miq3  Dołączył: 13 Maj 2012
Czyszczenie obiektywu paprochy
Obiektyw Pentax DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL II.
Z chytrości i ciekawości rozebrałem brudny obiektyw (150zł+ koszta wysyłki).
1- Z czuciem podważamy plastikowy pierścień( jest w trzech miejscach lekko podklejony elastycznym klejem).
2-Odkręcamy wkręty
3-Główny pierścień w prawo do oporu.
Pierścień ostrości także w prawo do oporu do momentu kliknięcia .Przednia soczewka sama wypada.
4 czyszczenie.





---------------------
Wniosek niepotrzebnie odkręcałem wkręty skoro można dostać się do środka kręcąc pierścieniami.
I teraz najważniesze (piep... skleroza)nie pamiętam gdzie były 4 podkładki.

wariant pierwszy czy bezpośrednio pod przednią soczewką ??
wariant drugi czy pod gniazdem soczewki ??
wariant trzeci część podkładek pod soczewką a reszta pod gniazdem.

Dałem bezpośrednio pod soczewką wszystkie.Teraz jest jakiś podejrzany luz i sztywność.

Dawałem pod gniazdo ,to z kolei też jakoś dziwnie .pierścienie tak jakby nie miały swojego miesca (łoża)mam wrażenie ,że mogą się zniszczyć.
Myślę,że pierścienie mają wpływ na kalibrację front back oraz likwidują luzy

Pomocy rodacy.Może jest ktoś odważny i poszadł moją drogą.
Rozbieranie to pikuś.
Proszę o konstruktywne rady i wnioski i wiedzę.

[ Dodano: 2012-05-16, 14:41 ]
Sytuacja opanowana.
Teraz na pewno wiem jaka kolejność.
Poprzednie wnioski błędne.

1- Z czuciem podważamy plastikowy pierścień( jest w trzech miejscach lekko podklejony elastycznym klejem).
2-Odkręcamy wkręty .
Przednia soczewka sama wypada.
3-Główny pierścień w prawo do oporu.
Pierścień ostrości także w prawo do oporu do momentu kliknięcia wyciągamy łoże.
4 czyszczenie.
Miejsce podkładek --->>bezpośrednio pod przednią soczewką w łożu (tak jak na foto).
Podkładki prawdopodobnie do korekty focusa.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
espresso - sprytne. Też mam GoProwca ale do tej pory zapisywałem sobie na karteczce obok która śrubka gdzie.. a tu wystarczy film od tyłu puścić :-B
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
I grupy elementów z każdego etapu umieszczamy w osobnym pojemniczku (z podpisem).
miq3, dobra robota- zostały ci jakieś dodatkowe części ;-) ? Swoją drogą, od wewnątrz wygląda niesamowicie tandetnie...
 
miq3  Dołączył: 13 Maj 2012
Rozbierałem silniki, komputery i byłem w stanie je złożyć.A tu z taką pieredołą walczyłem.
Można wspomagać się zdjęciami ,kartkami, kamerami,dyktafonem czym tylko chcecie.Wystarczy myśleć i da się radę.

Temat zamknięty.
 

qorel  Dołączył: 09 Lis 2008
Porada co do śrubek i drobnych elementów, pojemnik na tabletki z dniami taki rozbudowany i taśma plus marker do podpisu gdzie co i z czego.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Może jakaś złota rączka poradzi coś na gluta na moich fotach :-P ,
W prawym górnym rogu mam(niezależnie od obiektywu) plamę.
zastosowałem wszystkie mi znane,przeczytane rady dmuchaniowe.
Plama pozostaje.Nie jest agresywna,najczęściej ja wykadrowuję,ale irytuje mnie to.Jakieś wskazówki ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wymyć matrycę. Gdzieś na forum jest ze trzynaście przepisów jak i czym.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
zamach napisał/a:
Jakieś wskazówki ?
Skorzystanie z wyszukiwarki:
http://pentax.org.pl/view...ght=czyszczenie
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
piotr_luk napisał/a:
zamach napisał/a:
Jakieś wskazówki ?
Skorzystanie z wyszukiwarki:
http://pentax.org.pl/view...ght=czyszczenie

Uprzejmie dziękuję za radę-linka,to jest 31 stron,jak nie umrę zanim przeczytam ,
czy jakiś twardziel mógłby odrzucić plewy i bzdury i napisać (w wielu tematach tak jest) krótki poradnik?
taki dla leszczy ?
OK sytuacja opanowana.Panaceum to prawdziwy dmuch sprężonym powietrzem,
a nie popierdzałki aptecznymi gruszkami.Wydmuschnałem półpuszki powietrza i czysto,
dzięki za pomoc.

 
0xFF  Dołączył: 24 Sty 2011
Może "apteczna popierdziałka" nie dała rady, bo dmuchałeś w prawy górny róg matrycy ;-)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
zamach napisał/a:
prawdziwy dmuch sprężonym powietrzem

Z reguły niepolecany do matrycy, ze względu na śladowe ilości oleju czy innych materiałów smarnych
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
zamach napisał/a:

OK sytuacja opanowana.Panaceum to prawdziwy dmuch sprężonym powietrzem,
a nie popierdzałki aptecznymi gruszkami.Wydmuschnałem półpuszki powietrza i czysto,
dzięki za pomoc.


Generalnie sprężonego powietrza z puszki nie zaleca się.
Wbrew pozorom zastosowanie gruszki to właśnie jest "panaceum", a sprężone powietrze z puszki obarczone jest bardzo wysokim ryzykiem. Masz szczęście, że nie zachlapałeś matrycy olejem. Nie raz już się zdarzało, a wówczas tylko serwis i profesjonalne czyszczenie.
Czyściłem już nie raz matrycę w niejednej puszce i prawie zawsze gruszka dała radę.
Poza tym Dada ma świetny i bezpieczny sposób na czyszczenie matryc (i nie tylko), który pokazał na PPD.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pentajar napisał/a:
Dada ma świetny i bezpieczny sposób na czyszczenie matryc

Kilka razy opisany na forum.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
yusuf napisał/a:
zamach napisał/a:
prawdziwy dmuch sprężonym powietrzem

Z reguły niepolecany do matrycy, ze względu na śladowe ilości oleju czy innych materiałów smarnych

No ładnie :-/ ,a już byłem taki dumny,mam nadzieje ,że niczym się nie zapluło ...,
a jakby to powietrze przez gazę albo inny filtr jakąś dmuchać ?
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Izopropanol* powinien dać radę w razie czego usunąć olej. W porządnym serwisie elektorniki na pewno znajdziesz, za parę zł by użyczyli. Ale jeżeli nic się nie stało to tylko się cieszyć a nie kombinować co by było gdyby. Następnym zaś razem -czytać forum ;)


*zaznaczam, że nie wiem jaki wpływ miałby na matrycę, choć sam stosuje na również mocno delikatnych elementach (jak choćby warstwy wewnętrzne lcd) i nie dzieje się nic złego.
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Pozwolę sobie odświeżyć temat i chciałbym się upewnić w jednej sprawie. Otóż robiłem ostatnio parę zdjęć K-50 + KIT DAL 18-55 WR i zauważyłem dwie plamki w górnej części kadru - wygląda to podobnie jak na zdjęciu umieszczonym powyżej w tym wątku. Wyczyściłem przednią i tylną soczewkę, przedmuchałem gruszką matrycę i... bez zmian.
Zastanawiałem się, czy to siedzi na obiektywie, czy na matrycy? Dziś zrobiłem testowe zdjęcia i ustawiłem przysłonę ma maksymalną liczbę. Niewyraźne plamki na zdjęciach zmieniły się w całkiem wyraźnie paprochy i co więcej prócz tych 2 wcześniej przyuważonych pojawiło się też kilka dodatkowych, które się nie ujawniły wcześniej. Tak więc, jeśli dobrze kojarzę fakty, mam dowód, że to zanieczyszczenie obiektywu, bo reaguje na zmianę głębi ostrości... niestety przednia i tylna soczewka czysta, więc te paprochy muszą tkwić gdzieś w środku.
Myślę, że nie odważę się rozebrać obiektywu, ale może ktoś ma jakąś sugestię lub może polecić jakiś serwis w okolicach Katowic, który mógłby mi przeczyścić ten obiektyw w rozsądnej cenie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jacaw napisał/a:
Tak więc, jeśli dobrze kojarzę fakty, mam dowód, że to zanieczyszczenie obiektywu, bo reaguje na zmianę głębi ostrości... niestety przednia i tylna soczewka czysta, więc te paprochy muszą tkwić gdzieś w środku.

Źle kojarzysz, zanieczyszczenia matrycy objawiają się właśnie przy dużych liczbach przysłony. Zanieczyszczenia obiektywu, nawet duże, mogą powodować gorszą pracę pod światło, spadki ostrości, ale nie są widoczne na zdjęciu.
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
plwk napisał/a:
Źle kojarzysz, zanieczyszczenia matrycy objawiają się właśnie przy dużych liczbach przysłony. Zanieczyszczenia obiektywu, nawet duże, mogą powodować gorszą pracę pod światło, spadki ostrości, ale nie są widoczne na zdjęciu.

Hmm... nie do końca to rozumie, czemu zanieczyszczenie matrycy miałby się stawać wyraźniejsze, jeśli zwiększam głębie ostrości (przymykamy przysłonę) ? Przecież taki pyłek zakrywa cały czas tyle samo pikseli matrycy, więc jego obraz powinien być chyba stały ? No chyba, że to wynika z tego, iż matryca chyba jest jeszcze przykryta ochronną szybką i to nie kwestia większej głębi ostrości, a raczej mniej "rozproszonych" promieni światła... to by miało faktycznie jakiś sens.

Ale oczywiście rady bardziej doświadczonego posłucham i jeszcze raz przyjrzę się matrycy oraz spróbuję ją przedmuchać gruszką... bo jak już tu wyczytałem sprężonego powietrza lepiej nie używać. :-)
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
Jacaw,
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Kolya90 dziękuję za bardzo precyzyjne wyjaśnienie, właśnie o tym pomyślałem po przeczytaniu odpowiedzi kolegi plwk (któremu też dziękuję). Jakoś wcześniej zapomniałem o tym, że na matrycy są też dodatkowe warstwy. No cóż człowiek uczy się całe życie. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach