bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
nemo, :-B
BTW, jak kupiłem pierwszą cyfrówkę (Olek 720UZ), to jednym z pierwszych zdjęć było rozgwieżdżone niebo na długim czasie. No i wyszła piękna kasza z hotów. Ale zauważyłem, że na każdym zdjęciu taka sama! Więc: pstryk z założonym dekielkiem i odejmujemy. Działa! Przez parę dni chodziłem dumny jak paw, bo myślałem, że jestem wynalazcą tej metody :oops: ;-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Heh, szkoda tylko, że to tyle musi trwać... no ale lepszy rydz niż nic ;)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
nemo, ale ten "mój" patent to może być rozwiązanie. Wyłącz tę opcję i zrób sobie jedno zdjęcie z dekielkiem, na mniej więcej tym samym czasie, co reszta. Potem w domu odpal jakiś program, co ma opcję odejmowania (z darmowych gimp np) i odejmij tę pustą klatkę od innych. Efekt taki sam, a zawsze lepiej to robić w domu, choćby ręcznie, popijając :-B , niż w plenerze patrzeć, jak nam kadry uciekają.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
No i to jest słuszna myśl bEEf, trzeba napisać do Pentaxa, by wprowadzili taką właśnie funkcjonalność - puszka zapisuje zdjęcie wzorcowe (dla każdego ISO, czasu, itd) w innym katalogu i zamiast robić pomiar szumu za każdym razem to wykorzystuje istniejące szablony - jeśli jest to konieczne to może je aktualizować co jakiś czas.
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
Ciekawy pomysł, jednak część szumu powstaje z powodu nagrzewania się matrycy
oraz elementów elektroniki sąsiadującej z nią. A tu raczej nie da się przewidzieć
jak się to wszystko nagrzeje i czy będzie miało zawsze taki sam wpływ.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
wolek, ale to jest metoda stosowana od dawna i skuteczna. Rozkład hotów jest za każdym razem praktycznie identyczny, jak nie wierzysz, to sprawdź sam :-) Być może zmienia się z czasem, ale to jest czas rzędu, w najlepszym wypadku, dni, a nie minut (być może jest to też kwestia temperatury otoczenia). Pewnie robienia "blanka" po każdym zdjęciu jest najbardziej skuteczne, ale mogą być to różnice na tyle nie duże, że taka opcja ja pisze Szumak, była by warta zachodu.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf - tu chodzi o szumy termiczne, więc nie można do końca przewidzieć ich występowania, nawet po sfoceniu dekielka... wolek dobrze gada - różne warunki otoczenia, różna częstotliwość zdjęć, czy też różny czas naświetlania mają wpływ na te szumy.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
marucha, patrz, a ja o tym nie wiedziałem i z powodzeniem stosowałem tę technikę :-P Może dla odmiany porozmawiajmy nie o teorii (pozdrowienia dla fanów 35Mpix z kliszy), a o praktyce - a praktyka mówi: Tak, pewnie te szumy się zmieniają w czasie, więc róbmy fotki dekielka raz na tydzień, ale dajmy sobie spokój z czekaniem 30sek na zapis zdjęcia, bo nerwy są ważniejsze niż te 0.1% różnicy widocznej pod lupą.

[ Dodano: 2008-02-09, 19:48 ]
Poza tym - hm, nie wiem teraz, czy czegoś nie poknocę, ale zdaje się, że rozmawiamy nie o szumach termicznych, tylko o hotach, a to co innego. Bo szumy, jak to szumy, są chaotyczne, więc nie sposób ich przewidzieć, niezależnie od tego, czy focimy "darka" minutę po czy tydzień po. Natomiast rozkład "hotów" jest fizyczną cechą matrycy i jeśli się zmienia, to powoli (znaczy - hotów przybywa).
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Usuwanie szumów poprzez odejmowanie darków
Kto foci Astro powinien wiedzieć, że najlepsze efekty pozbywania się szumów na długich czasach otwarcia migawki , to zrobienie " darka " / czyli zrobienie zdjęcia z dekielkiem na obiektywie zaraz po właściwej fotce / ten sam czas expozycji , to samo ISO i PODOBNA TEMPERATURA OTOCZENIA / A potem odjęcie darka w programie , który ma funkcję do jego odejmowania.
Więcej o darkach:
http://www.astromaniak.pl...ight=masterdark
http://www.astromaniak.pl...ight=masterdark


Moja strona:

http://odziwo.budhelp.com

Pozdrawiam . Sławek
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
No proszę jak się temat rozbrykał :-)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
bEEf napisał/a:
zdaje się, że rozmawiamy nie o szumach termicznych, tylko o hotach, a to co innego

Myślę, że faktycznie to nie to samo, ale rozmowa raczej o szumach jest - w każdym razie automatyczne robienie darka zaraz po zrobieniu zdjęcia na dłuuugim czasie ma za zadanie zdjąć ze zdjęcia :-) właśnie szumy termiczne. Znaczy raczej efekt ich występowania. Hot pixele, jeśli matryca ma taką przypadłość, zostaną zlikwidowane niejako przy okazji.
A taka ciemno-fota jest robiona zaraz po zrobieniu foty właściwej, bo istotne zarówno dla ilości jak jakości tych szumów jest czas naświetlania, temperatura matrycy i pewno jeszcze coś, co również jest zmienne.
Acz myślę, że jeśli robimy serię astro- czy pioruno- fotek z identyczną ekspozycją, to można tę funkcję wyłączyć, zrobić sobie darka i spokojnie odjąć to w programie graficznym

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach