kolorem  Dołączył: 05 Mar 2009
negocjatorek,
Dziękuję za Twoją wypowiedź.
Tak zdaję sobie sprawę że taki "teścik" w sklepie to nic wiarygodnego. Dlatego też na innych postach dopytuję się o doświadczenia z tą i innymi lamapmi.
Ty już mi wiele powiedziałeś swoją odpowiedzią.
1. Jednak dobrze działa w P-TTL (choc już chyba nabrałem pewności że ten tryb potrafi niedoświetlać)
2. Że była tak dobra że aż ją musiałeś rozwalić (żartuję :mrgreen: )

Dziękuję bardzo
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
kolorem napisał/a:
Jednak dobrze działa w P-TTL (choc już chyba nabrałem pewności że ten tryb potrafi niedoświetlać)
moja rada żeby dobrze doświetlało: łączysz punkt pomiaru światła z punktem ostrości i ostrzysz na to na co chcesz żeby było najlepiej naświetlone (90% przypadków to jest twarz) i wtedy podczas błysku pomiarowego aparat mierzy światło właśnie na twarzy i wychodzi idealnie. A błędy powstają jeśli ktoś np robi środkowym wszystko, ustawia ostrość na twarz, potem przekadrowuje (tak że na środku jest zupełnie co innego np tło) i wtedy naciska spust. To nie jest dobry sposób ;)
 
kolorem  Dołączył: 05 Mar 2009
spróbuję
Dziękuję za odpoiwedź. A te połączenie punktów pomiarowych, zaraz sprawdzam jak mam w menu.
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Witam. Od dziś jestem posiadaczem Pentaxa AF-360FGZ i mam nadzieję, że będę z niej bardzo zadowolony. Na pierwszy rzut oka, jako dawny użytkownik Metza 36C-2, jest o wiele lepsza od niej pod wieloma funkcjami :). Pozdrawiam.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Zastanawiam się właśnie nad wyborem - Metz 48 czy Pentax 360, jak wiadomo wybór nie jest wcale łatwy. Myślę że siła pentaxa jest dla mnie wystarczająca, brak odchylania na boki mogę spokojnie przełknąć i korzystać z trybu bezprzewodowego (jak rozumiem, pstrykając zdjęcia rodzince czy na weselach i tak pracuje się w pttl-u).

Mam natomiast problem z poprawnym zrozumieniem działania automatyki pentaxa (nie pttl-a) w trybie bezprzewodowym, bo właśnie automatyka jest dla mnie dużą przewagą pentaxa 360 nad metzem 48 - o ile poprawnie rozumiem zasady jej działania.

Jako że pstrykam dużo makr na manualnych obiektywach (często z pierścieniami, bez jakiejkolwiek komunikacji z body), rozumiem że tryb auto pentaxa jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż metz, w którym szczerze mówiąc nie wiem czy byłbym w stanie jakoś błyskać (chyba jedynie zupełny manual w metzu wyzwalany lampą z body).

Czy ktoś może mnie utwierdzić w przekonaniu, że funkcja własnej automatyki w pentaxie 360 pozwoli mi pstrykać manualnym obiektywem w trybie bezprzewodowym bez wyzwalania lampki tą wbudowaną w body? Czy też będzie wyzwalana błyskiem z body, a automatyka zadba tylko o siłę błysku?

Z góry dzięki za odpowiedź
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Z obiektywem bez styków (albo, jak piszesz obiektywem odizolowanymi od body pierścieniami pośrednimi bez przeniesienia styków) P-TTL wogóle nie bedzie działał :-? - nawet przy umieszczeniu lampy w stopce - błyśnie z pełną mocą. W starszych korpusach były specjalne czujniki TTL do mierzenia błysku odbitego od matrycy/kliszy w czasie jej naświetlania i one kontrolowały błysk z każdym obiektywem (ale tylko przewodowo).
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Piotrecus - stąd moje pytanie o automatykę własną pentaxa 360 - czy w takim przypadku będzie ona użyteczna? I druga sprawa - jak będzie wyzwalana w trybie bezprzewodowym - czy tylko błyskiem lampy wbudowanej?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Co do użyteczności to musiałby się wypowiedzieć posiadacz AF360, ja posiadam na razie tylko starsze TTLowe szpargały bez takich zaawansowanych ficzerów. Co do wyzwalania to chyba nie ma innej mozliwości jak za pomocą lampki wbudowanej tylko prawdopodobnie trzebaby coś w body przestawić, żeby błysku tej wbudowanej nie było widać na zdjęciu.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
wyrzykus napisał/a:
Czy ktoś może mnie utwierdzić w przekonaniu, że funkcja własnej automatyki w pentaxie 360 pozwoli mi pstrykać manualnym obiektywem w trybie bezprzewodowym bez wyzwalania lampki tą wbudowaną w body? Czy też będzie wyzwalana błyskiem z body, a automatyka zadba tylko o siłę błysku?

Tak generalnie, to możesz wyzwalać 360 (ustawioną w trybie PTTL, automatyki własnej czy na manualu) lampą wbudowaną. Metza też (ale on nie ma automatyki własnej).

Z obiektywem bez styków wyzwalanie bezprzewodowe w aparacie nie jest nieaktywne (w każdym razie w Kaemce - w K200D pewnie tak samo).

Więc jeśli chcesz wyzwalać bezprzewodowo i nie lampą wbudowaną, to musisz dokupić jakiś wyzwalacz np. fotocelę, ew. radiowy. A do macro, to chyba lepiej podpiąć 360 na kabelku. I w trybie automatyki własnej lampa oczywiście sama dobierze moc błysku.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Cytat
Z obiektywem bez styków wyzwalanie bezprzewodowe w aparacie nie jest nieaktywne


Jeśli nie jest nieaktywne to znaczy że jest aktywne? Z tego co dalej piszesz chyba nie.

Rozumiem że 360 jest wyzwalana w trybie bezprzewodowym za pomocą lampki wbudowanej, ale dalej nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, czy w jakikolwiek sposób można lampę wyzwalać w trybie bezprzewodowym przy manualnym obiektywie?
Andrusz, z tego co piszesz to tylko po kabelku, ale czy nie da rady błyskać nią bezprzewodowo w trybie manual? Jeśli już faktywnie jej własna automatyka działa tylko z obiektywami ze stykami, co trochę mi miesza w głowie. Przecież w tym trybie mierzy ona zastane światło własnym czujnikiem, co do tego ma obiektyw nie za bardzo rozumiem.

[ Dodano: 2009-04-13, 20:54 ]
Znalazłem właśnie jedyny ślad, który daje mi trochę odpowiedzi:
"Jako lampa poza aparatem (Slave) pracuje nie tylko przy pomiarze P-TTL, ale także w automatyce tyrystorowej i w trybie manualnym (wbudowana fotocela)."
Prawda to czy fałsz, no i czy to gra przy obiektywach bez styków?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
wyrzykus napisał/a:
Cytat
Z obiektywem bez styków wyzwalanie bezprzewodowe w aparacie nie jest nieaktywne

Jeśli nie jest nieaktywne to znaczy że jest aktywne? Z tego co dalej piszesz chyba nie.

Oczywiście, miało być "nie jest aktywne" :->

wyrzykus napisał/a:
...ale dalej nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, czy w jakikolwiek sposób można lampę wyzwalać w trybie bezprzewodowym przy manualnym obiektywie?
Andrusz, z tego co piszesz to tylko po kabelku, ale czy nie da rady błyskać nią bezprzewodowo w trybie manual?

Przeczytaj jeszcze raz mojego posta, zwłaszcza ostatni akapit i zwróć uwagę na ostatnie zdanie! Dotyczy ono także obiektywów bez styków.

A jak jeszcze czegoś nie rozumiesz, to pytaj - ale konkretnie ;-)
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Andrusz, dzięki za odpowiedź, ale dalej nie mam KONKRETNEJ odpowiedzi

andrusz napisał/a:
Z obiektywem bez styków wyzwalanie bezprzewodowe w aparacie nie jest nieaktywne
- czy na pewno tak jest?

Nie jest dla mnie problemem wyzwalanie błyskiem lampy wbudowanej, tylko to, czy mogę tą lampą błyskać bez podpinania ją kabelkiem, po prostu w trybie wireless przy manualnym szkle. Wg tego co Ty piszesz, to nie, wg tego co wydaje mi się na chłopski rozum (zasady pracy automatyki tyrystorowej), i wg tego co znalazłem w necie:
wyrzykus napisał/a:
"Jako lampa poza aparatem (Slave) pracuje nie tylko przy pomiarze P-TTL, ale także w automatyce tyrystorowej i w trybie manualnym (wbudowana fotocela)."
- można.
Może więc znajdzie się ktoś z K200D kto mi to rozjaśni.
Mam nadzieję że jest konkretnie
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
wyrzykus napisał/a:
Andrusz, dzięki za odpowiedź, ale dalej nie mam KONKRETNEJ odpowiedzi

Ja ci odpowiadam, że lampa działa w trybie automatyki własnej, niezależnie od podpiętego obiektywu w korpusie - a ty twierdzisz, że to nie jest konkretna odpowiedź? To wybacz, ale moja cierpliwość się w tym momencie kończy :-x

wyrzykus napisał/a:
andrusz napisał/a:
Z obiektywem bez styków wyzwalanie bezprzewodowe w aparacie nie jest nieaktywne
- czy na pewno tak jest?

Tak, na pewno - nie da się kursorem wejść na ikonkę "wyzwalanie bezprzewodowe" :!: Mam ci to napisać po angielsku? :-P
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
andrusz napisał/a:
Tak, na pewno

Jeżeli chodzi o tryb p-TTL to andrusz ma rację.
Ponieważ obie lampy Pentaksa mają fotocelę to jest możliwe wyzwolenie bezprzewodowe z obiektywem bez styków. Wbudowana lampa błyska pełną mocą, a lampa dodatkowa pracuje w trybie A i sama dobiera siłę błysku.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Cytat
Ja ci odpowiadam, że lampa działa w trybie automatyki własnej, niezależnie od podpiętego obiektywu w korpusie

No teraz jest konkretnie :lol:

We wcześniejszych postach nie mogłem się tego doczytać i nie przekonasz mnie że tak pisałeś choćby po angielsku :-P

Nie wiem po co te złośliwości, w każdym razie teraz już wiem że lampka mi się bardzo przyda, dzięki wielkie za pomoc.[/quote]
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Zdano napisał/a:
Ponieważ obie lampy Pentaksa mają fotocelę to jest możliwe wyzwolenie bezprzewodowe z obiektywem bez styków. Wbudowana lampa błyska pełną mocą, a lampa dodatkowa pracuje w trybie A i sama dobiera siłę błysku.

Na upartego można też tak, jak pisze Zdano - wbudowaną lampą. Tylko żeby nie zepsuć sobie zdjęcia trzeba możliwie dobrze zakryć palnik, tak żeby błysk dotarł do 360-tki, ale żeby nie oświetlił sceny. Wtedy 360-tka spokojnie błyśnie i w trybie A dobierze odpowiednio siłę błysku.

[ Dodano: 2009-04-15, 00:08 ]
wyrzykus napisał/a:
... dzięki wielkie za pomoc.

Proszę bardzo :-)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
andrusz, jeszcze jakieś niewyjaśnione kwestie? Z tego co kojarzę to urzytkownicy metza pisali, że dużo lepiej pracuje im się w trybie automatyki lampy niż z lampami pentaxa, a to byłoby dla ciebie pomocne gdybyś korzystał z manualnego obiektywu i lampy na kablu (to jest lepsza opcja niż bezprzewodowe wyzwalanie).
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Hmm, to chyba do mnie, ja męczę ludzi dziwnymi pytaniami :)
Z tego co mi wiadomo, to z lamp które jestem w stanie nabyć - pentax 360 i metz 48 - ta druga nie ma własnej automatyki, chodzi ci pewnie o p-ttl, który na kabelku będzie działać?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
wyrzykus, nie wiem bo nie mam metza nie miałem. czytałem tu w wątku na forum gdzie porównywana była lampa pentaxa z metzem. nie potrafię teraz napisać dokładnie co tam było więc musisz poszukać. zaraz znajdę wątek i tu wkleję link.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Nie no dzięki, wszystko na forum już przekopałem ale dalej pewnych rzeczy nie jestem pewien

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach