gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Jak sie chce miec kółko z rastrem i klinem centralnie w srodku to trzeba piłować/scierac z kazdej strony . Macie jakieś tanie i pewne zródło matówek ? Ja zamowilem dla odmiany z samym rastrem canonowską EC-A w fotoformie ale od kilku dni milczą , pewnie skonczy sie na wiadomosci ze niestety własnie sie skonczyły ;)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jasiek Matacz napisał/a:
do czego służy przełącznik "P w prostokącie" na "pełen prostokąt" na tylniej ściance aparatu

76 strona instrukcji
przełącznik z trybu panoramicznego na normalny
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Jasiek Matacz,
"P" włącza panoramę - możesz sprawdzić jak to działa przy otwartej tylnej ściance. Niestety, nie ma to odzwierciedlenia w wizjerze. Trzeba się sugerować liniami na matówce, które wyznaczają kadr panoramy. Mz5-n ma lepiej bo panoramę widać w kadrze.
"ML" blokuje ekspozycję i autofokus. Przydatne przy przekadrowywaniu. Pojawia się gwiazdka w wizjerze. Kolejne przyciśnięcie odblokowuje.
"IF" - nie pamiętam - spróbuję doszukać.

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jasiek Matacz, widać, że nigdy nie robiłeś slajdów.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jasiek Matacz, podaj adres to Ci podeślę instrukcję.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Jasiek Matacz napisał/a:
dziwna opcja z tym "P"

Niekiedy istotne jest, żeby nie kadrować w postprocesie. Ale to takie "fanaberie". ;-)
Dla mnie to ważny element w projekcie "wertykalny horyzont" - pełny kadr i już.
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Tak z ciekawości spytam, co ma ciekawego ten Z1p? Poza tym, że to był flagowy model? Nigdy go nie widziałem i nie bawiłem się :oops:

Na fotopolis znalazłem nawet zdjęcie takiego jednego z bardzo jasnym obiektywem:
http://www.fotopolis.pl/obrazki/Z1p_trefmited.jpg :D
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Bożydar napisał na swojej stronie że Z1p lubi podobno zjadać baterię dość szybko - posiadacze, prawda to ?
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
arQ napisał/a:
dość szybko

to pojęcie dość względne ;-)
Ja zapakowałem nową baterie, zrobilem 3 albo 4 filmy i poki co działa. Jak przestanie nieomieszkam poinformować w wątku :-)
 
paweł p  Dołączył: 20 Lis 2008
Mój po zrobieniu 8 filmów dalej działa na tej samej baterii 8-)
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Nie jest źle z tą baterią, kilkanaście rolek zawsze udawało mi się na jednej zrobić bez problemu. Choć słyszałem, że jeśli podłączy się szkło z power zoomem i intensywnie z funkcji korzysta, to faktycznie, bateria pada szybko.
 
SlawekD  Dołączył: 22 Gru 2006
Jasiek Matacz napisał/a:

opiszon napisał/a:
76 strona instrukcji

Jaką ty masz instrukcje jak moja ma 30-kilka stron :shock:

Oryginalna angielska ma 131 stron.

arQ napisał/a:
Bożydar napisał na swojej stronie że Z1p lubi podobno zjadać baterię dość szybko - posiadacze, prawda to ?

Nieprawda.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
jorge.martinez napisał/a:
Jasiek Matacz, widać, że nigdy nie robiłeś slajdów.

Przyznam się że masz racje, ale czy to aż tak często się używa?


Tak. Kiedy wiesz, że masz panoramę patrzysz na świat zupełnie, zupełnie inaczej:

[więcej na blogu u mnie - panoramy poziome mam szroko i by się forum rozjechało]

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
screwdriver, potwierdzam. Gdy korzysta się często z powerzooma i na dodatek wbudowanej lampki to bateria rozładowuje się szybko. Gdy używamy aparatu głównie w dzień to wytrzyma do 20-stu rolek 36 klatkowych. A gdy korzystamy z manualnych ogniskowań to nawet i hohoho albo więcej. Pzdr.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
powalos napisał/a:
A gdy korzystamy z manualnych ogniskowań to nawet i hohoho albo więcej.

Potwierdzam.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
paradziqs, Wyszło coś z tego montażu matówki w PZ-1P ? Coś mnie nachodzi na zamontowanie w jednym z PZ-tów klina ;-)
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
wuzet, Ja montowałem matówkę od MX'a - wchodzi bardzo ciasno, ale bez problemów i użycia siły.

Szerokość klina pokrywa się idealnie z szerokością punktu AF, jak ustawiałem ostrość AF'em to się obraz na klinie elegancko zbiegał - nie musiałem nic regulować.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest chyba konieczność korekty ok. -0,5 przy pomiarze punktowym ze szkłami z f4, dalej nie sprawdzałem :P

(metodologia - biała ściana o równym oświetleniu i badanie różnicy między pomiarem cw i punktowym w zależności od F na szkle na przesłonie roboczej, szkło badane to helios)

Ogólnie wyszły mi takie wartości, że nie warto się tym martwić w przypadku negatywów (bo prześwietlenie 0,5-1ev to prawie nic specjalnego...)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Dzieki za info. Zamówiłem na ebayu, za kilka dni powinna dojść.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
przepraszam wuzet, ze dopiero teraz odpisuje - tak, matowka ktora przygotowala Dada pasuje ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach