negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
wyrzykus, idz do sklepu gdzie mają metza/pentaxa i potestuj to czego nie jesteś pewien

[ Dodano: 2009-04-18, 11:25 ]
aa i weź swoje akumulatory ;)
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Ha, ja wiem że to najlepsza opcja, tylko ja z prowincji jestem :-/
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Witam. Mam takie pytanie z innej paczki:

Jeśli lampa działa w trybie p-ttl, to wtedy w aparacie korzystać lepiej z trybu Auto, czy z trybu manualnego i ustawić np. cały czas ISO200, 1/45s i regulować przysłoną? Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W trybie manualnym Ty dyrygujesz lampą a nie lampa Tobą.
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
No cóż, pobawiłem się trochę tym p-ttl i jakoś mi czasem nie wyjdzie jakieś zdjęcie. Jutro mam robić fotki na akademii, z odległości hmm, ok. 4-6 metrów na scenę oświetloną nie bardzo mocno. I zastanawiam się jakie parametry ustawić, głównie czy ISO 200 czy 400...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy wyższym ISO złapie więcej światła zastanego ale z drugiej strony jeśli są różne źródła światła to może być problem ze skorygowaniem kolorów.
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Hmmm, tam z góry scenę podświetlają chyba żarówki sporej mocy w dużej liczbie i co najwyżej na scenę może jeszcze jeden halogen świecić.
W takim razie chyba ustawię aparat na tryb M, lampa w tryb p-ttl i powiedzmy czas 1/45, przysłona ok. 4-4.5 i ISO zobaczę na początku czy 200 czy 400 i rozumiem, że zdjęcia mają wychodzić? :). Ja już się przyzwyczaiłem w sumie do Metza 36C-2 i Fuji S9500 i tam mi zdjęcia wychodziły OK, a tu trochę inna technika jest.. :).
A kurcze, jak na złość tez zdjęcia ważne są, bo tylko ja mam je robić i trochę odpowiedzialności na mnie spoczywa, a w sumie jeszcze tej od niedawna dopiero posiadanej lampy poza domem nie miałem okazji testować. Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mpp08 napisał/a:
Hmmm, tam z góry scenę podświetlają chyba żarówki sporej mocy w dużej liczbie i co najwyżej na scenę może jeszcze jeden halogen świecić.

Sprawdź czy nie starczy światła zastanego przy ISO 800.
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Już po zdjeciach. Jednak oświetlenie było bardzo słabe, bo dla ISO 1600 i F4.5 ustawiał aparat czas 1/8 sekundy, więc to odpadało i kolory w ogóle były przeżółcone wtedy.

Co do zdjęć, to tak nie za dobrze mi wyszły. Z dawnym S9500 i Metzem 36C-2 wychodziły mi zdecydowanie lepiej naświetlone, a tu.. Ustawiłem aparat na ISO 200 lub 400, ale jakoś mu to nie robiło różnicy, poza tym czas na 1/45s, a przysłonę na 4.5 czy na większym zoomie 5.6. W aparacie dodałem do siły błysku +0,5. I większość zdjęć wyszła niedoświetlona, mimo pomiaru światła centralnie ważonego. Ustawiałem go na np. ciemny garnitur (czarny) a potem twarz, czy coś koło tego, a mimo to zdjęcia te po prostu wyszły niedoświetlone. Co najwyżej kilka wyszło OK. Chyba 4 ze 155 wyszły prześwietlone. Lepiej wyszły te z bliższej odległości, choć i tam było też trochę niedoświetlonych. Te z dalszej, choć nie dużej, bo ok. 5-7 metrów no nie za ciekawie. Zdjęcia były na wprost, bo nie było od czego odbić (z tyłu i po bokach sceny był zawieszony granatowy materiał, a na górze były światła, których co prawda świecilo się kilka sztuk tylko, ale odbić nie dało by chyba rady). Jakieś wskazówki na przyszłość? Przy podobnej okazji dodać jeszcze +0.5 na lampie i robić zdjęcia dodatkowo w rawach?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Mógłbyś pokazać zdjęcia o których piszesz? Na przykładach łatwiej się uczyć.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
ja do P-TTL mam na stałe w aparacie ustawione +1EV, i w zależności od tego co fotografuje zostawiam tak lub dodaje jeszcze połówkę z poziomu lampy, raz na miesiąc potrzebuje zdjąć połówkę, też z poziomu lampy

jak mocno błyskała lampa? tzn. miałeś możliwość zrobić 2-3 zdjęcia pod rząd czy po każdym ładowała się nieomal od zera? bo w tym drugim przypadku mogło po prostu zabraknąć mocy
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Witam. Lampa na pewno nie błyskała na pełnej mocy, bo po chwili była już naładowana.

Co do zdjęć, to nie wiem czy osoby przedstawione na nich wyrażają zgodę, więc podam link do galerii, gdzie będą przez kilka dni.
To tylko 4 przykładowe zdjęcia będą.


Klik
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
mpp08, to surówwka z aparatu czy pojaśniałeś?
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
odblaskowe bluzeczki ;) klasyk, problem z P-TTL jest taki, że nie ważne jaki masz pomiar ustawiony jeżeli gdziekolwiek w kadrze jest coś tak odblaskowego jak biała bluzka to Cię wykiwa

moim zdaniem na tych 4 zdjęciach dramatu nie ma, jeżeli chciałeś mieć więcej światła w tle to albo druga lampa do doświetlania tła (trochę nie warte zachodu) albo ISO 800 i trochę z czasami zjechać, te zdjęcia raczej na ścianie galerii nie zawisną więc trochę szumu można przeżyć
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Przy takich obiektach w kadrze trzeba dodawać mocy błysku trochę ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
No niestety odblaskowe przedmioty w kadrze + pomiar w błysku pomiarowym P-TTL czułym oraz zachowawczym światłomierzem korpusu to kłopoty. Korekta na plus i obserwacja histogramu oraz przepałów. Jeśli masz możliwość, to foty testowe głównych modeli wskazane - czasem trudno przewidzieć jak będzie zachowywał się dany materiał w świetle błyskowym. Możesz też spróbować przełączyć lampę w tryb automatyki własnej, jeśli akurat często nie zmieniasz przysłony/ISO - zazwyczaj rzadziej daje się ogłupić.

Poza tym utrudniłeś sobie zadanie fotografując z boku. Tym samym do osób z tyłu dotarło mniej światła. Zwłaszcza że na pierwszym planie ta nieszczęsna biała bluzka. Jeśli dobrze pamiętam w instrukcji aparatu są wzory do obliczania zasięgu lampy przy określonej kombinacji liczby przewodniej, przysłony i czułości - pożyteczna lektura :-)
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
No jak zawsze coś pokręciłem i wziąłem zdjęcia z folderu, gdzie trochę je rozjaśniałem, przez co szumy trochę większe są. Zdjęcia z boku, bo na środku przed sceną stał wielki stolik. A co do pracy lampy w trybie A, to chciałem, ale... nie działało mi wspomaganie AF i jak odwróciłem aparat w stronę widowni, to nie mógł ustawić już ostrości. A właśnie, czy to normalnie, ze w trybie lampy A nie działa wspomaganie AF? Bo już w trybie M działa.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
mpp08, to pokaż te zdjęcia, które są wg Ceibie problemem. I zostaw exifa.
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Ok, dałem kilka tu: No racja, na zdjęciach, gdzie są takie błyszczące, jasne bluzki najbardziej to widać.

Klik

Dane EXIF wyświetlają się po naciśnięciu z prawej strony 'więcej informacji'.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
mpp08, jak dla mnie, to są w miarę poprawnie naświetlone zdjęcia, jak na "głupi komputer" lampy, przy waleniu na wprost.
Nie nałapałeś zastanego to i tło ginie. Jasna bluzka na pierwszym planie i aparat dostaje sporo światła odbitego, białe kwiaty na pierwszym planie, to samo. Poza tym, jak ludzi ustawisz w kilku rzędach, to albo naświetlisz poprawnie tych z przodu albo z tyłu. Fizyka się nie da oszukać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach