catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Czyli czas zdobyć jakiś filtr ir :P
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
catar napisał/a:
Czyli czas zdobyć jakiś filtr ir :P


Nie jakiś tylko dobry np. hoya ir72
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Na początek spróbuje zdobyć coś bezkosztowo, czyli albo pożyczę od jakiegoś znajomego jeśli ma (nie pytałem się jeszcze nikogo), albo zmajstruje coś samemu. Ponoć prześwietlona klisza dobrze się sprawuje :-D
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
moje pierwsze IR z pentaxa k200d

1.



2.

 

barto125  Dołączył: 11 Lut 2010
Jaki filtr używałeś?
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
Hoya IR (R72)
używam filtra o średnicy 67mm, czy założenie filtra IR poprzez redukcję na inny obiektyw może mieć ujemny wpływ na zdjęcia ?

[ Dodano: 2011-05-06, 14:16 ]
pytanie jak wyżej-bedę chciał założyć poprzez redukcję filtr Hoya IR 67mm na obiektyw 52mm
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
Zdrowy rozsądek i fizyka mówią że nie ;)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
eurojacek napisał/a:
używam filtra o średnicy 67mm, czy założenie filtra IR poprzez redukcję na inny obiektyw może mieć ujemny wpływ na zdjęcia ?

Po za tym, że nie założysz tulipana to mz nie.
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
dalsza przygoda z fotografią Infrared


3.



4.



[ Dodano: 2011-05-30, 18:59 ]

5.



[ Dodano: 2011-05-31, 19:31 ]
[quote="eurojacek"]dalsza przygoda z fotografią Infrared


3.

Obrazek

4.

Obrazek

[ Dodano: 2011-05-30, 18:59 ]

5.

[img][/img]
 

ravbog  Dołączył: 15 Cze 2011
Moje pierwsze IR-y z Pentaxem.

Sprzęt:
K-5 + kit 18-55 DA AL WR + Hoya IR R72
Balans bieli ustawiony na zielone liście.





 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
No efekty bardzo ciekawe.
 

rafalartur  Dołączył: 04 Wrz 2008
super kolory powychodzily
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Hmmm...

dostałem w swoje ręce babcię Sigmę SD9. Tak się zastanawiam, bo w niej filtr zamieszczony jest tuż za obiektywem, przed komorą lustra - czy ktoś się orientuje, czy wystarczy ten filtr zdemontować (sprawdziłem - jedna śrubka) i na obiektyw zakręcić filtr IR, żeby móc zrobić zdjęcia w podczerwieni?

Na chłopski rozum tak by było, ale zastanawia mnie, czy ten filtr za obiektywem ma jedynie służyć ochronie przed kurzem, czy też spełnia rolę filtra dolnoprzepustowego ;-)

Mam jakiś chiński filtr IR 720 i obiektyw z odpowiednią średnicą, by go zamocować - więc teoretycznie wszystko co potrzeba posiadam :-D

W jakich warunkach najlepiej robić takie zdjęcia? Już od dawna chciałem spróbować, ale nie miałem okazji/możliwości :-D
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Sigmy nie mają filtra dolnoprzepustowego, bo nie potrzebują (foveon bejbe!). Filtr podczerwieni jest natomiast na 1 śrubkę z przodu celem ochrony przed kurzem. Można go spokojnie wymontować/zamontować.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Może się mylę, ale filtr podczerwieni to filtr dolnoprzepustowy (przepuszcza promieniowanie o mniejszej długości fali niż podczerwień).

A więc jeśli dobrze rozumuję to Sigmy mają ten filtr, ale właśnie na jedną śrubkę przed komorą lustra ;-) dzięki za upewnienie mnie - w takim razie chwilowa modyfikacja na IR będzie banalnie prosta :mrgreen:
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Mea Culpa, porąbało mi się, że filtr dolnoprzepustowy = filtr AA :evil:
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
triger napisał/a:
Mea Culpa, porąbało mi się, że filtr dolnoprzepustowy = filtr AA :evil:


Spoko, grunt, że moje wątpliwości rozwiane :mrgreen:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Fenol napisał/a:
Może się mylę, ale filtr podczerwieni to filtr dolnoprzepustowy (przepuszcza promieniowanie o mniejszej długości fali niż podczerwień).
A to nie będzie jednak filtr górnoprzepustowy (przepuszcza częstotliwości większe, niż fala czerwona)? UV to jest dolnoprzepustowy IMHO.
 
Yura  Dołączył: 03 Kwi 2010
Fenol, triger, filtr AA, to też filtr dolnoprzepustowy, po prostu nie przepuszcza czegoś innego :mrgreen:

[ Dodano: 2011-08-17, 01:32 ]
Gwiazdor, masz rację. http://pl.wikipedia.org/w...olnoprzepustowy
http://pl.wikipedia.org/w...órnoprzepustowy
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Mam pytanie trochę z innej beczki: czy ktoś próbował wykorzystać zdjęcia IR by sprawdzić którędy ucieka ciepło z budynku?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach