Ile procent posiadanego sprzetu uzywasz "na co dzien"?
100%
11% Complete
12 (11%)
75%
22% Complete
24 (22%)
50%
25% Complete
27 (25%)
25%
41% Complete
44 (41%)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
ebelbeb napisał/a:
Szczepiłem się ale nic to nie dało. Za przykład niech posłuży Takumar 135/3.5 - porównałem oba upolowane niedawno czarno-srebrne egzemplarze i widzę, że to dwie różne odmiany.
Mają inny styl napisów na pierścieniu, inny kolor napisów na skali odległości (jeden ma białe, drugi - błękitne).
Chociaż oba mają zapisaną minimalną odległość ostrzenia 2 metry, to w jednym pierścień ostrości obraca się dalej, tubus się mocniej wysuwa i ostrzy od 1,8 m.
Patrzę w tabelkę na aohc i jeden jest z lat 1958-1961 (ostrzy od 1,8), a drugi z roku 1962 (ostrzy od 2).
Brakuje mi jeszcze trzeciej odmiany z lat 1963-1965, o większej wadze i ostrzeniu od 1,5 m.
Fajnie. ;-)


Mialem kiedys Takumara 135/3.5 z podwojnym pierscieniem przyslon, tzn. jednym ustawialo sie graniczna a drugim juz regulowalo sie przyslone w zakresie 3.5-graniczna. Co ciekawe, ten drugi dzialal plynnie a nie skokowo. Wygodne to bylo bardzo ale troche mi powlok brakowalo wiec sprzedalem :-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Taki typ przysłony nosi nazwę preselekcyjnej. Pierścień działający skokowo służy do ustawienia żądanej przysłony. Po zakończonym kadrowaniu, bez odrywania oka od wizjera można pierścieniem działającym płynnie przymknąć przysłonę do ustawionej wcześniej wartości, w celu oceny głębi, pomiaru światła i zrobienia zdjęcia. Po czym znowu można nim otworzyć przysłonę, żeby przekadrować.
Czyli ten drugi pierścień daje nam ręczny odpowiednik późniejszej automatyki przysłony. :-)

[ Dodano: 2010-03-18, 11:15 ]
radekone, ten Takumar 135/3.5 też był srebrno-czarny ?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
ebelbeb napisał/a:

[ Dodano: 2010-03-18, 11:15 ]
radekone, ten Takumar 135/3.5 też był srebrno-czarny ?


Nie, byl caly czarny. Oba pierscienie byly z przodu obiektywu, posrodku gruby i szeroki pierscien od ostrosci. Pamietam, ze nie bylem w stanie znalezc na necie nic na jego temat, zadnych zdjec.
Jakbys bardzo chcial zobaczyc tam gdzies na facebooku fote z przylozonym aparatem do nosa i z tym takumarem wlasnie. Wylicytowal sie na allegro za dwie stowy :-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Do diaska! To mógł być ten brakujący z ostrzeniem od 1,5 m! Kto go kupił ?? :mrgreen: ;-)
Przy okazji obejrzałem Twoje świetne zdjęcia z festiwalu. :-)
Gdzie szukać tego zdjęcia, o którym mówisz ?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
ebelbeb napisał/a:
Do diaska! To mógł być ten brakujący z ostrzeniem od 1,5 m! Kto go kupił ?? :mrgreen: ;-)
Przy okazji obejrzałem Twoje świetne zdjęcia z festiwalu. :-)
Gdzie szukać tego zdjęcia, o którym mówisz ?


Bardzo prawdopodobne szczerze mówiąc.. Wyślę ci jego maila na pw ;-)

A dzięki!
Podeślę ci mailem z domu bo to kumple mnie 'otagował'.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Dzięki. :-) Napiszę, może nadal ma to szkło i zechce sprzedać z zyskiem.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
No ba :-D Wszystkie DA jakie miałem a było ich sztuk trzy sprzedałem. Do szczęścia potrzebny mi jeszcze FA77 i Voigtländer Color Skopar 20/3.5 SLII (w sumie to też FA ;-) )
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Mnie uszczęśliwia Spotmatic SPII + Super-Takumar 50/1.4 i double kit.

(między innymi). ;-)
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Chciałbym widzieć twoje bagaże jak jedziesz na wczasy :-P
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Na wcza-co ? Jak czasami coś zjem to mam wyrzuty sumienia, że za te pieniądze nie kupiłem brakującego dekielka. ;-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
ebelbeb, poszło do cytatów tygodnia :-P
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
ebelbeb napisz mi na Pw czego szukasz to może ci pomogę w męczarniach :mrgreen:

Sam mam kilka ładnych pleśniaków które poniewierają się w szufladach ze skarpetkami :-P
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
CanisLupus, dzięki ale to tak nie działa. Jestem kolekcjonerem z rodzaju wzrokowców - widzę, chcę mieć, kupuję. Nie widzę, nie chcę. ;-)
Jeżeli masz jakieś szkła, aparaty, osprzęt produkcji AOC z czasów przed auto-focusowych, to powiedz co, popatrzę, zorientuje się i powiem czy i czym jestem zainteresowany.

[ Dodano: 2010-03-20, 16:58 ]
Brak odzewu więc na wszelki wypadek rozwinę skrót AOC - Asahi Optical Co., Ltd., czyli późniejszy Pentax. :-)

[ Dodano: 2010-03-23, 19:34 ]
nemo, trudno. ;-)

[ Dodano: 2010-03-23, 19:41 ]
Poniżej niektóre z moich szkiełek, po kliknięciu można zobaczyć to zdjęcie w większym rozmiarze (1600x1056).
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Na chwilę obecną posiadam Hexara AF + EOSa i S24/2.8 + C50/1.4 i to wszystko...
Nie stać mnie na kolekcjonowanie i po prostu wymieniam sprzęt na taki jaki mi potrzebny ;-)
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
A mi do skromnej kolekcji brakuje tylko i wyłącznie szerokiego konta. Jakiejś Sigmy 10, 12mm albo Tamrona od 10mm. Też mnie nie stać na kolekcjonowanie.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Morg, też mam Hexara AF, świetny aparacik z doskonałym obiektywem.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
ebelbeb - jak dla mnie Hexar AF jest idealny, miałem Z-1 + FA35 ( Z-1 powędrował do Dr Vincenta) i muszę przyznać że i pod względem zdjęć i przyjemności z użytkowania z Hexarem czuję się lepiej.
 

Buczek  Dołączył: 07 Wrz 2009
SeizeThePicture napisał/a:
A mi do skromnej kolekcji brakuje tylko i wyłącznie szerokiego konta. Jakiejś Sigmy 10, 12mm albo Tamrona od 10mm.

Ja też, gdybym miał szersze konto, z przyjemnością bym kolekcjonował.
Tymczasem zachwyciłem się zestawem Z1P + 50/1,4 + foot-zoom.

 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Morg, dla mnie byłby idealny gdyby nie ten nieszczęsny najkrótszy czas 1/250. Z filmem 400 lub 800 w dzień robi się upierdliwie. ;-)
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
ebelbeb - no niestety się robi, choć szary filtr pozwala zredukować ten problem (ale nadal jest upierdliwie ;-) np. podczas przejścia z jasnego placu do ciemnej uliczki trzeba żonglować filtrem). Ale na chwilę obecną nic innego mi nie trzeba

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach