluchem zeby operowac na polarze musisz docisnac troche mocniej.....obiektyw jeszcze szybciej sie chowa...
dlatego wybierz polara takiego ktory ma szeroki pierscien (ten do krecenia) lub jakis dynksik "przyspawany" do krawedzi....

Juz widze jak za chwile michu tu wpadnie i skomentuje fragment o palcah i kreceniu po krawedzi oraz chowaniu sie itp. :mrgreen:
 
lumaka  Dołączyła: 05 Maj 2006
A rozumiem, o co ci chodzi :) Spróbowalam "na sucho", ale wcale mi się obiektyw nie skręca do 45 mm... Zobaczę, jak będzie z filtrem. Osłony przeciwsłonecznej nie mam.

A Ty używasz polara z tym obiektywem? Powiesz jakiego?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
uzywam czarnego hoya -(ale fajnie napisalem :mrgreen: ) - ale chyba to byl blad gdyz ma on pierscien zbyt cienki.....
co do tego krecenia to nacisnij lekko w strone aparatu...tak jak to jest konieczne do "zlapania" cienkiego pierscienia filtra....nie wiem jak to wytlumaczyc inaczej
 
lumaka  Dołączyła: 05 Maj 2006
A, dzięki. On nie jest slim, ten czarny hoy, prawda?

Dam znać, czy z filtrem skręca mi się z 16 na 45, bo bez filtra jakoś nie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no to ja chyba mam jakis trefny egzemplarz....(jak zwykle zreszta :evil: )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach