Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
Bardzo dziękuję!

...ale ta druga pozycja to coś bardzo drogo.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To w tajwańskich dolarach. Na dole po lewej przestaw w polu wyboru na euro.
 
rysiek3 Dołączył: 08 Paź 2006
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post, chociaż forum śledzę od wielu lat. Na chwilę obecną jestem posiadaczem K-5II i brakuje mi matówki z klinem do obiektywów manualnych. W poprzednim K-100D miałem taką i byłem zadowolony. Widzę, że w tym wątku nie brak zapaleńców o złotych rączkach , którzy adoptują taką matówkę z innego aparatu. Jestem posiadaczem ze starych dobrych czasów Praktiki BX20 ,która ma podwójny ukośny klin do ostrzenia i stąd moje pytanie czy ktoś już wykożystał ten aparat jako dawcę. Chętnie wysłucham wszystkich porad.

[ Dodano: 2015-02-27, 20:59 ]
Przepraszam , zapomniałem o dwóch wcześniejszych postach sprzed lat.

[ Dodano: 2015-03-07, 19:05 ]
Witam ponownie. Czy zna ktoś wymiary matówki Olympusa 1-13 i jak ona się ma w porównaniu do matówek Nikon F-301 , Canon T70 , Revueflex AC-1 czyli Chinon CE3 i Pentax ME super ?
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Czy ktoś zamawiał niedawno matówki na focusingscreen.com? Zamawiając mam problem z płatnością przez PAYPAL mimo, że mam wystarczające środki na koncie... do dokonania płatności wymagane jest jednak podanie danych karty kredytowej.... :evil: To w takim razie po co ten PAYPAL... Ktoś miał podobny problem? Można do w jakiś sposób obejść?
Z góry dzięki za wskazówki.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Korzystam tylko z PayPal i problem miałem tylko raz jak skończyła mi się ważność karty kredytowej. Mimo że miałem powiązane konto PayPal z moim kontem bankowym i dodana była karta debetowa to musiałem potwierdzić nową (dodaną) kartę kredytową. Jeżeli masz środki na koncie PayPal przetransferowane z banku nie powinno być problemu.
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
ok, udało się... czekam więc na dostawę Ec-a (Grid)... :mrgreen:
 
NonSens  Dołączył: 17 Wrz 2015
Gdzie można dostać matówkę do manualnego ostrzenia do pentaxa k-7 ? Może być docinana z innego aparatu lub dedykowana ? I jaki koszt jest jej ? (najlepiej wysyłka z PL)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
NonSens, http://www.focusingscreen...hp?cPath=25_113 ceny w dolarach tajwańskich- przełącz na kalkulatorze w lewym pasku na dole na US $. Nie pakuj się w żadne przycinane bo są nic nie warte.... są za ciemne. Wydasz kasę a za tydzień znowu będziesz szukał matówki.
 
NonSens  Dołączył: 17 Wrz 2015
A np te z ebaya po 20-30 dolarów ?
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
NonSens - porównanie kilku matowek: http://www.pentaxforums.c...en-reviews.html
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
NonSens, nie warto.... ciemne.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Narado napisał/a:
Nie pakuj się w żadne przycinane bo są nic nie warte.... są za ciemne. Wydasz kasę a za tydzień znowu będziesz szukał matówki.

Przecież focusingscreen też przycina z oryginalnych matówek Canona, Nikona. Więc najtaniej poszukać takiej
niedociętej spis http://www.focusingscreen.com/privacy.php , przykladowo popularna NIKON FM3A kosztuje 37$ .
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
gezeb, ciekawe która z zaprezentowanych jest najwygodniejsza w ostrzeniu.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Jak dla mnie Ec-A , ostatnio kupiłem drugie 6x7 na zapas;) i siedziała w nim matowka z klinem, nijak mi się tym nie ostrzy w porównaniu z klasyczną z mikro pryzmatem.
Nie miałem nigdy bezpośredniego porównania Ec-A z F6-J, tak zeby zobaczyć która wygodniejsza do ostrzenia w rogach kadru.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Kup sobie jakąś Pentaxową za 30 złotych i dotnij. Spokojnie dasz radę, nawet jak nie za pierwszym razem to za drugim i tak Cię wyjdzie taniej niż kupować.
Matówki są podobne w każdym systemie i od lat 80 mają zbliżoną jasność.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Focusingscreen przycina matówki. Zgadza się. Jest tylko małe "ale" . Dysponuje profesjonalnym sprzętem. W warunkach domowych dokładne przycięcie matówki bez uszkodzenia jej delikatnej struktury graniczy z cudem. Mnie ten cud (mimo wielokrotnych prób) się nie udał. Miałem matówkę przyciętą z ME Super i to była ciemna mogiła w porównaniu z KatzEye. Po dwóch tygodniach wywaliłem ze swojego K10D samoróbkę i zamówiłem KatzEye. Różnica jest kolosalna ....
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Narado napisał/a:
Focusingscreen przycina matówki. Zgadza się. Jest tylko małe "ale" . Dysponuje profesjonalnym sprzętem.

Bez przesdy, ten "profesjonalny" sprzęt to zwykłe plotery tnące.

Narado napisał/a:
W warunkach domowych dokładne przycięcie matówki bez uszkodzenia jej delikatnej struktury graniczy z cudem. Mnie ten cud (mimo wielokrotnych prób) się nie udał.

Nie ma z tym praktycznie żadnego problemu, trochę zdolności manualnych, cierpliwości i uwagi.

Narado napisał/a:
Miałem matówkę przyciętą z ME Super i to była ciemna mogiła w porównaniu z KatzEye.

Też bez przesady, matówki się różnią i owszem ale nie tak znacząco.
Samo tworzywo ma praktycznie tą samą przepuszczalność, jasność to kwestia stopnia zmatowienia powierzchni, wielkości samego klina i pola mikrorastra oraz samego typu zastosowanego mikrorastra i klina.
Klin ma prostą budowę, to dwie wcięte w płaszczynę matowki skośnie powierzchnie i tu zasada jest prosta - im to wcięcie idzie pod większym kątem tym klin bardziej precyzyjny ale szybciej ciemnieje, im łagodniej tym jest jasniejszy ale mniej precyzyjny.
Mikroraster ma podobną budowę ale w mniejszej skali.
Kliny stosowało się w zasadzie do F5,6 niektore kliny były łagodniejsze i dawały radę do F8, do szkieł ciemniejszych są matówki bez klina - gładkie i całkiem matowe albo całe jako pole mikrorastra lub kombinacje. Najjaśniejsze są matówki do astrofotografi które są prawie idealnie przeźroczyste.

Matówki stosowane w ME miały dość duży mikroraster o dużym ziarnie i ostry klin o dużej precyzji - ma to swoje zalety ale ma i wady. Taki układ sprawdza się dobrze ze szkłami jasnymi jak pięćdziesiątki, ale znacznie gorzej z tymi ciemniejszymi i mikroraster i klin zauważalnie ciemnieje już przy F4, przy F5,6 klin może być już częsciowo ciemny.
Matówka z ME ma też i klin i pole mikrorastra o dość dużej wielkości i po przycięciu do cyfrówki zajmuje on dużą powierzchnię kadru. Fajniejsze matówki były w serii P.

KatzEye oprócz stosowania matówek z lini aparatów FF stosuje też oryginalne matówki z lini korpusów APSH a te mają klin znacząco mniejszy, a kto wie może widząc zapotrzebowanie uruchomiono jakąś starą linie produkcyjną.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Pytanie z innej beczki: zna ktoś wymiary, lub wie gdzie można dorwać (Grzechotnik, może Ty masz coś u siebie?) standardową matówkę FW-1 do Contaksa ST? Albo inną z klinem, rastrem, czy czymkolwiek na czym łatwo można ustawić ostrość.

Dorwałem Contaksa w swoje ręce, ale ma zainstalowaną matówkę FW-5 (Cross-Scale), która przy zwykłym fotografowaniu średnio się sprawdza ;-)
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Właśnie zamontowałem matówkę Ec-a z focusingscreen... kurcze, rewelacja!
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
jancewicz, który wzór wybrałeś ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach