Basso  Dołączył: 22 Gru 2011
Ja natknąłem się ostatnio na taki problem. Bez lampy zdjęcia są trafione. Jak włączę lampę to jakby backfocus się pojawiał. Nie wiem czy przyczyna leży w ogniskowaniu :| Dla mnie to troszkę dziwne, bo dokonywanie pomiaru AF jest wykonywane przed błyśnięciem, a nie po -> chyba że jest to wszystko jakoś inaczej?
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
pytanie z innej troszke beczki..
ktos sprawdzal jak ta sigma winietuje na analogowych pentaxach?
jakis sampelek.??
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
paradziqs, a jak podpinasz do Z-1P to w wizjerze winietuje ?
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
wuzet, tak.. odrobinke :) ale chcialbym zobaczyc jednak jakies zdjecie...
i pytanie do znawcow.. czy wraz z przymykaniem przyslony winieta bedzie spadac?
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Zależy co jest jej (winiety) przyczyną. Jeżeli tylko konstrukcja optyczna (mała średnica coczewek wewnątrz) to winieta powinna się zmniejszyć. Jeżeli zaś w kadr na FF łapią się jakieś inne elementy konstrukcji (np brzegi osłonki przeciwsłonecznej) to wrecz przeciwnie -GO będzie się powiekszać a one (te elementy) zaczną stawać się coraz wyraźniejsze (co da wrażenie zciemniania się winiety (aczkolwiek bez powiekszania jej obszaru).
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
RiddlerPL, sprawdzalem bez oslony.. nic sie nie zmienia.. winieta wciaz taka sama.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Czyli łapiesz krawędzie obudowy, ewentualnie pierścień nakręconego filtra. Ups.

Jedyne co mógłbym polecić to delikatne zaznaczenie na matówce obszaru bezwinietowego (zapewne wyjdzie wtedy jakiś crop pomiędzy 135 a APS-C) i używanie jego do zdjęć (coś jak ramka dla DX w D700). Zaś jak lubisz dzikie winiety to podepnij Sigme 8-16 pod klisze (ewentualnie Pentaxa 10-17 Fisheye) - szlaczek (od osłony) dookoła kadru gwarantowany.

Zresztą w niektórych foto (np "artystyczne street") ostra winieta niekoniecznie jest wadą. Może ona dodawac klimaty zdjęciom.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
RiddlerPL, poprostu wezme jakas klisze z lodowki, porobine zdjecia i sprawdze co i jak ;)
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Do szczęścia brakuje tylko ist-a. Tak by móc z pleśniakiem pracować w trybach Av i M. Bo niestety inne Pentaxy wymagaja pierścienia przysłon a bez niego (tryby Tv i P) focenie bywa znacząco mniej komfortowe (sprawdzałem w kombinacji Mz-5 z DA*16-50/2.8).
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
RiddlerPL, z-1p spokojnie pracuje z obiektywami ktore nie posiadaja pierscienia... mam tryb AV
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Jak widać z poniższego obrazka, Sigma 30 zdjęta z K-7 i zapięta na MZ-S bez osłony p/s.



Winieta całkowicie nieakceptowalna - w przeciwnym przypadku, innego szkła bym nie używał/nie chciał. :-/
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
nie jest zla ;) dzieki SeizeThePicture, za przyklad
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Mam od jakiegoś czasu omawianą sigmę 30. Nie miałem czasu porobić nią zdjęć, jednak teraz gdy coś tam porobiłem zauważam loteryjność w ustawianiu ostrości. Raz się uda, raz nie. Na LV jest w 95% dobrze. A normalnym fazowym bywa różnie, jednego dnia wykazuje BF, innego FF. Czy serwis jest w stanie coś takiego skorygować? Czy może ten obiektyw tak ma. Gra warta zachodu, bo jak trafi to jest super.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Wysyłaj na serwis,

miałem to szkło, było ostre i trafiało ładnie, jednak jakoś nie pasowała mi ta ogniskowa i mało używałem, więc poszła do kolegi na forum ;-)

Generalnie Sigma nie jest zła, czasem regulacja jest potrzebna.

S.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Metodą prób i błędów doszedłem do tego że regulacja +8/9 załatwia sprawę. Jednak jest to już prawie maks. Zastanawiam się czy jest sens wysyłać. Czy wysyłać bezpośrednio do nich, czy przez oddział. Ile taka regulacja trwa?
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
tydzien/poltora.
wysylasz do Gdyni

[ Dodano: 2014-02-12, 19:14 ]
ahaaa.. pokrywasz koszt przesylki w jedna strone (chyba ze oddasz obiektyw do Centrum Sigmy i tam pozniej odbierzesz..)
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Myślę nad tą Sigmą i myślę i nie mogę się zdecydować:D
W sieci przejrzałem wszystkie chyba sample i albo na 1.4 są dla mnie ostre albo nie.
Mamy Pentaxowego 35/2.4 jednak przy Tamronie 17-50/2.8 zysk światła nie jest jakiś szczególny, a zależy mi na obiektywie typowym do zabawy w przy low light i z dobrym bokehem :)
Jakie macie wrażenie z dłuższego użytkowania i czy faktycznie af to taka loteria? Kupowałbym używany obiektyw a nie uśmiecha mi się dopłata 300zł za kalibracje jeśli w body nie pomoże;/
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Robson napisał/a:
czy faktycznie af to taka loteria?

Jeśli używasz body nowszego od K-5 z AF nie powinieneś mieć problemu. Cała reszta zależy od egzemplarza. Ja dopiero co pozbyłem się tego obiektywu - używałem go przez rok. Do
Robson napisał/a:
zabawy w przy low light i z dobrym bokehem

polecam. Raczej nie znajdziesz nic ciekawszego w tej cenie i parametrach.
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Również coraz bardziej skłaniam się do tego szkiełka. Jeśli ma bokeh na poziome mojej Sigmy 24mm F2.8, to raczej warto. Zresztą myślę o sprzedaży tego właśnie obiektywu żeby dołożyć do 30-tki.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Udało mi się w tym miesiacu zmienic k-x na k-50 więc nie powinno być problemów z af;)
Z ciekawości po ile można kupić używke w dobrym stanie ( może być wiadomość pw jeśli cena sprzedaży nie jest tajemnica) ? Na olx i alledrogo nie ma nic pod pentaxa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach