ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
milo napisał/a:

Moim zdaniem troche jest ingerencji w obraz, zatracenie czesci szczegolow. Poniewaz hoty ktore wyjda na 'pustej' klatce, sa pokrywane 'dobrym' sasiednim pikselem.


Nie, nie jest tak jak mówisz. Tylko dark, piksel-po-pikselu jest odejmowany od właściwego zdjęcia - interpolacja nie ma tu nic do rzeczy. :-?
Jeżeli na darku większość pikseli w danym rejonie matrycy ma (powiedzmy) 200 zliczeń w czasie ekspozycji 5 sekund, a jeden hot-piksel (bliski sąsiad tych pozostałych) ma "aż" 7000 zliczeń to jego wartość wcale nie jest zastępowana średnią (ani medianą) z pikseli sąsiadujących.
Jeżeli fotografujemy miasto nocą, ale oświetlone (np. jednakowo oświetloną ścianę kamienicy) to na dobrych pikselach dostaniemy od szumu termicznego matrycy (darku) dodatkowe 200 zliczeń, w sumie załóżmy że z sygnałem właściwym jest to 5000 zliczeń po 5 sekundach. W miejscu z hot-pikselem będzie tych zliczeń "aż" 4800+7000 czyli 11800. Redukcja szumów to tylko odjęcie darku, którego czas aparat ustawia też na 5 sekund i odejmuje od zdjęcia właściwego. Czyli od dobrych pikseli aparat odejmie 200 zliczeń, co da potem na zdjęciu w ich miejscu 4800 zliczeń i od hot-piksela odejmie 7000 zliczeń co również da 11800-7000=4800 zliczeń. W końcu jak widzisz wartość w takim hot-pikselu zostaje zrównana z wartościami w pikselach dobrych.
W praktyce tak idealnie nie jest i zamiast 4800 zliczeń w miejscu hota dostanie sie 4800+/-100 zliczeń. Zresztą na tych sąsiednich dobrych pikselach po odjęciu darku nie dostaniemy idealnie 4800 ale 4800 +/- 10 zliczeń. To bierze sie stąd że szumy termiczne na zdjęciu właściwym i w czasie robienia darku są nieco inne, ale bardzo podobne i w praktyce odstępstwa nie są zauważalne. W danej temperaturze otoczenia nie odstają one od średniej nigdy powyżej pewnych wartości określonych przez własności matrycy i elektroniki przesyłającej obraz.
Pozdrawiam.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
ms, tylko, że to nie ja napisałem ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
:zbyt skomplikowane:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
ms, troche nie rozumiem, to po co aparat robi pusta klatke bez otwarcia migawki?
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:
:zbyt skomplikowane:


bEEf, zorzyk, ale szybko czytacie:)
bEEf wiem wiem - kolizja oznaczeń, edytuję i poprawiam:)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ms, bo napisałbyś jak dla ludzi: trzeba włączyc, bo.... albo nie należy włączać, bo.... ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
milo, no po to, żeby mieć co odjąć. Widzisz, ja nawet wiedziałem, że darka się odejmuje (ba, przez chwilę nawet myślałem, że wynalazłem tą technikę :-D ), tylko się zasugerowałem Twoją wypowiedzią i przyznałem Ci rację ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ale z tego co pamietam to w Olympusach tak jest[bylo].
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:
ms, bo napisałbyś jak dla ludzi: trzeba włączyc, bo.... albo nie należy włączać, bo.... ;-)


Aparat sam to zrobi co napisałem o ile masz włączoną redukcję szumów :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
milo napisał/a:
Ale z tego co pamietam to w Olympusach tak jest[bylo].

Chyba myślisz o mapowaniu matrycy
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ms napisał/a:
Aparat sam to zrobi co napisałem o ile masz włączoną redukcję szumów :)
O, to rozumiem! Dziękuję w imieniu społeczeństwa spragnionego kaganka ;-)
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:
ms napisał/a:
Aparat sam to zrobi co napisałem o ile masz włączoną redukcję szumów :)
O, to rozumiem! Dziękuję w imieniu społeczeństwa spragnionego kaganka ;-)


Hehe. Sorry za moją pisaninę, ale mam zawodowe skrzywienie na tym punkcie i lubię się na podobne tematy rozpisywać :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ms napisał/a:
lubię się na podobne tematy rozpisywać

Alez nie odmawiaj sobie :mrgreen:
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
milo napisał/a:
Ale z tego co pamietam to w Olympusach tak jest[bylo].


Mozliwe, a raczej pewne jest , że soft tego aparatu (a także i naszych) w przypadku totalnego przepalenia pewnych hot-pikseli (czyli wypełnienia elektronami jamy potencjału danego hot-piksela ponad górny limit określony hardwarowo) usuwa je zastępując wartościami wyinterpolowanymi z wartości pikseli sąsiednich.

Odjęcie darku działa tylko dla tych hot-pikseli które nie są totalnie przepalone (wysycone, jak zwał tak zwał).
Takich przypadków gdzie dark załatwia sprawę całkowicie jest znakomita większość.
Ale po długich czasach ekspozycji pewne hoty wysycają się, jedne wcześniej, drugie później, i te trzeba usuwać interpolacją. Ingerencja w obraz jest, ale to lepsze niż jej brak.

Wkrótce będe robił zdjęcia nieba, długie czasy będą w ciągłym użyciu, więc będzie materiał by sprawdzić jak to naprawdę jest.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
ms, tak sobie myślę, że masz rację :-) Co można zaobserwować wywołując RAWa w PPL - niektóre hoty widoczne zaraz po otwarciu, na podglądzie "wywołanego" zdjęcia znikają. Ale właśnie niektóre znikają, a nienktóre zostają. Być może właśnie jest jakiś próg przepalenia, od którego to działa.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
ms, tak sobie myślę, że masz rację :-) Co można zaobserwować wywołując RAWa w PPL - niektóre hoty widoczne zaraz po otwarciu, na podglądzie "wywołanego" zdjęcia znikają. Ale właśnie niektóre znikają, a nienktóre zostają. Być może właśnie jest jakiś próg przepalenia, od którego to działa.


Całkiem możliwe.
Ja mam trochę mało doświadczenia z kasetką w tej kwestii, ciągły brak czasu. :cry:
Nawet RAW do JPG nie ma kiedy porządnie przerobić :oops:
 

garp  Dołączył: 16 Lut 2007
nie wiem, czy to po teście na optyczne.pl, ale cena spada- gx10 z kitem za 3159 w Jarkomie w Gdańsku( cyfrowe.pl).
 
kubus  Dołączył: 09 Kwi 2007
Coś w tym musi być! Na skąpcu gx-10 z kitem jest w ofercie sklep FOTORIMEX za 2999, a body za2949.
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
calkiem przyjemna cena, zwlaszcza ze to caly czas ten sam aprat :)
 
kubus  Dołączył: 09 Kwi 2007
Jak pojawi się jeszcze kilka tak "rewelacyjnych" testów to chyba będą dopłacać, żeby tylko ktoś chciał to kupić. :mrgreen: :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach