argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
Nie pamiętam dokładnie, jaki model.
Pewnie seria 32 MZ.
 

Hubolsky  Dołączył: 13 Lis 2007
Jeśli zależy dla kogoś na zdjęciach z użyciem stroboskopu, to najlepszym rozwiązaniem jest D80 - jego wbudowana lampa ma taką funkcję. Po co ładować tyle kasy - można mieć świetny aparat z idealną lampą. A tak na poważnie, w moim Metzu jest taka funkcja, zastanawiałem się już kilka razy na co mi ona? Teraz już wiem, dzięki!!!
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Hubolsky napisał/a:
Jeśli zależy dla kogoś na zdjęciach z użyciem stroboskopu, to najlepszym rozwiązaniem jest D80 - jego wbudowana lampa ma taką funkcję.

Każda lampa aparatu ma taką funkcję - nazywa się "spawarka" i służy do zrażania klientów, więc zazwyczaj nie jest dostępna dla użytkowników, a włącza się tylko w wypadku konieczności naostrzenia.
Lampa 360 posiada błysk modelujący, ale jest to seria bardzo szybko następujących błysków.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
argawen napisał/a:
Stachu napisał/a:
Nie pamiętam dokładnie, jaki model.
Pewnie seria 32 MZ.

No, jak w mordę moja lampka! :-D
Patrz moja stopka (nie mylić se stópką....)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
Każda lampa aparatu ma taką funkcję - nazywa się "spawarka" i służy do zrażania klientów, więc zazwyczaj nie jest dostępna dla użytkowników, a włącza się tylko w wypadku konieczności naostrzenia.
Lampa 360 posiada błysk modelujący, ale jest to seria bardzo szybko następujących błysków.

armar, prosze, przestan ludziom wmawiac takie glupoty. Ustalmy fakty: lampy Pnetaksa nie maja blysku stroboskopowego.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
l_uka napisał/a:
Cytat
Lampa 360 posiada błysk modelujący, ale jest to seria bardzo szybko następujących błysków.

armar, prosze, przestan ludziom wmawiac takie glupoty. Ustalmy fakty: lampy Pnetaksa nie maja blysku stroboskopowego.

Dlaczego piszesz "głupoty"? Przypuszczam, że do zdjęć kropelek byłaby w sam raz!
W mojej 540 błysk modelujący działa. Przypuszczam, że w 360 (którą nabył pytający) również działa jak należy - wystarczy wcisnąć guzik na lampie i wyzwolić migawkę.
Problemem może być co najwyżej zbyt duża częstotliwość błysku modelującego do zastosowań potrzebnych założycielowi wątku.
Padło już najprostsze rozwiązanie - mocna a tania lampa stroboskopowa z regulacją częstotliwości błysków (ilość regulujemy czasem otwarcia migawki).

Faktem jest, że lampy Pentax'a nie mają błysku stroboskopowego - to jest wiedza powszechnie dostępna w przypadku zapoznania się z instrukcją.
Nie widzę potrzeby prezentowania wyższości lampy do Nikona nad lampą dla Pentax'a tylko dlatego, że lampa do Pentax'a nie ma tej powszechnie nieużywanej funkcji.
Funkcja jest nieużywana, gdyż obecnie większość aparatów ma windery (takie silniczki do przesuwania filmu i naciągania mechanizmu migawki), lub też i bez windera oferuje naświetlanie z szybkością ok 3 klatek na sekundę i w większości wypadków to wystarcza - stąd pytania o to co tak naprawdę nightartist zamierza fotografować. :-)
Wykonywanie serii zdjęć jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że mamy możliwość wpływu na ilość rejestrowanego światła zastanego - to chyba nawet logiczne jest, że zdjęcia seryjne możemy wykonywać z czasami 1/180 sekundy lub dłuższymi. :-)
W przypadku zdjęcia naświetlonego kilkoma błyskami takiej regulacji nie mamy - przysłoną wpływamy również na naświetlenie światłem błyskowym, więc pozostaje nam jedynie ustawianie czułości matrycy, lub w przypadku filmu - wymianę na inny.

Moja lampa Nikona - SB26 ma możliwość błyśnięcia 4 razy z częstotliwością 10 -50 Hz, a wraz ze zmniejszaniem częstotliwości ilość błysków wzrasta do 8 przy 5 Hz i 14 przy 2 Hz. Zasięg błysku 2 m przy f/4 (ISO 100).
Metz 40MZ-2 jak teraz sprawdzam jest nawet nieco lepszy, bo dla 7 błysków z częstotliwością 5 Hz przy f/4 ma zasięg 2.5 metra - jest o pół metra lepszy (taki również dla 6 błysków przy 10 Hz). Różnica w "mocy lamp" to LP 26 i LP 40, a zasięg 2 i 2,5 m!
Takie lampy można teraz używane kupić okazyjnie poniżej 500 zł.

Założyciel wątku pytał o 2 możliwości - zdjęcia z błyskiem stroboskopowym w ilości np 10 błysków (i da się to zrobić włączając błysk modelujący i uruchamiając migawkę na czas potrzebny dla 10 błysków) i zdjęć seryjnych z lampą - co akurat da się wykonać bez kombinowania - wystarczy lampę przestawić w tryb manualny (by mieć zapewnioną energię w kondensatorze na następne błyski), lub w trybie A (co niestety może sprawić, że lampa przy pierwszym błysku zużyje całą energię zawartą w kondensatorze).
W trybie P-TTL ilość błysków drastycznie spadnie (gdyż lampa błyska wówczas 2 razy), jak również zwiększy się odstęp między zdjęciami (lustro musi poczekać z podniesieniem do momentu przedbłysku lampy).
Mam nadzieję, że szerzej rozpisane głupoty staną się bardziej zrozumiałe. ;-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
armar, no to do dzieła. Udowodnij, że można :). Zrób zdjęcie podobne do tego, które pokazał Stachu :).




Powodzenia ;-) .
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
armar napisał/a:
wystarczy lampę przestawić w tryb manualny (by mieć zapewnioną energię w kondensatorze na następne błyski), lub w trybie A (co niestety może sprawić, że lampa przy pierwszym błysku zużyje całą energię zawartą w kondensatorze)

Raczej dokładnie odwrotnie: w M lampa błyska pełną "mocą" wyładowując wszystko, co miała w kondensatorze.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kiwak napisał/a:
Raczej dokładnie odwrotnie: w M lampa błyska pełną "mocą" wyładowując wszystko, co miała w kondensatorze.
- nie wiem jak w lampach pentaxa ale zwykle w metzach w manualu masz mozliwosc ustalenia energii blysku....
wiecKiwak, - mylisz sie lub ew. opisales tylko jeden z przypadkow/mozliwosci trybu M
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kiwak napisał/a:
Raczej dokładnie odwrotnie: w M lampa błyska pełną "mocą" wyładowując wszystko, co miała w kondensatorze.

sie zapedziles - mozna przeciez ustawic, jaka czesc mocy ma blysnac.

Zastanowilo mnie jeszcze cos, no bo przeciez mowimy o zdjeciach cyfrowych, tak? Jaka jest roznica miedzy naswietleniem jednej klatki stroboskopem, a zlozeniem sobie tego z kilku zdjec w szopie? Albo jeszcze lepiej, proponuje wykorzystac do tego wielokrotna ekspozycje (k10/k20 maja) - efekt bedzie dokladnie taki sam, jak strobo - mozemy sie zalozyc.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
luka, od kiedy K10/K20 mogą robić 10 zdjęć na sekundę w serii? Przegrałeś :-P :-) .

Oł shit K20 to potrafi :-) ... ale w jakiejś małej rozdzielczości więc się nie liczy :).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotruśP napisał/a:
luka, od kiedy K10/K20 mogą robić 10 zdjęć na sekundę w serii? Przegrałeś

no, prawie przegralem. Bo jak wezmiesz pod uwage temat zdjec (biegacz), to nie sadze, zeby 10Hz bylo potrzebne :-P Chyba ze to bedzie bardzo szybki biegacz :evilsmile:
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
PiotruśP napisał/a:
armar, no to do dzieła. Udowodnij, że można :). Zrób zdjęcie podobne do tego, które pokazał Stachu :).

Powodzenia ;-) .
Dziękuję, ale naprawdę myślisz, że będę zaziębiony biegał slalomem między drzewami? :-P
Niemniej jednak w domowym zaciszu w sumie mogę zrobić taką fotkę:



W roli lampy stroboskopowej wystąpiła Pentax 540 FGZ - funkcja światła modelującego
(jakieś 10 Hz, albo więcej, bo tak szybko nie liczę).
Mógłbym w sumie szybciej kręcić głową i zmniejszyć czas naświetlania - wyszłoby mniej klatek :D

l_uka napisał/a:
Jaka jest roznica miedzy naswietleniem jednej klatki stroboskopem, a zlozeniem sobie tego z kilku zdjec w szopie?
Oj, ktoś nie czyta moich wypowiedzi. ;-)
l_uka napisał/a:
proponuje wykorzystac do tego wielokrotna ekspozycje (k10/k20 maja) - efekt bedzie dokladnie taki sam, jak strobo - mozemy sie zalozyc.
A co chciałbyś przegrać? :mrgreen:

 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Fajnie, ale nie masz żadnej możliwości regulacji: ani częstotliwości, ani siły błysku.
Metz po raz kolejny rządzi. :mrgreen: ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kolega ma jakiegoś starego Vivitara do Canona posiadającego regulację częstotliwości stroboskopu czyli taką lampę można znaleźć.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
nightartist,Czy o takie efekty ci chodziło???
bo jeżeli o to, to jest opisane w dzisiejszym wątku >>ekspozycja wielokrotna << przez Corn.
 
nightartist  Dołączył: 28 Paź 2007
Stachu napisał/a:
Obrazek

Czymś takim było to robione:
http://www.pictureland.de...en/image006.jpg
Nie pamiętam dokładnie, jaki model.


dokladnie o to mi chodzilo :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach