sajuz1978  Dołączył: 24 Maj 2010
czy to jest cos warte?
witam wszystkich,mam pytanie,znalazlem lampe ponoc dedykowana do mojego pentaxa,no name,w stanach i chcialem sie zapytac co o niej sadzicie,czy moze lepiej dolozyc kilka zl i kupic jakas ''firmowa''
dzieki sliczne z gory

tomek

http://cgi.ebay.co.uk/FLA...=item19b1e697fa
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Witaj :arrow: na głębokiej wodzie
 

lamina  Dołączył: 15 Gru 2008
a czy przypadkiem is* nie jest jeszcze ostatnim body pracujacym na TTL? bo jesli tak to z innym body cyfrowym ta lampa nie popracuje.... brak automatyki i PTTL'a
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
lamina napisał/a:
a czy przypadkiem is* nie jest jeszcze ostatnim body pracujacym na TTL?

Po co zgadywać http://kmp.bdimitrov.de/b...t/star_ist.html
 

lamina  Dołączył: 15 Gru 2008
toc to napisalem... ze *is jeszcze pracowal na TTL, a kazdy kolejny korpus od k100 w gore TTL starego nie obsluguje, tylko P-TTL.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pierwszy korpus nie obsługujący TTL to *istDL.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Re: czy to jest cos warte?
sajuz1978 napisał/a:
...znalazlem lampe ponoc dedykowana do mojego pentaxa, no name


Gdybyśmy wiedzieli jaki masz model pentaxa to może łatwiej byłoby odpowiedzieć.
Z opisu aukcji można wysnuć 2 wnioski:
1. Prawdopodobnie masz *ist DL
2. Prawdopodobnie ta lampa to straszny knot, za "drobne" 70$
- niewielka liczba przewodnia (22?)
- nieruchomy palnik (bez obracania/pochylania/zooma),
- niejasny sposób pracy lampy (TTL? p-TTL? slave?)
"It is designed to operate in sync with your digital & SLR camera’s internal flash without having to connect to a control terminal"

Moim zdaniem szkoda zachodu na ściąganie takiego cudu techniki z Chin via USA.

M.
 
sajuz1978  Dołączył: 24 Maj 2010
tak,mam ist dl,zapomnialem dodac,dzieki slicznie wszystkim,wstrzymam sie i kupie cos normalnego

pozdrawiam
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
sajuz1978 napisał/a:
mam ist dl

No to już jasne - możesz używać lamp:
- p-TTL,
- z automatyką własną lampy
- "full manual"

"Zwykłe TTLowe" lampy odpadają.

Dla porządku jeszcze rys historyczny.
lamina napisał/a:
ze *is jeszcze pracowal na TTL, a kazdy kolejny korpus od k100 w gore TTL starego nie obsluguje, tylko P-TTL

Było kilka *ist-ów (w tym jeden analogowy) zanim pojawiła się seria "K...D".
Ale rzeczywiście - żaden "kolejny korpus od K100..." nie ma już błysku TTL :cry:
plwk napisał/a:
Pierwszy korpus nie obsługujący TTL to *istDL

Precyzyjna odpowiedź plwk :-B .

Pierwszymi TTLowymi lampami Pentaxa były chyba AF400T i AF280T (czasy LX - 1980), potem pojawiła się AF200T (czasy SuperA - 1983).
Trochę informacji o "antycznym TTLu" np. tutaj: http://www.mir.com.my/rb/...ash/options.htm
Pierwszą lampą Pentaxa z p-TTL była/jest AF360FGZ (od ok. 2001, także tryby Wireless i HS).


Z analogów błysk p-TTL (i TTL) obsługiwały ostatnie korpusy serii MZ: MZ-6/ZX-L, MZ-S oraz jedyny w swym rodzaju *ist (od ok 2001)
Z "cyfranek" podobnie ("na zakładkę"), p-TTL i zwykły (bez "p" jak "przedbłysk" ;-) ) TTL obsługują tylko pierwsze D, DS, DS2 (i GX-1s).

Po usunięciu z bagnetu sprzęgiełka pierścienia przysłony (crippled KAF) najwidoczniej przyszła pora na kolejny etap oszczędności/kastracji i tym razem wycięto z puszki "oczko" patrzące na element światłoczuły w trakcie błysku.
Pierwszy raz to "oczko" pojawiło się chyba w LX, czy w mniej profesjonalnym SuperA.
Czujnik siedzi (siedział) we wgłębieniu ścianki komory lustra, w połowie wysokości, po stronie kasety z filmem / przeciwnej niż dźwignia popychacza przysłony. W SuperA widać go od razu, w DS jest nieco cofnięty w głąb korpusu i trzeba podnieść lustro by go dostrzec.
W serii MZ jest umieszczony chyba w "podłodze" komory lustra, bo na ściankach jakoś go nie widzę.

Do pTTL wystarcza dodatkowy, słabszy błysk i zwykły układ pomiaru ekspozycji.
Do TTL potrzebne jest specjalne "oczko". Nie ma dodatkowego czujnika = nie ma błysku TTL :-|

M.
 
darcus  Dołączył: 20 Mar 2010
Witam, czy ktoś może wypowiedzieć się nt.współpracy niżej wymienionej kombinacji sprzętowej ?

K-X <=> Metz 58'ka
k-X <=> Pentax 540'ka

Obydwie lampy dobrze współpracują z kiksem ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
darcus napisał/a:
K-X <=> Metz 58'ka
k-X <=> Pentax 540'ka

Obydwie lampy dobrze współpracują z kiksem ?

K-x <=> Metz 58'ka
K-x <=> Pentax 540'ka

Obie lampy są lampami z PTTL, automatyką własną oraz podziałem mocy w manualu i z K-x współpracują w pełnym zakresie możliwości.
 
darcus  Dołączył: 20 Mar 2010
plwk, dzięki wielkie, moje wątpliwości rozwiane
 

dispar  Dołączył: 14 Kwi 2010
http://www.allegro.pl/ite...a_k_7_k10d.html
Witajcie Forumowicze. Szukam jakiejś taniej lampy do makro i znalazłem coś takiedo (link powyżej). Sprzedawcy cytują mi dane producenta, ale nie są w stanie powiedzieć, czy ten zestaw Tumaxa umożliwia pracę z krótszymi czasami niż 1/180s. Lampa działa w pełnym pTTL-u, ale czy tylko z synchro do max. 1/180s.?? Ta fuknkcja, o którą mi chodzi zwie się HSS (??) ... nie mam z tym doświadczenia żadnego :-/ , a nie chcę wywalać kasy (choć mogę niby spokojnie towar zwrócić do 10 dni :-P ), na coś do czego mogę spokojnie wykorzystać stary flash Hannimexa (nie śmiejcie się plizzzz :mrgreen: ) z dodatkowymi ustrojstwami :-> czy ktoś z Was ma wiedzę w tym temacie??
pzdr - RR
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
dispar napisał/a:
zestaw Tumaxa umożliwia pracę z krótszymi czasami niż 1/180s
NIE :!:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

dispar  Dołączył: 14 Kwi 2010
dzięki wielkie...no to kicha... a co polecacie do makro, co by z krótszymi czasami rabotało, i taniego zarazem?? ... bo naczytałem się tego o lampach i już dynię mi rozsadza, a decyzji podjąć nie potrafię :cry:
RR
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Pomiętolona niemiłosiernie paczka z YN460-II doszła z Chin i po paru testach mam pytanka.

Lampa podpięta pod body (K10D):
1) rozumiem, że aparat w tym momencie tylko i wyłącznie na M, bo nie wie, że ma podpiętą lampę?
2) czerwona szybka skrywa fotocelę, nie ma tam żadnego wspomagacza AF? (w instrukcji są pokićkane oznaczenia, np. fotocela jest tam, gdzie miejsce na baterie etc.)

Lampa wyzwalana fotocelą:
3) tu aparat znów na M, bo inaczej prześwietli?
4) mam 3 możliwości wbudowanego flasha:
a) standardowy
b) wireless - master
c) wireless - kontroler
(b/c zmieniane z poziomu menu)

czyli jeśli chcę strzelać tylko dodatkową lampą, to wrzuciłem sobie na 4c i... lampa się wyzwala, ale przy 1 i 2 kreskach mocy widać ją na zdjęciu - od 3 i więcej nie widać (błyska w innym czasie) - czego tu nie rozumiem?

Wiem, że pytania nadają się do "pierwsze kroki z pentaksem", ale skoro już jest tu wątek o tych lampach, to skorzystam. Generalnie to moje pierwsze doświadczenia z zewnętrzną lampą, więc sporo nauki przede mną.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
YN460mk2 ma zwykłą, głupią fotocelę, która jak zobaczy, że coś błyska to odpowie. Korpus Pentaxa zaś nie ma możliwości wyłączenia błysków sterujących/pomiarowych (chyba, że podepnie się szkło bez styków, ale ciężko to nazwać 'wyłączeniem') stąd też problem z naświetlaniem.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ta fotocela może reagować na pierwszy bądź drugi błysk, z tym problemu nie ma. Jak piszę, w aparacie nie zmieniam nic. Jedyne co się zmienia, to moc dużej lampy. Do 2 oczek błyska w dobrym momencie, na zdjęciu jest jasna i doświetla obiekt. Od 3 oczek błyska gdzieś w czasie obok, na zdjęciu jest ciemna, obiekt równie ciemny.
Więc to raczej nie kwestia reakcji fotoceli czy sterowania aparatu.
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
(Lampy nie znam, ale...)
... to może być jednak kwestia reakcji fotoceli: przy mniejszej mocy daje radę błysnąć i na pomiarowy i na właściwy, przy większej błyska na pomiarowy a na właściwy już nie starcza pary. Na pewno ustawiłeś na lampie że ma na drugi reagować?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach