Którą serię pentaksów uważasz za najbardziej kultową?
M42
6% Complete
6 (6%)
K
25% Complete
25 (25%)
M
28% Complete
28 (28%)
LX
20% Complete
20 (20%)
A
4% Complete
4 (4%)
P
2% Complete
2 (2%)
SF
1% Complete
1 (1%)
Z/PZ
7% Complete
7 (7%)
MZ/ZX
5% Complete
5 (5%)
*ist
0% Complete
0 (0%)
*istD/DS/DL
2% Complete
2 (2%)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Cytat
LX - bo słyszał o nim prawie każdy, ale mało kto go widział


Na PPD byly chyba 4 ;-)

olgierd napisał/a:
a to dlatego, że w mojej ocenie Kultowe rzeczy muszą odnosić się do kultu dla mas


Eh, 'kultowy' - jedno z moich 'ulubionych' slow ;-) Tak naduzywane, ze totalnie sie rozmylo i nikt kto go uzywa, nie moze byc calkowicie pewien, ze odbiorca odkoduje je we wlasciwy sposob ;-) A moze tak, LX - kultowy od kultu religijnego, K1000 kultowy - masowy? ;-)

dz.
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomeczz napisał/a:
Poza tym LX to raczej nie seria a model. To ze wyprodukowano pare sztuk limitowanych LX nie czyni z LX serii


Właśnie, LX to nie seria. Ja bym powiedział, że to wewnetrzny system Pentaksa... Wyprodukowano tyle akcesoriów pasujących jedynie do LX-a, że tak trzebaby to okreslic...

Tak na marginesie, MX to nie do konca seria M...

Nie wiem co oznacza "kultowy", ale glosowałbym na ME Super, ponieważ (jakby to powiedzieć ładnie po polsku...) daje większy "fun", niż nawet LX :lol:

Ponadto podejrzewam, że to co napisał, PiotrB:

Chodzac po japonskich komisach fotograficznych, musze powiedziec, ze nie znalazlem jescze modelu Me Super. Natomiast reszte modeli, mozna znalezc.”

może być cechą tej niedookreślonej „kultowości”.

Aha, co do serii to oczywiście K :-P , ponieważ to właśnie są „mityczne niezniszczalne potwory” , proste i bezawaryjne jak „kałasznikow” – moim ulubionym jest KX, choć zawsze chciałem pobawić się tym tajemniczym K2 DMD, co podobno ma, wyobraźcie sobie, blokadę ekspozycji… :shock: ;-)

 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
dzerry napisał/a:
Eh, 'kultowy' - jedno z moich 'ulubionych' slow ;-) Tak naduzywane, ze totalnie sie rozmylo i nikt kto go uzywa, nie moze byc calkowicie pewien, ze odbiorca odkoduje je we wlasciwy sposob ;-) A moze tak, LX - kultowy od kultu religijnego, K1000 kultowy - masowy?


No to też prawda. Każdy ma swoją definicję kultowości, powiedzmy, że zawsze łatwiej jest z dobrami niematerialnymi (film, aktor, obraz) niż z przedmiotami. Dla jednego będzie to 911 czy inne Maserati, a inny (w tym ja) oczywiście powie, że niekoniecznie, bo tylko Aston Martin DB5 ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
dzerry, serio?? Kurcze - może w przyszłym roku uda mi się go nie tylko zobaczyć, ale i pomacać ;-)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Taaak, forum składa się jednak z młodych oraz bardzo młodych ludzi i niewielu już pamięta że tak najbardziej kultowe są jednak wszystkie Spotmatic`i. Dlaczego?
Otóż ta seria Pentax`ów wypromowała markę Asahi Optical, no może robiły to już trochę wcześniej Asahiflexy. Seria Spotmatic`ów to najbardziej innowacyjne aparaty fotograficzne tamtych czasów - pierwsze lustro samopowrotne, drugi (bo pierwszy był Topcon) pomiar światła przez obiektyw, czy też taki "drobiazg" jak pierwsza konstrukcja otwierania tylnej ścianki za pomocą korbki zwijania (pamiętam jak w 1966 pewien renomowany naprawiacz aparatów dostał do ręki Spotmatica i po 2 godzinach poddał się - nie wiedział jak go otworzyć :-) Do tego należy dołożyć nowości w zakresie konstrukcji matówek i pryzmatu, aż na końcu tej serii najbardziej chyba prekursorska konstrukcjia, Electro-Spotmatic z pierwszą migawką sterowaną elektronicznie poprzez pomiar światła przez obiektyw.
Można tylko współczuć i trochę dziwić się że jednak Pentax nie ma pozycji takiej jak Canon czy Nikon, ale niestety po trosze wina firmy która jakoś nie potrafiła przekuwać sukcesów technicznych na sukcesy rynkowe. No i nie zawsze konstrukcje (zwłaszcza aparatów) były do końca przemyślane, czasem brak wydawałoby się drobiazgu niweczył pełnię sukcesu (np. brak blokady pomiaru światła w niektórych modelach czy brak możliwości podglądu ostrości itp.).
Do kultowych można by zaliczyć także modele serii K, ale to raczej ze względu na wprowadzenie na rynek bagnetu K, który praktycznie jako jedyny został powielany przez kilka innych firm, a co najważniejsze przetrwał wytrwale wszystkie stadia rozwoju technicznego i nadal może być stosowany w modelach cyfrowych, tego nie ma żaden Nikon czy Canon !
Zobaczymy co będzie z Pentax`em made by Hoya :-( (


Przepraszam za ten nieco przydługi post, ale to pierwszy na tym forum, a myślę że mam prawo wyrazić w tym względzie swoją opinię, ponieważ Pentaxem fotografowałem kiedy większość z Was była jeszcze plemnikami, a jedynym "dobrym" aparatem w tym kraju była Praktica i Praktisix.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
k1000 a to dlatego ze w podstawowce byl pierwszym prawdziwym aparatem ktory pomacaleim i zachorowalem na niego... a potem pod wrazeniem wyblagalem u rodzicow zakup zenita (practica byla nieosiagalna :-( ) ...a potem zawsze jak wchodzilem do jakiegos komisu foto (Wiślna lub sw. Tomasza) to prosilem czy moge zobaczyc k1000 :-)
eeeech to byly czasy...
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
seria M
bo Me super, ktory jest superslicznyibombowy.
bo szkielka M ktore rowniez sa supersliczneibombowe.

edit:
jak to sie stalo, ze nigdy wczesniej nie widzialem tego watku?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
MvA napisał/a:
jak to sie stalo, ze nigdy wczesniej nie widzialem tego watku?


"Oznacz wszystkie fora jako przeczytane"

:-P
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
alkos napisał/a:
"Oznacz wszystkie fora jako przeczytane"


a mozliwe, mozliwe....

a tymczasem wracam do plukania:)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
Taaak, forum składa się jednak z młodych oraz bardzo młodych ludzi


Najlepszego :-B :-B :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Yeti napisał/a:
Taaak, forum składa się jednak z młodych oraz bardzo młodych ludzi
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dziękujemy !!! - klub old boy'ów.
 
gawcio  Dołączył: 02 Mar 2007
podzielam zdanie Spinnera - tylko LX. Widziałem nawet takowego w Germanii (jeszcze tej prawdziwej zanim mury runęły), to w przeliczeniu na nasze walory kosztował jakieś 3.000. A poza tym jakie wykonanie i możliwości.
gawcio
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Yeti, podzielam twoj wybor. Spotmatic byl moim nigdy niespelnionym marzeniem. Szczytem marzen w czasach Zenitow i Praktic. Zamowilem go sobie u znajomego, ktory wyjezdzal do Singapuru. Jakiz byl moj zawod, kiedy przywiozl nowiutkiego, jeszcze cieplego MX z pierwszych serii, ze standardem 1,4 i w futerale z korona (mam go zreszta do dzis, dziala bez zarzutu). Polubilem go i jakos zapomnialem o wymarzonym Spotmaticu. Dzisiaj, gdyby sie trafil jakis malo zuzyty egzemplarz - nie wahalbym sie ani sekundy.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Spinner napisał/a:
Oczywiste wiec, ze tylko i wylacznie LX - to najbardziej kultowy (cokolwiek to durnego oznacza) aparat Pentaksa...


Niestety także ja nie zaliczam LX`a do żadnej serii, a określenie kultowy mu nie przystoi - to wyalienowane arcydzieło, jedyny Pentax którego niestety nie posiadem :-(
I jako stypendysta ZUS juz chyba nie osiągnę :-(

Proponuję pewną ugodę :- LX`a możemy nazwać aparatem LEGENDARNYM, to najlepsze określenie dla czegoś trudno dostępnego i wymarzonego, a jednoczesnie autentycznie dobrego (parę zdjęć tym kiedyś machnąłem).
KULTOWE mogą być inne modele wg naszego pentax-fanów uznania , kultowe oznacza że coś wniosły w sensie powszechnym, odcisnęły jakiiś ślad w tej cywilizacji! Tego nie zrobił żaden LX, bo to aparat dla arystokracji, a nie dla prostego ludu dla którego wyprodukowano ca 6 milionów Spotmaticów.
To tak jakby porównywać legendarnego Rollsa z kultowym garbusem!
 

Planistigmat  Dołączył: 29 Wrz 2006
Dluuuuuuuuuugo sie zastanawialem i wybieralem miedzy K1000 i LX-em. Po przeczytaniu wpisow szan. kolegow wybralem jednak K1000, ktory dzis wydawac sie moze prostym, zwylkym aparacikiem, lecz jeszcze jakies 15 lat temu jak go dostalem do reki zeby go sprzedac w Stodole to ....
Ostatnio kupilem sobie K1000 z papierami, futeralem, paskiem, wszystko jak nowe. :-D
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
Ja też negocjuję możliwość odkupienia mojego starego K1000, którego parę lat temu opchnąłem znajomej ;-)
Zdjęć pewnie bym już nim nie robił, ale sentyment chyba mam do bestii.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach