WoRaS  Dołączył: 30 Lip 2009
micreg napisał/a:
Czy ktoś z forum dokonał takiej zamiany, lub miał możliwość porównania tych szkieł, (chodzi mi głównie o jakość optyczną i skuteczność AF) i mógłby się podzielić swoimi spostrzeżeniami?


Ja miałem P16-45, a teraz mam P17-70. Oba to bardzo fajne szkła, ale zdecydowanie polecam 17-70 - głównie ze względu na większy zakres, SDM i częściowe uszczelnienia to dodatkowy atut.

Odradzam "wynalazki" w stylu 28-70 (miałem Tamrona 28-75 + Sigmę 10-20), ze względu na ciągłe przekładanie szkieł, co potrafi czasem doprowadzić do szału.
 

WoRaS  Dołączył: 30 Lip 2009
espresso napisał/a:
WoRaS napisał/a:
"wynalazki" Tamrona 28-75 + Sigmę 10-20
jakości i możliwości tych szkieł nie przeskoczysz "wynalazkiem" 17-70. Jedyna korzyść to że masz ciszej. Ale ta zaleta akurat na jakość obrazków wpływu nie ma.


Potwierdzam - Tamron 28-75 to pod względem ostrości super szkło (z reszta mam go ciągle - do portretu jest bardzo fajny). No ale komfort pracy też jest ważny... szczególnie jak się jest troche leniwym :mrgreen:
 
micreg  Dołączył: 02 Sty 2009
Jeszcze trochę dozbieram i chyba się skuszę bo z tego co piszecie to wygląda to ciekawie. Dzięki za odpowiedzi.
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Szybkie pytanie w tym wątku (i mam nadzieję, że odpowiedź również taka będzie).
Jako, że w drugim obiegu DA 17-70 jest raczej niezbyt często spotykany, mam pytanie na temat ceny. Czy 300EUR jest już minimum za to szkło czy przy odrobinie cierpliwości można znaleźć lepiej (czyli taniej)? Stan bardzo dobry z 2011 roku. Wprawdzie kupiłem ostatnio 16-45 ale taka właśnie okazja się trafia...
 

mario132  Dołączył: 15 Mar 2011
Plis Sprzedaj to : DA 16-45 + DA 50-200 WR + SMC-A 50 2.0 i kup sobie Fa50 albo Da 70 i masz full wypas i nie baw się w jakieś ciemne średnie szkła ;-)
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Słuszna uwaga.
Ale:
1. F50 1.7 jest, ale w tej chwili w naprawie.
2. DA70 jest na liście życzeń.

Tak więc jestem na etapie poszukiwania uniwersalnego szkła, a 17-70 wydaje się być OK, bo Sigma 17-70 jakoś mi nie przypadła do gustu. Sam nie wiem dlaczego.
Odnośnie sprzedaży pozostałych szkieł, to pewnie do tego wkrótce dojdzie (oprócz 35mm, bo lubię).
 

mario132  Dołączył: 15 Mar 2011
Ja myślę, że nie ma sensu kupować pentaxowego 17-70 jak masz sigme do k-r> Jak Ci sigma nie przypadła do gustu to ją sprzedaj a zostaw sobie 16-45+35 + 70
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Dzięki.
Mówisz całkiem jak moje wewnętrzne JA: "Skończ z tym zbieractwem i kup jedno szkło a porządne"
Ale zbieractwo cieszy... Jednakże w tym przypadku pewnie z sobą powalczę i się powstrzymam...
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
szkoda przepłacać za 17-70, lepiej zostawić sobie kit
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
plis, cena moim zdaniem dobra.Jeżeli wszystko w porządku,to go bierz.
 
Mike7  Dołączył: 28 Sie 2008
plis, na Twoim miejscu kupiłbym 18-55 WR (chociaż do K-r bez uszczelnień, hmmm... Dla mnie WR był szybszy niż wersje bez WR) i sprzedał 16-45, S 17-70, DA 18-55 II i kupił za to dobre szkiełko jak koledzy już mówili - 70 2.4 ;)
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Dzięki za porady. Znając siebie, to zamiast kupić DA70 po sprzedaży innych szkiełek to dokupię go jak kolejny na półkę... Tym razem odpuszczę 17-70. Pobawię się tym co mam i zobaczymy. A 18-55 WR to dopiero jak kupię K-30 :lol:
 
galam  Dołączył: 13 Lut 2011
Kupiłem używanego DA 17-70 w bardzo dobrym stanie wizualnym tylko mam jeden problem. Mianowicie w okolicy 55 do 70mm jest problem z zablokowaniem ostrości. Obiektyw kilka razy popiska i nic... Miał ktoś taki sam przypadek ??
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
galam napisał/a:
Obiektyw kilka razy popiska i nic...

Uuuu... Oddawaj sprzedającemu jak możesz 8-)
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
galam napisał/a:
Miał ktoś taki sam przypadek
miałem dokładnie tak samo powyżej 50mm nie łapal ostrości.... pojechał do naprawy niestety.... a jeśli chodzi o 16-50 to faktycznie ten model tak ma i już....
 
galam  Dołączył: 13 Lut 2011
po sprawdzeniu dziś rano okazuje się że ostrzy w jakichś 30% przypadków - nie wiem od czego to zależy :( Przy okazji zauważyłem że podczas doostrzania rusza się cały obraz (na boki).
filorp
nie pamiętasz może jaki był koszt naprawy ??
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Możliwe że to problemy z mechanizmem SDM. Choć niekoniecznie siada silnik, być może coś się w środku "przycina".

Miałem coś podobnego w DA 60-250. Od czasu do czasu ostrość nie była łapana na ogniskowej 100-250. Poszedł do naprawy, napisałem serwisantom, że zdycha SDM. Oni obiektyw rozkręcili, wyczyścili, nasmarowali co trzeba, podokręcali i przetestowali SDM. I żadnej usterki SDM nie stwierdzili!

I co ciekawe, po tej konserwacji, którą przeprowadzili, long-zum-zwjozda chodziła doskonalne.

Niemniej po tej wpadce straciłem resztki szacunku dla gwiazdek i szybko się wszystkich powyzbywałem, nie czekając na kolejną awarię sprzętu z SDM.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
galam napisał/a:
Obiektyw kilka razy popiska i nic...

To popiskiwanie napędu (?) w DA 17-70 to chyba się zdarza również w całkiem sprawnych egzemplarzach. Jakiś ogólny feler tego napędu czy co? Sigma nie piska ;-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
komtur napisał/a:
Sigma nie piska ;-)


Czasem piska, jak prądu w puszce mało... Przynajmniej moja 17-70. Inne Sigmy używam rzadziej, to nie wiem, może też im się zdarza. Ale na nałądowanych bateriach problemu nie ma. No i jeszcze chyba zdarzało sie częściej na GX20, bo tam wskaźnik naładowania wskazuje wszystko, za wyjątkiem poziomu naładowania, więc czasem mam "pełne baterie", które po kilku strzałach okazują się prawie padnięte. W K-5 jeszcze nie słyszałem, ale też nie zdarza mi się pracować na niemal padniętych bateriach, wskaźnik jnednak dokładniejszy.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Apas napisał/a:
Czasem piska, jak prądu w puszce mało...

Możliwe, że ja przygłuchy jestem i nie słyszę ;-)
Kiedyś był taki filmik na YT z DA 17-70, w którym jakiś tam człowiek coś pokazywał i obiektyw popiskiwał prawie jak koszykarz na parkiecie :-) . Poza tym zachowywał się (w sensie ostrzenia) chyba normalnie. A czy te piski były wróżbą rychłego końca napędu, to już nie wiadomo...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach