JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
dzerry napisał/a:
Przeciez i tak kazde zdjecie na ISO powyzej natywnej czulosci matrycy, to tak naprawde forsowanie.

A jaka jest ta natywna czyłość dla K100D i K10D - tak z ciekawości pytam ?
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Dla matryc 6 MP (kasto, ds i inne) to chyba 200-1600, a 3200 jest robione programowo.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Eldred napisał/a:
jak zrobie prześwietlone zdjęcie na 3200 to po ściemnieniu też prześwietleń nie odzyskam.
Ale dlaczego masz przeswietlac? Jedno zrob na 3200, a drugie niedoswietl o 4 EV - najlepiej skroc czas, zeby zostala taka sama przyslona.

Nie oczekuje, ze zdjecia beda idealnie takie same, ale moze byc ciekawie.

dz.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Nie no ja mówię o tych samych przysłonach i czasach, przecież po to jest właśnie wyższe ISO, żeby można było zrobić zdjęcie z lepszym czasem w gorszych warunkach.

Jeśli chodzi ci o to że można zrobić zdjęcie nieco, niedoświetlone, ale ostre, i je po prostu rozjaśnić to zgadzam się w 100% ale w np. wieczornym streecie nie ma czasu żeby sobie zmniejszać ev bo wychodzi za słaby czas. Wolę sobie ustawić 3200 i się nie przejmować.

Może dajmy spokój z tym OT bo coraz głupsze mi się to wydaje a chyba nikt nie chce robić wewnętrznych wojen systemowych ;p
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Eldred, chyba sie nie do konca zrozumielismy ;-) Moja teoria, na 99% do obalenia, brzmi.

Niedoswietlone o 4EV zdjecie na ISO 200 i dobrze naswietlone zdjecia na 3200 nie beda sie znaczaco roznic po wywolywaniu RAWa, bo kazde zdjecie powyzej ISO 200, to i tak forsowanie. Moja rada z poprzedniego posta opierala sie na zalozeniu, ze tak jest na 100%. No ale to przeciez trzeba najpierw sprawdzic ;-) Dlatego procedura powinna wygladac tak.

1. Ustawiamy na manual.
2. Ustawiamy poprawna ekspozycje na ISO 3200. Robimy RAWa.
3. Nie ruszamy ekspozycji i przestawiamy ISO na 200, czyli niedoswietlamy o 4EV. Robimy RAWa.
4. Wywolujemy RAWy i porownujemy.

Kto sie podejmie?

dz.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Ja już mam efekty tego porównania ... tylko muszę uploadnąć ;)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dzerry wydaje mi się że to niemożliwe, czekam na test PiotrusiaP
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Wygląda to tak:
ISO 200
Obrazek (klik)

ISO 3200
Obrazek (klik)

EXIFy można podejrzeć.
MZ ciekawe wyniki :).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
PiotruśP napisał/a:
Wygląda to tak:
Ha! A nie mowilem! Jest roznica, ale kolosalna to ona nie jest :-P

PiotruśP, dobry temat zdjec ;-)

dz.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
O cholera... :shock:

Rozjaśnione iso 200 mniej ostre i mniej nasycone, ale trochę mniej szumów (a właściwie to wyglądają na bardziej rozmyte)

Iso 3200, bardziej nasycone i ostrzejsze, ale szumy wyraźniejsze.

W kazdym razie różnice są niewielkie..
Do konkretnych wniosków dojdę, jak już wyjdę z szoku.. :shock:


dodane po namyśle:
Wracając z pracy zrobię zdjęcia do porównania na dworze, chodzi mi o rozpiętość tonalną, mam wrażenie że na 3200 jest trochę lepsza jednocześnie z większym kontrastem. Moje zamiłowanie do analogowej fotografii czarno białej zmusza mnie do tego. Jeśli uda się choć trochę do tego zbliżyć używając iso 3200 to na streeta ustawiam je na stałe :->

 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
dzerry napisał/a:
PiotruśP, dobry temat zdjec ;-)
:->

Szkoda, że już puste :-/ :mrgreen: .

Mnie trochę dziwi lepsza jakoś ciągniętego ISO200 ... hmm? Może przy porównaniu 200 i 1600 nie byłoby takiej różnicy - wszak 3200 jest ciągnięte przez aparat.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wniosek jest taki, ze gdyby moj Canon A75 potrafil robic RAWy, to wszystko bym robil i tak na ISO 50, a potem ciagnal do gory. W tym gowienku szumy wlaza juz na ISO200. A moze nawet jotpega daloby rade pociagnac? Musze sprobowac.

W kazdym razie, wracajac do glownego nurtu, brak ISO 3200 w kadyszce to mzonka. Jesli -4EV mozna tak wyciagnac, to co dopiero -1EV. I pewnie tak samo mysleli konstruktorzy K10D.

dz.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
dzerry napisał/a:
A moze nawet jotpega daloby rade pociagnac? Musze sprobowac.
dzerry, spróbuj, ale efekty będą marne. Przy kadrach o płynnych przejściach np. od białego do czarnego wyjdą mega schodki tonalne. Max 1 EV MZ i to przy scenie bez powierzchni o delikatnie różniącej się tonalności ... inaczej schodki wylezą ;).


Jeszcze jedna, ostatnia fotka:
Obrazek (klik)
Na początku nie zauważyłem ... jak widać na powyższym, na ciągniętym pliku pojawiają się pasy.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
JackDeJack napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Za to w K10d jest tryb Tav, który skutecznie to rekompensuje.

Jak?
Ustawiasz sobie czas "nieporuszony", przesłonę jaką chcesz i aparat naświetla jak może. A jak nie może, to forsujesz rawa - niżej już dzzery mnie ubiegł. Dla mnie Tav jest bardziej użyteczny niż wysokie iso w menu. Do tego możesz w nim ustawić korekcje AV.
JackDeJack napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Znaczy to, że jest grip do kadyszki to jej wada?

Kolega nie doczytał. Mam małe dłonie (czyt. krótkie paluszki) i K10D po prostu źle mi leży w ręce - ledwo mogę objąć uchyt/GRIP :mrgreen: O tym klocku co go niektórzy dokręcaja od spodu (w większości przypadków słusznie i z pożytkiem dla komfortu) nie było mowy ;-)
A to przepraszam. Nie wczytałem się albo kiepsko napisałeś. ;-) :-B
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
PiotruśP napisał/a:
Na początku nie zauważyłem ... jak widać na powyższym, na ciągniętym pliku pojawiają się pasy.
AHA!!! :evilsmile:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
PiotruśP napisał/a:
Na początku nie zauważyłem ... jak widać na powyższym, na ciągniętym pliku pojawiają się pasy.
No wlasnie na poczatku sie dziwilem, ze ich nie ma.

Ciekawe jak mocno mozno sforsowac zdjecie na ISO 1600?

dz.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
To zależy, jaki stosunek widoczności zdjęcie/szumy jest dla ciebie akceptowalny. Ja uważam, że powyżej 3200, już na tej matrycy nie ma co sie pchać.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Wykonałem teścik.
ISO3200

ISO 200 forsowane na 3200



Robione z ręki więc może mi drgnęła (muszę wydać te pare PLN i zanabyć jakisik statyw), choć przy tym czasie i ogniskowej raczej wątpię. Ekspozycja czas: 1/200, przesłona 5,6. Najpierw była fotka z ISO 3200. Av ustawiło czas 1/200. Zmieniłem iso na 200 i w trybie M czas na 1/200.
Parametry: wszystko tak jak się włączy PPL - wyłączyłem jedynie odszumianie.
Wolę jednak 3200 z puszki.

Acha, fotki to oczywiście cropy z jakiejśtam całości. TU TA CAŁOŚĆ
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
dzerry napisał/a:
Ciekawe jak mocno mozno sforsowac zdjecie na ISO 1600?
Próbowałem kiedyś ISO3200 do 6400, ale nie pytajcie o efekty :-P ... chociaż na jakiejś małej odbitce ... może ...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PiotruśP napisał/a:
Próbowałem kiedyś ISO3200 do 6400, ale nie pytajcie o efekty

Próbowałeś to skonwertować do b/w :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach