jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
  SMC Pentax Shift 67 75mm f/4.5
Miał ktoś z Was styczność (albo ma go w posiadaniu) z tym szkłem (lub jego poprzednią wersją)?

Ciekaw jestem specyfiki fotografowania tym cudem, efektami zapewnianymi przez funkcję shift, no i jakości obrazka.

Chodzi o zastosowanie do fotografii architektury oraz w mniejszym zakresie do fotografii portretowej.

Obiektyw pojawia się czasem na aukcjach, ale cena dwukrotnie przewyższa cenę obiektywu bez shifta.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Z tym konkretnie nie miałem styczności, ale jakbyś chciał spróbować na małym obrazku to daj znać.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Ja chętnie. Może plener w jakąś niedziele? Np. blokowiska Zabrza
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Przejdę na PW :->
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
Instrukcja obsługi do tego obiektywu: http://pentax67.org/manual/download/17 :)
 

JanZ.  Dołączył: 30 Paź 2008
mój ulubiony słoik :mrgreen: mam go praktycznie na stałe wpięty w korpus, używam takiego zestawu jako namiastka 4x5".

specyfika pracy hmm podobna jak z zestawami wielkoformatowymi tj, statyw, sporo czasu spędzasz na ustawieniu kadru, trzeba pamiętać o domknięciu przesłony itp generalnie brak pośpiechu i precyzja :) Co do jakości samego szkiełka jak i generowanego obrazka, nic mu nie mogę zarzucić.

Krajobraz, architektura jak najbardziej (do tego w końcu został stworzony), z zastrzeżeniem, ze jest trochę ciasny, ale można się do tego przyzwyczaić. Do portretu to tak średnio, chyba ze jakieś statyczne ujęcia, z konkretna perspektywą - to nie tilt, żeby bawić się płaszczyzną ostrości.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
JanZ. napisał/a:
Krajobraz, architektura jak najbardziej (do tego w końcu został stworzony), z zastrzeżeniem, ze jest trochę ciasny, ale można się do tego przyzwyczaić.


Jeśli chodzę po mieście, 75mm staje się dla mnie szkłem podstawowym. Jednak odczuwam brak możliwości korekcji perspektywy. Trzeba zbierać na to szkło, nie ma innej rady.
 

JanZ.  Dołączył: 30 Paź 2008
tak 75mm do miasta jest idealne :) ale przy shifcie zmienia się nieco hmm percepcja przestrzeni (że tak to nazwę) i można mieć wrażenie, przynajmniej początkowo, że przydałoby się odrobinę szerzej. Plusem takiej ogniskowej jest jednak to, że ciężko przerysować fotografowany obiekt (tzn wykonać ujęcie ze zbyt bliskiej odległości i zbyt szerokim obiektywem, czego efektem są najczęściej skopane proporcje itp.)

A jak już się przyzwyczaisz do "pionowych pionów" i do tej całej wycackanej geometrii w kadrze, to później doznajesz szoku, gdy trzeba użyć zwykłego szkła bez shifta :-D


jorge.martinez napisał/a:
Trzeba zbierać na to szkło, nie ma innej rady.


Zbieraj, zbieraj, nie będziesz żałować :-D
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Chętnie zobaczyłbym ten obiektyw na żywo. Może jakieś spotkanie średnioformatowych pentaksjan, np. w Krakowie? :-D
 

JanZ.  Dołączył: 30 Paź 2008
Obiektyw jak obiektyw: metal, szkło i troche gumy... chociaż wygląd miewa co najmniej intrygujący :lol:

 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Dziś zrobiłem 4 zdjęcia, dobra rzecz ten shift :-) Chyba będzie moim podstawowym obiektywem, a i ogniskowa bardziej mi pasuje niż std. 105mm. Jeszcze tylko muszę poczekać na wywołanie :-)
 

JanZ.  Dołączył: 30 Paź 2008
to jeszcze do pełni szczęścia polecam rozglądniecie się za matówką z kratką - bardzo się przydaje z tym szkiełkiem :)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie no, fajny ten obiektyw. Co prawda nie wywołałem jeszcze filmów, które nim zrobiłem, ale możliwości jakie daje, są nie do przecenienia.

W większości przypadków jego zakres i ogniskowa wystarczają.

Fakt, czasem zapomniałem przymknąć przysłonę, ale to sytuacje jednostkowe. Chyba sobie zrobię checklistę i przykleję na ściankę korpusu. Żeby nie zapomnieć tego i owego przy wykonywaniu zdjęć.

Używanie tego obiektywu wymaga jednak: dobrego statywu (mój Velbon Sherpa 600R ze standardową głowicą jest za słaby i za mało wygodny) z poziomicami (by był dobry punkt wyjścia do kadrowania. Poziomica za kilkanaście złotych z allegro podpinana do trzonka aparatu spełniała swoją rolę, aczkolwiek chyba nie do końca jest precyzyjna.

Matówka i czasem kominek, byłyby dodatkowymi atutami.

Podsumowując, obiektyw załatwia wiele problemów, jakich rozwiązać nie mogą normalne obiektywy, wymaga jednak zmiany filozofii fotografowania, na slow foto.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Pokażcie zdjęcia
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
nemo napisał/a:
Pokażcie zdjęcia
Oj tam.

Zrobię kiedy test: zwykła 75-tka i 75-tka zshiftowana.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
jorge.martinez napisał/a:
Poziomica za kilkanaście złotych z allegro podpinana do trzonka aparatu spełniała swoją rolę, aczkolwiek chyba nie do końca jest precyzyjna.


I tu brakuje mi tego sztucznego horyzontu co to jest w X100 :-D
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
jorge.martinez napisał/a:
Zrobię kiedy test: zwykła 75-tka i 75-tka zshiftowana.
czekam z utęsknieniem :->
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
nemo napisał/a:
jorge.martinez napisał/a:
Zrobię kiedy test: zwykła 75-tka i 75-tka zshiftowana.
czekam z utęsknieniem :->


Przymierzasz się do P67?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
alekw napisał/a:
Przymierzasz się do P67?
Do LF (bardzo ostrożnie) :-P
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
nemo, zacznij od pudełka po butach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach