turysta  Dołączył: 09 Cze 2012
Czyli radzisz kupić SMC-DA 15mm f/4 AL ED Limited ? :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ja go mam i jestem zadowolony. Ale Ty kup co chcesz. :lol:
 
turysta  Dołączył: 09 Cze 2012
To jest argument. Ponadto robi wrażenie jego poręczność. DA 14 jest większy i cięższy. Ponadto podejrzewam że może gorzej się zachowywać pod światło niż Twoja 15-tka. :-(
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
 
turysta  Dołączył: 09 Cze 2012
Wielkie dzięki.
Wypada mi się ostatecznie zdecydować w połowie sierpnia. Na razie jestem oczywiście za DA 15mm f/4 ED AL Limited. Przeżywam teraz okres fascynacji obiektywami stałoogniskowymi więc nie biorę pod uwagę żadnego zooma sigmy zaczynającego się od szeokiego kąta.
Dam znać jak kupię.
pozdrawiam

[ Dodano: 2012-11-01, 00:03 ]
Kupiłem DA 15/4 i teraz nie wyobrażam sobie fotografowania architektury bez niego. Polecam na zewnątrz i do wnętrz.
 
Mirro  Dołączył: 03 Sty 2013
 
a może coś takiego obiektywisko
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
No rzeczywiście "w deche" :-) a jaki w transporcie wygodny :mrgreen:

 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Czytam zachwyty nad obiektywem Leica 50mm f/1.4 SUMMILUX-M ASPH i patrzę na zdjęcia testowe, np.

i tak sobie myślę, albo goście z fotopolis nie umieją zdjęć robić, albo ten obiektyw to jakaś porażka. Popatrzcie na jakość rozmycia (bokeh) na tym zdjęciu. Powiedziałbym bardzo "nerwowy" czyli nie jest płynny. Dla mnie jest bardzo brzydki. Po takim zdjęciu nigdy w życiu nie zakupiłbym go za 14 000 zł. Ale może się mylę, się nie znam i to jest właśnie ta jakość ? Co o tym sądzicie ?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Mylisz się. Przyjrzyj się jeszcze raz: Leica ... SUMMILUX i wszystko wypiękniało. Wypnij dumnie pierś, na której wesoło podskakuje Leica ... SUMMILUX. Na miejskim deptaku uśmiechnij się i wskaż palcem na Leica ... SUMMILUX. Przecież to logiczne, że jeżeli 50-ka kosztuje 14.000, to jest to najlepsza 50-ka i robi najdoskonalsze zdjęcia. Powtórz więc jeszcze raz: Leica ... SUMMILUX.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Tak myślałem, że mam przypadłość nie dostrzegania doskonałości marketingowej. Ale nie będę się leczył.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Pentagram, mylisz się, bo najlepsza 50 Leici, to 50/1.2. Nawet nie ta najnowsza 50/0.95 czy 50/1
http://www.keh.com/camera...9990544180?r=FE
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
wuzet napisał/a:
najlepsza 50 Leici, to 50/1.2
Będzie najlepsza jak podasz odpowiednią cenę. :evilsmile:

...

Nie, nie będzie lepsza. Nie ma jej w polskiej ofercie, to się nie liczy. Poza tym, ten Twój jest przeceniony. Przeceniona Leica - jak to brzmi?! :mrgreen:

W polskiej ofercie najdoskonalszy jest: NOCTILUX 0,95 - doskonalszy niż ludzkie oko.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Może się okazać już niedługo, że klasa obiektywu przestanie mieć znaczenie - jest już pierwsza praktyczna praca korygująca wady obiektywu programowo. I to nie tylko geometrię ale utratę ostrości i szczegółów.
Artykuł jest po angielsku, ale film na końcu robi wrażenie i bez znajomości języka.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Czyż matematyka nie jest królową nauk?
Ostatni przykład postawił moje wszystkie trzy włosy dęba. Z totalnego mydła przeszli do czytelnego tekstu. To aż niewiarygodne, bo na oryginale wydaje się, że tam nie ma odpowiedniej liczby szczegółów by cokolwiek odtworzyć :shock:
 
KONTESTATOR  Dołączył: 04 Wrz 2012
Po czym poznać w DECHĘ obiektyw ? Pytanie zawiera odpowiedź .........po desce .
I wszystko w temacie .
 

Cookasss  Dołączył: 12 Maj 2007
...przejrzałem wątek (przyznaję, że dość pobieżnie...) i czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć w jaki sposób wybrać obiektyw w sklepie? stwierdzić czy ten jest dobry czy nie? Nie chodzi mi o konkretny model tylko ogólnie. Na co zwrócić uwagę... Pewnie już było z milion razy, ale moja szukajka coś zawodzi... :-)
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
Po czym poznać w DECHĘ obiektyw ?

Po sękach zheblowanych na gładko.
_________________
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
ad. znaczenie crop
Cytat
trzeba po prostu pamietac o cropie"[/i] - kolega Mva przypomina, że zakładając obiektyw do lustrzanki cyfrowej produkcji Asahi Pentax, należy pamiętać, że zmniejszy się jego kąt widzenia. Przyczyną jest mniejszy niż klatka filmu małoobrazkowego rozmiar matrycy rejestrującej padające światło z otaczającego nas świata. Innymi słowy mówiąc, obiektyw o ogniskowej N będzie rejestrował obraz tak, jakby był obiektywem o ogniskowej N*1.5. 1.5 to właśnie jest "crop".


Wiem, że wątek zaszedł już znacznie dalej, ale sam szukałem co dokładnie znaczy crop po angielsku, jak to usługodawca w USA powiedział mi, że trzeba "zmienić crop" zdjęcia do ramki.
Tak więc, crop nie nie odnosi się li tylko do wielkości matrycy (jej stopnia przycięcia w stosunku do pełnej klatki). Crop znaczy przycinać, kadrować ( i wiele innych).
oto link do słownika:
http://www.diki.pl/slownik-angielskiego/?q=crop
A to co Kolega opisał u góry to "crop factor"
Pozdrawiam, początkujący
 

alle  Dołączył: 22 Kwi 2014
Ja wczoraj zostalem zaskoczony przez moja zone, ktora wreczyla mi przedwczesny prezent urodzinowy, a w torbie leżały dwa objektywy: 50 mm 1.8 pentax oraz 100mm macro 2.8 rowniez pentax! Testowalem wczoraj i juz moge powiedziec, ze sa w deche 😍📷
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Jak to po czym :roll: po napisie samsung na obudowie...

[ Dodano: 2014-07-11, 08:24 ]
Egzemplifikacja, obiektyw w dechę wygląda tak:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach