romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Kfan, skoro tak usilnie dopytujesz o centralną migawkę z flashem - tutaj masz opisane dlaczego, wraz z przykładami co można zrobić i w jaki sposób. Po angielsku, ale obrazków tłumaczyć nie trzeba.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
16 stron wynurzeń fuji-mesjasza o aparacie, którego na oczy nie widział. Nie przeszkadza to jednak mesjaszowi założyć o tym aparacie stronę na fejsiku. I nawet z Krzysiem porozmawiać. I nie mieć ciśnienia na wyjazd do Warszawy. I pożyczyć swoje k-5 z limitedami. I zakochać się w wizjerze X100...

Raz jeszcze - śmiać się, czy płakać? To wątek o X-Pro1 czy kącik żenującego mesjasza, internetowego ekshibicjonisty i narcyza?

 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
romeoad napisał/a:
Kfan, skoro tak usilnie dopytujesz o centralną migawkę z flashem - tutaj masz opisane dlaczego, wraz z przykładami co można zrobić i w jaki sposób. Po angielsku, ale obrazków tłumaczyć nie trzeba.


Dzięki ,angielski nie jest dla mnie problemem :-B
Niemniej po pobieżnym przejrzeniu nie sądzę, że uzyskam odpowiedzi na zadane tu pytania al epoczytam w wolnej chwili uważnie.

[ Dodano: 2012-07-11, 09:42 ]
triger napisał/a:
Po pierwsze nie filtr "ok. 5x" tylko filtr ściemniający o 6 EV, czyli 2^6 => 64x. Wtedy moc wbudowanej lampki doświetli conajwyżej twarz kilkadziesiąt cm od obiektywu. Drobny, ale dość istotny szczegół. Wbudowaną lampą na iso 100 doświetlisz obiekt oddalony o aż ok. 75 cm


Coś mi się tu nie zgadza. Po kolei wyjasnijmy pierwszą kwestię:

W rzeczonej sytuacji obiekt był oddalony o ok 3 m,
przysłona F16 ISO 100 i wbudowany flash doświetlił scenę prawidłowo.
To nie jest teoretyzowanie tylko praktyczna prawdziwa sytuacja.

Założyłem że zamiast F16 w tym przypadku chciałbym użyć F2 przy tej samej ekspozycji. Policzmy 16->8: 5,6: 4; 2,8 i 2 wychodzi mi 5 EV. Czyli o tyle muszę osłabić światłlo filtrem aby zachować taką samą ekspozycję bo czas migawki przyjmujemy tu jako stały 1/160s.
OK nie ma takkiego filtra jest 6EV to podniosę ISO na 200 świat sie nie zawali.

Dlaczego zastosowanie filtra osłabiającego światło o 6EV ma wpłynąć na zdjęcie w kwestii naświetlenia (stosuje po to aby uzyskać małą GO) skoro to 6EV niejako "oddaję" przysłoną otwartą z F16 do F2 i wartość ekspozycji zostaje taka sama???

Czy teraz zrozumiałeś dokładnie moje pytanie?

[ Dodano: 2012-07-11, 09:54 ]
Serafion napisał/a:
Kfan, ty nie dyskutujesz tylko trolujesz w tym momencie, ... chyba że lubisz być ciągle gaszony i w centrum uwagi zaprzestałbym i przyjął zasadę, jak nie mam nic odkrywczego do napisania, to może lepiej nie pisać nic.


Taa ja troluję bo w kwestii off topa któreego nia ja zacząłem zadałem konkretne pytanie bardzo proste na które nikt nie odpowiedział "tak - nie w tym punkcie jest błąd w Twoim rozumowaniu tylko znów wynurzenia jaki to ze mnie niedobry trol inwektywy MCRa i dobrze ująłeś nie ma merytorycznych odpowiedzi za to jestem "gaszony" - nawet proste pytania powodują dziwny "wzrost ciśnienia" u coniektórych.
Bardzo miła atmosfera.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie macie jakiegoś kotka do nakarmienia albo napojenia?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Nikogo nie trzeba karmić. Po prostu wykasować ostatnich 10 stron. Bo są o niczym.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Wystarczy od tego miejsca http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=989488#989488 - pytanie tylko jedno: skąd niektórzy będą czerpali wiedzę o działaniu np. lamp ?
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
MacRayers napisał/a:
Wystarczy od tego miejsca http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=989488#989488 - pytanie tylko jedno: skąd niektórzy będą czerpali wiedzę o działaniu np. lamp ?


Odpowiedz lepiej konkretnie na konkretne pytanie a nie mądruj tak.
Powiedziałłeś A to powiedz B czyli w czym ta sweetaśna fotka na 1/1000s i F2 ma przewagę nad taką samą wykonaną inną metodą bo póki co nie widzę nic na plus a co tak wyraźnie podkreślasz.
"Nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi".

Oczywiście merytorycznej odpowiedzi nie doczekałem tylko smutki żale o niedobrych adwersarzach spod znaku S , ech...

Proponuję zastoswać sie do takich mądrości:
Zasady dyskusji

1. Wyrażaj opinie szczerze, ale z szacunkiem dla innych.
2. Wyraziłeś opinię – należy do grupy, a nie do ciebie.
3. Nie upieraj się przy swoich opiniach.
4. Jeżeli ktoś nie zgadza się z twoją opinią nie bierz tego do siebie.5. Nie lekceważ innych, kiedy się wypowiadają, słuchaj z szacunkiem.
6. Szukaj prawdy w innych punktach widzenia i przyjmij ją.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Panowie S, czego Wy chcecie w tym wątku ? Tego, by został zamknięty jak jeden z tych, w którym zrobiliście bajzel ? Nikt jakoś nie dopytuje co jest w fotce, którą załączyłem, poza jedną, jedyną osobą. Dostałeś przecież odpowiedzi. Tak jak sądziłem - działa to jak Mandelbrot. Pojawiają się kolejne, kolejne, kolejne pytania. Nie zamierzam (szczególnie w tym już i tak zasyfionym) wątku wyjaśniać Ci różnic w działaniu HSS a aparatu z migawką centralną i lampą. Materiały dostałeś. Masz pytania - zadaj je w dziale dla początkujących, ale w stosownym wątku o lampach.
Moje zdjęcie było zamknięciem, podkreśleniem zdania: skończcie dyskutować o abberacjach, p***** a wrzucajcie zdjęcia.
To co robicie, tak naprawdę pokazuje tylko i wyłącznie prawdę o Was samych. Jak już pisałem - nie zamierzam już niczego Tobie Kfan wyjaśniać, gdyż wydaje mi się, że Tobie nie na tym zależy. Masz wszystko podane na tacy - nie rozumiesz, albo nie chcesz zrozumieć. Drugiego Pana, który wielokroć zaczyna offtopy również traktuję wg jego zachowania. Szkoda, że nie da się ignorować wątków poszczególnych osób.
Skończcie więc jak nie macie nic do powiedzenia w temacie X-Pro1. Wiem, że liczycie, że ten temat zostanie zamknięty - raz już do tego doprowadziliście.
Proszę kolorowych, by od miejsca, które wskazałem jednak posprzątali. Ze swojej strony obiecuję nie reagować na wiele wnoszące do dyskusji posty dwóch Panów.
To moja ostatnia odpowiedź do Was. Możecie pisać co tam chcecie, nie zamierzam już  reagować. Powodzenia.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jak bardzo ktoś musi mieś nudne i smutne życie, żeby poświęcał aż tyle czasu na krytykę i analizę sprzętu, który mu się nie podoba i nie jest mu potrzebny? Niesamowite, myślałem że chodzi tylko o x100,
że "aparat z niewymienną optyką jest zły, bo nie ma wymiennej optyki", ale widać że chodzi
o coś więcej. Ciekawe tylko o co? EOT

A co do xpro, to fajny sprzęt rzeczywiście, ale imho nie powinien być droższy od x100 a wręcz tańszy, przecież x100 ma w zestawie obiektyw a xpro nie ma, do tego jest pewnie łatwiejszy w produkcji bo ma sporo większy korpus. Nie ma także lepszego af'u ani żadnych uszczelnień itd, co mogło by tłumaczyć wyższą cenę. Z jednej strony szkoda a z drugiej to dla mnie może i dobrze, bo mnie nie korci żeby sprzedać x100 i kupić jego bagnetowego brata ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Eldred napisał/a:
Jak bardzo ktoś musi mieś nudne i smutne życie, żeby poświęcał aż tyle czasu na krytykę i analizę sprzętu, który mu się nie podoba i nie jest mu potrzebny? Niesamowite, myślałem że chodzi tylko o x100,
że "aparat z niewymienną optyką jest zły, bo nie ma wymiennej optyki", ale widać że chodzi
o coś więcej. Ciekawe tylko o co? EOT


Mówisz o mnie? A niby gdzie ja piszę że X-Pro jest zły?
Podsumowałem tylko kilka faktów i dywagowałem dla kogo jest ten sprzęt przy tej cenie.
Nie tylko ja nad tym gdybam wiele osób nad tym sie zastanawia przecież.
To "wstrzasnęło" MacRAyersem do tego stopnia, że napisał całą epopeję nie omieszkając nawtykać mi personalnie (i nie tylko mi) oraz off topowo zaprezentować "sweetaśną" fotkę z błyskiem przy 1/1000s i F2 wykonaną przy użyciu X100 sic...
Chciałem tylko sie dowiedzieć co ta fotka wnosi do dyskusji - oczywiście nic w kwestii X-Pro więc czy można ją uznać jako trolowanie na rzecz X100 prawda?
Dlaczego jemu nikt nie zarzuci namolnego propagowania Fuji?

Niemniej niejako przy okazji chciałem też poszerzyć wiedze w temacie technik błyskania, które osobiście uważam za trudne - czy to jest coś złego i czy krytykuje X-Pro w jakikolwiek sposób?
Wspomniano już że X-Pro nie migawki centralenej więc te dywagacje można przecież uznać niejako za porównanie XPro i X100 w kwestii błyskania - mam rację?
Czyu może czegoś nie wiem i jest tak że np X Pro1umożliwia synchro na 1/1000s?

Zadałem proste pytanie z przykładem - 0 odpowiedzi z wyjątkiem trigera choć ten wydaje mi sie nawet nie zrozumiał o co pytam, denvi coś tam próbował ale nie dokończył i na tym koniec. Prowodyr off topa jak widać powyżej znowuprodukuje teksty w stylu "Tobie nie odpowiem bo jesteś be itd itp."
Pokaż mi miejsce gdzie ja jemu wtykam w ten sposób?
Tak w ogóle to dlaczeo po podaniu mojego przykładu konkretnej rzeczywistej sytuacji fotograficznej wszyscy zamilkli i nikt nie chce się odnieść merytorycznie do tej kwestii?
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Kfan, Nie mam siły...

Po f16 jest jeszcze f11.

Doskonale rozumiem twoje pytanie. Jest ono jednak obwarowane tak niedorzecznymi warunkami, które są nie do spełnienia w realnym świecie. Ew. do spełnienia przy totalnie niedorzecznej gimnastyce.

Odległość lampy błyskowej wbudowanej od osi obiektywu będzie zawsze mniejsza od lampy zewnętrznej (jedyny wyjątek to to, że ją na kablu przyłożysz do obiektywu...), powodzenia z taką gimnastyką.

Filtr szary 64x ( 6 EV ) będzie miał wpływ na ostrość i jakość obrazu. Nie na naświetlenie.

Twój empiryczny przykład o doświetleniu lampą wbudowaną przedmiotu oddalonego o 3m od aparatu na f16. Drobny szczegół. Doświetlenie. Nie naświetlenie.

Nie podniesiesz iso na 200 w przypadku filtra 5EV, bo musiałbyś obniżyć iso do 50.

Totalny brak logiki, pytania z warunkami nie do spełnienia w realnym świecie, pomijanie istotnych szczegółów. Jak czegoś takiego nie nazwać trollingiem. Jeśli zachowujesz się niepoważnie to spodziewaj się niepoważnego traktowania.


Eldered Podejrzewam, że ogromną część ceny stanowią 2 rzeczy: trudność w produkcji małej ilości matryc ze zmodyfikowanym filtrem kolorów oraz... Hype i mierzenie w klientelę Leicaphilów ;-)

 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Ostatni raz w kwestii błyskania siem odezwię...
Otóż Kfan odnośnie pytania o ekspozycję z filtrem, to:
1. Tak, zgadza się będzie taka sama. triger już mnie uprzedził, ale:
2. Pokaż mi sprzęt, w którym AF będzie działał z tak ciemnym obiektywem (f16!)
3. Tak "ad priori" :mrgreen: odpowiem na zapewne wynikłe z powyższego pytanie. Tak, lepiej użyć filtra (jeżeli chcesz celować "na podziałkę" obiektywu lub nakręcić filterek po ustawieniu ostrości :roll: ) niż trybu HSS. Jeżeli chodzi wyłącznie o zasięg. Lampka zaświeci mocniej w czasie synchronizacji niż ze spawarką.
A teraz ciekawostka dotycząca trybu HSS, czyli latające koraliki:
t=1/100, czyli zwykły błysk, jak widać krótszy od migawki (o co tez pytałeś)

t=1/500 i... nie "zamroziło" :shock: !

t=1/1000, w tym przypadku migawka troszkę "podmroziła" ale nadal nieskutecznie.

Więc myślę, że przekonałeś się, że filtr czy też haeses nie jest w stanie w pewnych zastosowaniach rywalizować z centralną migawką. Jeżeli nie, to trudno. Albo nie chcesz zrozumieć, albo ja prościej nie mogę.
Chociaż są sposoby... ale to zupełnie inna historia ;-) .

I jeszcze ktoś z drogich "kolorowych" mógłby poprzeklejać to i owo w odpowiednie miejsca ;-)

No, definytywny EOT.
 
jungli
[Usunięty]
Przesadzacie troszke, X1 to fajny aparacik i patrzac jakie obrazki wypluwa, spokojnie znajdzie swoich nabywcow, pewnie takich co po forach nie siedza...

Bawilem sie troche i mam mieszane uczucia, mam pstrykadleko x10 z tej serii i jest boskie, natomiast x1 jest z pewnoscia kontrowersyjny ale sprzedaz bym sie nie bal, kawal filozofii od fuji

pozdroofka
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
triger napisał/a:
Kfan, Nie mam siły...

Po f16 jest jeszcze f11.


Racja pominąłem no ale to tylko upraszcza sprawę mam 6EV różnicy zakręcam filtr 6EV bez zmiany ISO.

triger napisał/a:
[Twój empiryczny przykład o doświetleniu lampą wbudowaną przedmiotu oddalonego o 3m od aparatu na f16. Drobny szczegół. Doświetlenie. Nie naświetlenie. ;-)


Toć to chyba w kontekście zdjęcia MacRAyersa właśnie o doświetlaniu dyskutujemy?
Jeżeli chodzi o naświetlanie w ciemnych miejscach to dłuższy czas migawki czyli 1/180s nie stanowi raczej problemu. Zenitem kiedyś fotografowałem na 1/30s bo innej opcji nie było.

Właśnie nie chiałem teortyzować wziąłem autentyczna sytuację ekspozycja 160s/F16 wykonana w podobnym jak sądzę świetle co ten przykład MacRayersa na 1/1000 F2 .
Szkoda, że nie pokazał tego ujęcia w wersji bez flasha to by zobrazowało wyraźnie co dzięki tem uzyskał.

Różnica między jego fotką a moją zasadniczo jest w GO. I tylko w tej kwestii widzę problem. Dlatego pyatałem jak to uzyskać.
W kwesti naswietlania z większą mocą co mam być argumentem za centralną migawką zadałem pytanie co z problemem prześwietlenia pierwszego plany przy użyciu większej mocy lampy i cisza.
Moc błysku nie może być dowolnie silna tylko IMO dostosowana do obiektu.
Jeżeli po drodze znajdą się przeszkadzajki zepsują ujęcie czyż nie?
W przypapdku doświetlania prawie nigdy nie jest potrzebna pełna moc lampy mylę się?

Cały czas argumentujecie że siła błysku i siła błysku. Ja próbuję powoedzieć że ta mi wystarcza doświetla obiekt będacy w silnym cieniu i nie mam potrzeby jej zwiększania. W moim empirycznym przykładzie użyłem wbudowanego flasha

[quote="triger"]
Totalny brak logiki, pytania z warunkami nie do spełnienia w realnym świecie, pomijanie istotnych szczegółów. Jak czegoś takiego nie nazwać trollingiem. Jeśli zachowujesz się niepoważnie to spodziewaj się niepoważnego traktowania./quote]

W którym miejscu widzisz brak logiki?
Podałem konkretne parametry w konkretnej sytuacji każdy może sprawdzić w słoneczny dzień czy są realne.
Zadałem pytanie jak zachowując ekspozycję uzyskać zdjecie na F2 co w tym jest nierealnego?

Podusmujmy założenie filtra osłabiającego da naświetlenie takie samo tyle, że stracę na jakości - z racji 1. użycia filtra 2. z racji użycia pełnej jasności obiektywu.

Czy w takim razie dla zobrazowania problemu ma ktoś porównawcze zdjęcie "z" i "bez" filtra?

[ Dodano: 2012-07-12, 09:38 ]
denvi napisał/a:

2. Pokaż mi sprzęt, w którym AF będzie działał z tak ciemnym obiektywem (f16!)
.


O widzisz o tym nie pomyślałem.
Na przysłonie F16 a nawet F22 sprzęt działa bez problemu bo ta wartość występuje tylko w chwili wyzwolenia migawki a wcześniej obiektyw jest w pełni otwarty i jak się chce obadać zakres GO otrzeba wcisnąć przycisk.
Kiedy ten przycisk wciskam dalej wszystko działa bo to nie stara lustrzzanka i aparat rozjaśnia ekran/wizjer tak mi się wydaje no ale OK sprawdzę dokładnie.
W przypadku przysłonięcia obiektywu filtrem niejako uzyskam substytut F16 już przed wyzwoleniem migawki. Podobna sytuacja występowała przy użyciu filtrów CPL które też przyciemniają choć nie tyle.

Dziękuję za przykłady HSS. jak zrozumiałem to chciałes wykazać że ta metoda nie zamraża ruchu czy tak?
Ja jednak sobie wyobrażałem że użycie tego trybu jest mi potrzebne kiedy właśnie chcę zamrozić ruch migawką aparatu a lampę wykorzystać tylko do doświetlenia.
Wcale od HSSa nie wymagam aby zamrażał ruch.Kiedy jest ciemno to normalny błysk flasha w czasie 1/500-1/1000s też zamrozi ruch i czas migawki może wynosić np 1/60s - mam rację?

Ogólnie nie chodzi mi o to żeby wykazać co jest lepsze tylko o ta aby znaleźć alternatywne rozwiązania/metody uzyskania takiego samego efektu zdjęciowego, dlatego drążę ten temat bo mnie interesuje a przecież jest to bardzo ogólne zagadnienie w żaden sposób wiec nie moze byż uznane za "krytykanctwo".

 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Kfan, http://jonathanfleming.wo...elligent-flash/ tutaj masz trochę o doświetlaniu X100. Jest też porównanie z i bez lampy (zaraz na początku pani z misiem i to ze starymi dystrybutorami).
Jego siła polega i na czasie synchronizacji i na tym jak automatyka aparatu naturalnie radzi sobie z błyskiem dopełniającym - i w pełnym słońcu i po zmroku (też są przykłady).
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Kfan, błysk lampy z pełną mocą to około 1/1000s, jeśli zredukujesz moc do 1/2 albo 1/4 to uzyskujesz czas błysku rzędu 1/8000s - 1/20000s w zależności od lampy. Ruch zamrażasz błyskiem. Czas otwarcia migawki w przypadku użycia lamp decyduje o naświetleniu przez światło zastane. Jeśli go skrócisz nadmiernie, to lampa stanie się głównym światłem.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Generic napisał/a:
Kfan, http://jonathanfleming.wo...elligent-flash/ tutaj masz trochę o doświetlaniu X100. Jest też porównanie z i bez lampy (zaraz na początku pani z misiem i to ze starymi dystrybutorami).
Jego siła polega i na czasie synchronizacji i na tym jak automatyka aparatu naturalnie radzi sobie z błyskiem dopełniającym - i w pełnym słońcu i po zmroku (też są przykłady).


Z tego artyukułu jedyne czego nie mogę uzyskać swoim szczelinowcem bez tricków dodatkowych to zdjecie tej pani nad wodą ze skałkami w tle wykonane wg "Fuji X100 | 1/950 sec, f/2, ISO 400
Moja fotka o której pisałem jest bardziej w stylu tego misia na tle doliny gdzie autor użył juz F10 .

Zwróćmy też uwagę na inną fotkę - portret z dolnego ujęcia z wieżą w tle - wniosek jest taki, że lepiej nie stosować osłonki w X100 jeżeli chcemy użyć wbudowanego flasha bo przysłoni część kadru.
W moim obiektywie stałoogniskowym osłonka jest tak maleńka że niczego nie przysłania ale przy kitowym 18-55 jest podobny problem.

[ Dodano: 2012-07-12, 11:12 ]
romeoad napisał/a:
Kfan, błysk lampy z pełną mocą to około 1/1000s, jeśli zredukujesz moc do 1/2 albo 1/4 to uzyskujesz czas błysku rzędu 1/8000s - 1/20000s w ....


OK moje dywagacje dotyczą metod błyskania pozwalajacych przy użyciu migawki szczelinowj uzyskac efekt zdjeciowy z centralnej. Próbuję dociec czy zalety migawki centralnej mozna jakoś nadrobić nie mając jej.
Poddałem 2 propozycje 1. filtr, 2. HSS - plusy i minusy zalety wady - przecież większość z nas ma szczelionowe migawki ni ecentralne i musimy się z tym faktem borykać.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Zupełnie na poważnie proponuję - może tę frapującą rozmowę o błyskach i przebłyskach przenieść do odrębnego wątku?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Kfan napisał/a:
Próbuję dociec czy zalety migawki centralnej mozna jakoś nadrobić nie mając jej.

Można - kupując znacznie więcej lamp i reszty osprzętu.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Nowy, tańszy X z wizjerem elektronicznym ma być pokazany na Photokinie (?):
http://www.engadget.com/2...e1-leaked-pics/
Wygląda na to, że Nex7 będzie miał poważnego konkurenta. Zwłaszcza, że szklarnia Fuji wydaje się znacznie ciekawsza (wliczając w to zapowiadane na najbliższe 2 lata słoiki).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach