Cookasss  Dołączył: 12 Maj 2007
malero, wczoraj faktycznie były świetne warunki, dawno nie było takiej przejrzystości powietrza i widocznej ciemnej strony księżyca gołym okiem - dowodem zdjęcia TM_Mich i adrian87.

Loki, ile naświetlałeś?
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
adrian87 napisał/a:
Czym go upolowałeś? :)


TM_Mich napisał/a:
czym tak ładnie upolowałeś?


Wszelkie dane o moim zdjęciu Jowisza tu :

http://www.odziwo.pl/pict...937/category/15

Wszystkich posiadających teleskopy zachęcam do obserwacji i fotografowania Jowisza. Tegoroczna opozycja Jowisza wypadła na dzień 6 lutego i wtedy to zbliżył się on do Ziemi na najmniejszą odległość w tym roku. Nawet przez lornetkę powiększającą 10 x uda się zaobserwować jego cztery galileuszowe księżyce.



Sławek
 

Loki  Dołączył: 25 Wrz 2011
Cookasss, dane powinny być w exifach. O ile pamiętam to 20s, f/2.8 ISO 6400-8000
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
koniunkcję Księżyca, Marsa i Wenus przegapiłem niestety
Animacja Slawka satelitów na tle komety niczym deszcz meteorów :)
Jedno z ostatnich zdjęć jakie zrobiłem Fuji S5500, przed przejściem na Pentaxa.
Zaćmienie Słońca z 4 stycznia 2011.
DSCF7887 by RS, on Flickr
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
fotopentax napisał/a:
Wszelkie dane o moim zdjęciu Jowisza tu :

No Sławku - gratulacje. Po pierwsze trafić taką ogniskową, a po drugie utrzymać cel, żeby wykonać te 29 zdjęć do stacka! Szacun!
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
pawelek-79 napisał/a:
fotopentax napisał/a:
Wszelkie dane o moim zdjęciu Jowisza tu :

No Sławku - gratulacje. Po pierwsze trafić taką ogniskową, a po drugie utrzymać cel, żeby wykonać te 29 zdjęć do stacka! Szacun!


Dzięki! Trafianie teleskopem w Jowisza zaczynałem bez podpiętych konwerterów, a gdy go już widziałem wizualnie przez okular - zamieniałem go na konwertery i lustrzankę . A przy tak długiej ogniskowej - ekwiwalencie f = 10,8 metra, to po zrobieniu fotki i wygaszeniu drgań, mogłem jednorazowo bez przestawiania kadru zrobić 3 zdjęcia po czym Jowisz uciekał z kadru.

Sławek
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
fotopentax napisał/a:
mogłem jednorazowo bez przestawiania kadru zrobić 3 zdjęcia po czym Jowisz uciekał z kadru.

No domyślam się. Wiem, jak szybko Księżyc ucieka z kadru w Newtonie 750mm, a co dopiero przy 11 metrach!
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
kazio napisał/a:
Zbliża się częściowe zaćmienie Słońca (20 marca), czy macie jakieś doświadczenia z fotografowaniem takich zjawisk. Chodzi mi głównie o to jak silnego szarego filtra użyć (np. przy ogniskowej 250 mm), żeby wyszło w miarę przyzwoicie.


Do solarfoto masz dwie opcje:

TYLKO FOTO

Wizual i proste foto

I tego się trzymaj,kupujesz kawałek folii i majsterkując robisz filtr na obiektyw.



malero napisał/a:
Są gdzieś informacje na temat aktualnego lub przewidywanego zachmurzenia? Parę razy się wybierałem z aparatem, ale zwykle nic nie widać przez zanieczyszczenie światłem lub właśnie chmury.
A wczoraj jak na złość, wyjechałem w trasę bez aparatu, gwiazdy świetnie widoczne, no cud.
Oprócz fazy księżyca jakie inne czynniki można odczytać/przewidzieć przed wyjazdem?


Tu masz prognozy:

Prognoza

ale lepiej na żywca iść i samemu sprawdzić jaka idzie pogoda patrząc tu (sam wnioskujesz jaki będzie ruch chmur)

Pokrycie churami IR
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
zloty_2000, przydatne linki, jeśli prognoza sprawdza się przynajmniej na 2 dni to już ekstra.

Popełniłem coś takiego:

Oryginał prześwietliłem, żeby dostać więcej szczegółów + zrobiłem osobno dark frame, ale odejmowanie nie daje pozytywnych rezulatów.
Kolorystyka była problematyczna, bo oryginał wyszedł w odcieniach budyniu waniliowego, ale dopasowałem balansem bieli na oko, czyli okolice światła dziennego.
Nie wiem czy nie trafiłem z ostrością, czy to ruch gwiazd (25s), bo wygląda na nieostre.

Ogółem fajna sprawa, jak oprócz statywu zabierze się termos:)
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
malero tak na szybko, to ciut tu wchodzi ruch naszej planety i gwiazdy już się rozjechały leciutko ale i wydaje się, że mocno tupałeś przy statywie ;-) .
Musisz sam sprawdzić ile max. czasu jesteś w stanie wyciągnąć, ja sam nie naświetlam więcej niż 15s z samego statywu. W planach mam dokupienie do montażu napędu aby wyciągnąć dłuższe czasy i by tuba f5 w końcu pokazała pazurka :-)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Czas z grubsza zależy od użytej ogniskowej :-) słynna reguła 600/ogniskowa (dla FF)=maksymalny czas naświetlania [s] aby gwiazdy były punktami. Obecnie nawet niektórzy uważają że bezpieczniej jest 500/ogniskowa (dla FF).
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Czas naświetlania obiektów nocnego nieba, na statywie i bez prowadzenia za ruchem nieba - zależy też od odległości kątowej pomiędzy fotografowanym obiektem a gwiazdą polarną / która w przybliżeniu jest naszym biegunem /. Im fotografowany obiekt jest bliżej gwiazdy polarnej, tym dłuższe czasy expozycji możemy stosować / ale oczywiście bez przesady /.

Sławek
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Tak, ale niestety/stety ziemia się wokół osi obraca i co by skompensować ten ruch - czyli mieć względnie nieruchome punkty gwiazd ktoś taką regułę wymyślił :-) ergo - im krótsza ogniskowa użyta do fotek, można dłużej z czasem zejść :-)
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Pojedyncza klatka, nie umiem sobie poradzić ze stackowanie zdjęć ;/
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Tak jak Sławek pisze, czas naświetlania gwiazd zależy od odległości kątowej, reguła 600/ogniskowa to taka uśredniona wartość. Sam na początku byłem zdziwiony, że ta reguła nie zawsze zapewniała mi nierozjechanych gwiazd.

adrian87 napisał/a:
nie umiem sobie poradzić ze stackowanie zdjęć ;/

A czy Księżyc warto stackować ? Nie wiem, ale wydaje mi się, że nie ma sensu.
Księżc blisko pełni, ciężko już o dobrą plastykę. A tak poza tym przysłona f10 to za dużo,
7-8 da najlepszą jakość obrazu.
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Jeśli tylko pogoda dopisze to będę eksperymentował z różnymi ustawieniami. Mam trochę krótki obiektyw bo 300mm ale poluje na jakąś dłuższą stałkę :) albo jakiś teleskop :)
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Księżyc lepiej jednym ujęciem robić, choć i stack można zrobić.
Jak masz 300mm to się nim baw ile wlezie przy dobrej pogodzie, poznasz jak robić zdjęcia księżyca.

Tak na poślinienie, choć to nic górnych lotów bo na szybko jak była chwila pogody chciałem potestować SPC900 w Sky Watcher 130/650 f5 i takie cusie powychodziły:

Avi Księżyc

LG L9 przez okular 25mm

A stack robi się dla dalekich ciemnych obiektów... naświetlasz ileś tam klatek (mając montaż z prowadzeniem) i składasz w "kupę" by lepiej wyszło. Poniżej jedna klatka też z kamerki zrobiona testowo a potem już pogoda i seeing padł :(

Jowisz


A jak Cię kręci astro, to szukaj dobrego niemarketowego teleskopu, może używka z jakiegoś forum :)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
adrian87 napisał/a:
Pojedyncza klatka, nie umiem sobie poradzić ze stackowanie zdjęć ;/


Do księżyca wystarczy :-)

BTW tak wygląda na 400mm (sigma 120-400):
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Jak uzbieram to kupie sobie jakiś nie drogi teleskop z możliwością podłączenia lustra :) narazie myślę o bardziej budżetowej wersji i chcę kupić telekonwerter 2x. Super zdjęcia wam wyszły:)
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
adrian87 napisał/a:
Jak uzbieram to kupie sobie jakiś nie drogi teleskop z możliwością podłączenia lustra :) narazie myślę o bardziej budżetowej wersji i chcę kupić telekonwerter 2x. Super zdjęcia wam wyszły:)


To przed zakupem poczytaj co i jak z teleskopami abyś nie kupił czegoś typu Opticon albo inny wynalazek, który pójdzie do śmieci.
A część telpów ma wyciąg zakończony gwintem T2, więc przejściówka do dokupienia i jazda możesz focić. A jak nie ma takiej opcji to za 100 kupujesz Barlow'a z gwintem T2 i masz powiększenie i gwint, a jak nie chcesz powiększać to odkręcasz soczewkę.

A zależy ile masz kasy, ale takie minimum to ten telep co ja mam i możesz go za całkiem dobrą cenę jako używkę kupić TU

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach