jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
ja też dziś dostałem przesyłeczkę z K-R / przebieg 820 fot ! :D Można powiedzieć, że dopiero będę docierał ;)

Pierwsze wrażenia - idealny AF porównując do k20d.
 
martin_1001  Dołączył: 02 Kwi 2012
Witam wszystkich forumowiczów!
Jestem nowy na forum więc na początku proszę o wyrozumiałość:)
Zdecydowałem się na kupno Pentaxa K-R z dwoma obiektywami.
Moje 1 pytanie jest takie: czy jest zauważalna różnica pomiędzy np. obiektywem DAL 18-55 mm AL a szkłem DA 18-55 AL. W zestawach dają tylko DAL 18-55 AL (tak samo dają tylko DAL 50-200 AL). Wiem że DAL mają plastikowy bagnet. A czy jakieś różnice np. w optyce? Jest sens brać samo body i np. dokupić DA??? Wtedy wyjdzie niestety trochę drożej. I są jeszcze obiektywy AL II i WR... Trochę się gubię w tym:)

Z góry dziękuję za odpowiedź!
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
W wersji WR masz
1. metalowy bagnet,
2. uszczelki,
3. wkręcaną osłonę przeciwsłoneczną,
4. opcję quick-shift.


Quick-shift polega na tym, że dzięki sprzęgiełku możesz operować pierścieniem zmiany ostrości, nawet jeśli nie przełączyłeś na korpusie trybu pracy autofocus na MF.

Wersja DA II to to samo co WR, tylko brak w nim uszczelek.

Brałbym na twoim miejscu albo DA, albo WR.

 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
DA AL II to poprawiona wersja DA AL - oba byly przetestowane na optyczne.pl, mozesz sobie przeczytac co poprawiono.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
no a DAL AL to plastikowa wersja DA AL II,
czyli:
plastikowy bagnet
brak QSF
optycznie identyczna.
mz QSF nie jest przydatny przy 18-55, przydaje się dopiero w 55-300
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
b-bar01 napisał/a:
no a DAL AL to plastikowa wersja DA AL II,
czyli:
plastikowy bagnet
brak QSF
optycznie identyczna.
mz QSF nie jest przydatny przy 18-55, przydaje się dopiero w 55-300


W wersji DA / WR dostajesz tulipana, w wersji DA L dostajesz psińco.
 
martin_1001  Dołączył: 02 Kwi 2012
Dzięki wielkie!!!:)
A zapytam jeszcze inaczej: czy jeśli optycznie pomiędzy DAL 18-55 AL a pozostałymi nie ma różnicy to czy warto dopłacać te 200-300 zł??
Bo jakbym kupił body+ 18-55 DAL AL to będzie ok 2050 zł Ale już osobno body+ obiektyw np. WR to będzie 2300 zł.
Tak samo jeśli kupię body + 2 KITowe szkła (oba DAL AL) to będzie ok 2650 zł. Ale już kupując osobno no to już ze 3000 zł wyjdzie.
Myślicie że warto?

P.S. Jeszcze myślę zeby zamiast 50-200 DAL kupić np. Sigmę 70-300
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Po raz setny o tym samym. Może tak przykleić. Bo w wątku o "wrażeniach i opiniach" pyta się o cokolwiek o ile posiada się K-r. Potem na 40 stron połowa jest na temat. martin_1001 wierz mi gdybyś choć trochę poszukał znalazłbyś z 3-4 tematy w których są opisane różnice. Wiem wiem, te tematy mają po ...dziesiąt stron, tylko tyle stron się namnożyło z ww powodu.

Moin zdaniem dokładanie 300 zł do WR lub ALII nie ma sensu. Za tą kwotę kup sobie smc-a 50/2 lub /1,7 i dokup tulipana nawet zamiennik.

Żeby nie było że OT
- Coraz częściej AWB świruje, na szczęście robie w RAw-ach.
- Powoli przestaje mi przeszkadzać rozmazany obraz przy czasach rzędu 1/125 (www.pentaxforums.com - chyba identyczny problem)
- Rewelacyjnie można wyciągać szczegóły z cieni:)
- Kompletnie loteryjne zachowanie na bateriach alkalicznych (na początku myślałem że to z powodu mrozu, jednak już temperatury ~15'C a dalej dziwne wskazania)

 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
martin_1001,
mz lepiej kupić body + 18-55 i robić zdjęcia, wtedy wyjdzie w praniu , czy potrzebny jest większy zakres ogniskowych.
potem zawsze możesz dokupić dodatkowy obiektyw, np DA 55-300, a ok. 600pln juz bedziesz miał z racji niekupienia DAL 50-200 w zestawie.
 
martin_1001  Dołączył: 02 Kwi 2012
W takim razie kupię zestaw z DAL 18-55 AL. A co do nieczytanie innych wątków to przyznaję się - spieszy mi się dlatego na szybko wrzuciłem pytanie. Następnym razem poszukam.
 
kris.s  Dołączył: 07 Lut 2012
W zestawie k-r jest kabel usb który podłączyć można do jedynego w tym aparacie złącza VIDEO PC.
Złącze to służyć może tylko do kopiowania zdjęć/filmów z aparatu na PC, czy może jest jakieś inne zastosowanie ?
Liczyłem że będzie można coś podziałać z VIDEO jak nazwa wskazuje :)
 

mtb  Dołączył: 05 Mar 2011
Jak video to chyba tylko przez to:
Kabel I-AVC7
Ale tylko analogowo :-/
 
kris.s  Dołączył: 07 Lut 2012
takiego kabla nie ma w zestawie, wyjscie VIDEO tylko po analogu zapewne :(
 
Lexxer_Monster_  Dołączył: 24 Mar 2012
Pozwolę sobie zadać tutaj jedno prozaiczne pytanie (może to nie opinia, ale pytanie do innych userow), czy K-r ma wbudowany filtr promieni podczerwonych ?
Niestety nie mam jak sprawdzić tego samodzielnie, a w specyfikacji jakoś się nie doszukałem niczego.

Pozdr.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Oczywiście że ma. Myślę że wszystkie aparaty cyfrowe mają.

[ Dodano: 2012-04-07, 17:04 ]
Jaki "mocny" jest ten filtr to już trzeba sprawdzić w praktyce. Może ktoś ma porównanie jak k-r sprawdzi się na tle innych aparatów w fotografii IR.
 
Lexxer_Monster_  Dołączył: 24 Mar 2012
Właśnie chodzi o to czy K-r sprawdzi się w fotografii IR.
Wczoraj ze znajomym poruszyłem taki temat i kazał sprawdzić jak to jest w moim body, On swoim Canonem takich zdjęć robić nie może, stąd też moje pytanie.

Dzieki za pomoc.
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
K-x ma rzędu 14EV w słoneczny dzień dla filtra 720nm, w pochmurny nie wyszlo mi nic. Sądzę zę w K-r duzo nie zmeinili. Ale każdy filtr idzie zdjąć.

Edit, pozajączkowło mi się. Od 1/2000 @ ISO 200 do 4" @ ISO 3200 jest... 17EV?
 
kris.s  Dołączył: 07 Lut 2012
Cytat
VIDEO PC.
Złącze to służyć może tylko do kopiowania zdjęć/filmów z aparatu na PC, czy może jest jakieś inne zastosowanie ?

znalazlem inne zastosowanie tego złącza, poprzez kabel dostarczony z aparatem można wywoływać z komputera migawkę i kilka podstawowych ustawień zmienić też można. Wszystko poprzez program pt"PK_Tether" ktory napisal kolega z tego forum
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
Ja po miesiącu użytkowania K-R jestem zadowolony bardzo!

W porównaniu do K20D brakuje mi mikro-regulacji dla wielu szkieł, a także ekranik by się przydał, a także brakuje mi przełącznika AF ze wszystkimi nastawami (-C, -S, -A).
 
sebaSdl  Dołączył: 08 Maj 2012
Hej, to mój pierwszy post, więc witam Was serdecznie :)
Nadszedł czas na zmianę mojego fuji s9600 na coś nowszego.
Po długich rozważaniach i czytaniu for dyskusyjnych zostały dwa aparaty: pentax k-r lub nikon d5100. Kolega posiada k-x, więc bym miał na początek dobry dostęp do szklarni. Jednak... no właśnie, jak czytam po forum sporo osób ma problemy z tym modelem (a to e-pokrętło, a to FF). Czy trafiają się modele bez tych wad? Trochę mnie to odstrasza, a jeszcze kilka dni temu byłem zdecydowany na iść do sklepu i brać k-r. A może jednak d5100?
Czy dokonując jeszcze raz wyboru zdecydowali byście się na k-rkę?

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach