MichalR  Dołączył: 31 Maj 2011
[K10D] Padlo lustro albo migawka albo wszystko naraz
Objaw jest taki:

przy naciskaniu spustu nie podnosi sie lustro ani nie dziala migawka;
lustro nie podnosi sie nawet przez opcje czyszczenia matrycy z poziomu menu.

Przy naciskaniu spustu slychac delikatny szum (nie jest to szum czyszczenia matrycy), tak jakby pracowal jakis silniczek, prawdopodobnie mechanizm podnoszenia lustra probuje zadzialac ale bez efektu.

Czytalem ze przy takich przypadkach (np u znajomego ktory mieszka we Francji), trzeba bbylo wymienic lustro i migawke. Jak nie ma gwarancji to jest to ponoc nieoplacalne i trzeba sie nastawic na nowe body.

Ma ktos jakies doswiadczenia z takim przypadkiem?

Puszka ma jakies 40 tysiecy przebiegu.

Pozdrawiam i dziekuje za ewentualne wskazowki.
Michal
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
Techmetal napisał/a:
Puszka ma jakieś 40 tysięcy przebiegu.

Przy takim przebiegu z pewnością Masz już jakieś doświadczenie, nie mniej, czy Sprawdzałeś zasilanie. Może wydajność akumulatorów jest w miejscu, które wystarcza do uruchomienia elektroniki, ale brakuje na podniesienie lustra.
Techmetal napisał/a:
lustro nie podnosi sie nawet przez opcje czyszczenia matrycy z poziomu menu.

Akurat przy tej czynności elektronika dba o bardzo wysoki poziom energii w akumulatorach.

Pozdrowienia Krzysztof
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mógł, podobnie jak w innych Pentaksach (MZ np.) paść napęd lustra. Bez podniesionego migawka raczej się nie otwiera.
 
MichalR  Dołączył: 31 Maj 2011
najprawdopodobniej to naped lustra, akumulatory bowiem mialem swiezo naladowane a sprzet przestal dzialac nagle, podczas spaceru. czy ktos wie ile mniej wiecej moze kosztowac naprawa i czy jest to w ogole oplacalne?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Musisz spytać w Apollo. Nie słyszałem o nikim, kto by miał taką usterkę.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
A ostrzy?
Może to kwestia spustu migawki?
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=37660
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Ja się spotkałem z podobnym problemem. Awaria była spowodowana wytartą blaszką w silniczku od podnoszenia lustra. Wymiana silniczka zaowocowała cudownym ozdrowieniem.

[ Dodano: 2012-04-08, 20:31 ]
maser napisał/a:
Może to kwestia spustu migawki?


W takim wypadku po włączeniu opcji czyszczenia matrycy lustro powinno się podnieść
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Masaho napisał/a:

maser napisał/a:
Może to kwestia spustu migawki?


W takim wypadku po włączeniu opcji czyszczenia matrycy lustro powinno się podnieść

No właśnie nie pamiętam czy nie trzeba wtedy nacisnąć spust czy go nie nacisnąć... Nie mam aparatu przy sobie by to sprawdzić.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
maser napisał/a:
czy nie trzeba wtedy nacisnąć spust czy go nie nacisnąć...
Przeważnie po wyborze funkcji czyszczenia trzeba nacisnąć OK.
 
MichalR  Dołączył: 31 Maj 2011
Ostrzy a do pdniesienia lustra z menu nie jest potrzebny spust migawki a i tak sie nie podnosi. Mam nadzieje ze to tylko silniczek, choc tak jak pisalem wczesniej, kolega mial podobny problem i u niego wymieniali lustro i migawke.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wycena kosztów naprawy jest darmowa (pomijając koszt przesłania aparatu do serwisu).
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Techmetal, skąd jesteś? Bo jakbyś miał blisko do Gdańska to mogę polecić jeden serwis.
 
MichalR  Dołączył: 31 Maj 2011
Z Warszawy tak wiec serwis mam ma
miejscu ale i tak sprobuje najpierw to zdiagnozowac poza Apollo.
 

miromatys  Dołączył: 22 Lis 2010
Techmetal, w Warszawie jest kilka serwisów niezależnych naprawiających sprzęt różnych marek. Mają też dostęp do części. Spróbuj tam, na pewno będzie taniej. Ja naprawiłem tak Olympusa E-510 za 240 zł (wymiana wizjera), gdzie w serwisie Olympusa kosztuje to ponad 800 zł.
 
MichalR  Dołączył: 31 Maj 2011
a moglbys podac namiary na te serwisy? pierwsze co planuje to pogadac z panem Bienkiem z Al. Jesrozolimskich bo zbiera bardzo dobre opinie a poza tym juz tam kiedys oddawalem sprzet do czyszczenia i bardzo sobie chwale standard ktory tam panuje.
 

miromatys  Dołączył: 22 Lis 2010
Olympusa w lutym naprawiałem tu --> http://tech-foto.pl/ . Co prawda 3 tygodnie trzeba było czekać na części, ale efekt bez zarzutu.

Inne serwisy:
http://www.serwisfoto.com.pl/
http://www.ftronik.pl/
http://www.fototronik.com.pl/marki.html
 
MichalR  Dołączył: 31 Maj 2011
Dzieki za namiary. Dzwonilem dzis do pana Bienka, powiedzial ze prawdopodobnie padl mechanizm przyslony w body, co skutecznie unieruchomilo lustro. Jutro jade na obdukcje, jesli sie potwierdzi to niestety Apollo bo pan Bieniek ma problem z zakupem czesci do reperacji tego typu usterki. Sprawdzalem w necie i znalazlem info ze ktos w Nikonie wymienial ten mechanizm - koszt 1000 zlotych. Pytanie czy oplaca sie w to bawic czy lepiej dolozyc drugi 1000, kupic K-x/K-r a K10 sprzedac jako uszkodzone za jakies 500.
 

miromatys  Dołączył: 22 Lis 2010
Pan Bieniek może ma problem z zakupem części, a inni mogą nie mieć. Sprawdź u innych. W Tech-foto do Olympusa nie mieli problemu.
 
MichalR  Dołączył: 31 Maj 2011
Wciaz nic nie wiadomo. Po obdukcji u pana Bienka wyszlo ze to moze byc cos z mechanika matrycy, w Apollo na telefon powiedzieli ze migawka albo lustro, ale bez spojrzenia na aparat nic wiecej nie powiedza, co jest zreszta zrozumiale. Jutro jade do nich na kolejna obdukcje. jak juz bede wiedzial co to to wtedy zdecyduje czy naprawiac i u kogo, czy tez kupic nowe body.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
Techmetal, miałem ten sam problem w moim k10d. Padł silniczek odpowiedzialny za podnoszenie lustra i cały mechanizm. W sumie sam silniczek jest sprawny tylko łopatki w nim są wyrobione i przy próbie ich przeczyszczenia i wyprostowania złamały się.
Patrzyłem na ebayu i bodajże 30 usd kosztuję sam silniczek, sam się zastanawiałem czy go kupować ale jeszcze czekam szukając czegoś innego.
Jeśli masz trochę umiejętności manualnych to rozbierz aparat i spróbuj przeczyścić silniczek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach