PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przycisk jest oczywiscie dwustopniowy, ale roznica w dotyku jest prawie o "wlos". Bardzo czuly jest przycisk. To bedzie kwestia przyzwyczajenia, najgorzej beda mieli ci, ktorzy z tego aparatu przeskakuja na manuala.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Zbigniew Są osobne przyciski do AE i AF, a nie tak jak w N****ie jeden wspólny AE/AF. To chyba wyjaśnia?
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
No jakby to powiedzieć - w Nikonie (D80) były jak w mordę dwa przyciski - AE i spustowy (czyli AF). Istniała tam też funkcja blokowania pomiaru ekspozycji i ostrzenia (domyślnie ustawiona w aparacie). Jak ja rozblokowałeś, to sobie ostrzyłeś na jedno, przekadrowywałeś i mogłeś światło mierzyć w innym miejscu. Pytam właśnie o taką funkcjonalność.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew, po prostu z ob. K czy M czy A przestawiasz w tryb MF i wtedy wyzwala niezależnie czy ustawisz ostrość czy nie - tak jest w DLu i podejzewam, że nic się w tej kwsestii nie zmieniło ... nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje (drugie) pytanie, no bo przecież z tymi ob. AFa nie ma, więc rozumiem, że chodziło Ci o blokowanie spustu migawki przy nieustawionej i niepotwierdzonej ostrości

 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
sołtys, czy mogę rozumieć że nie muszę w tym przypadku macać AE przed zrobieniem zdjęcia ? :->
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Zbigniew

Matko! W K10D są 3 przyciski, anie 2 jak w D80. AE Lock, AF Lock i normalny spust migawki.
W D80 oprócz spustu jest jeden AEL/AFL. Zgadza się?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
Przycisk jest oczywiscie dwustopniowy

Spierałbym się, no ale pewnie wiesz lepiej.

PiotrB. napisał/a:
Bardzo czuly jest przycisk. To bedzie kwestia przyzwyczajenia, najgorzej beda mieli ci, ktorzy z tego aparatu przeskakuja na manuala.

Dlaczego? Np. w ME Super też trzeba wyczucia i nie ma dwukliku. Kilka przypadkowych zdjęć przez to zrobiłem...
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
emigrant, potwierdzam co do D80, nie potwierdzam, ale wierzę na słowo, jeżeli chodzi o K10D.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew, czyli jednak chyba nie zrozumiałem - zmyliło mnie:
Cytat
czy możliwe jest zblokowanie AF i AE przy korzystaniu z obiektywów K lub M

blokowanie AE i owszem możliwe i (chyba tak jak w pozostałych sie to nie zmieniło) konieczne - czyli macanie AE konieczne .... ale blokowanie AF :?: :?: :?: tego w tym cytacie niezbyt rozumiem
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja nie wiem o co Wam chodzi... może dlatego, że zawsze używam centralnego punktu AF i praktycznie nie używam AE-L.

To jakie było pytanie? :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
i praktycznie nie używam AE-L.

no ale ze szkłami manualnymi to chyba używać go trzeba jak robisz w M
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
i praktycznie nie używam AE-L.

no ale ze szkłami manualnymi to chyba używać go trzeba jak robisz w M

Trzeba, trzeba.
Nie wiem tylko, czy w K10D to będzie AE-L - jak w DS, czy zielony - jak w D.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
sołtys napisał/a:
Zbigniew, czyli jednak chyba nie zrozumiałem - zmyliło mnie:
Cytat
czy możliwe jest zblokowanie AF i AE przy korzystaniu z obiektywów K lub M

blokowanie AE i owszem możliwe i (chyba tak jak w pozostałych się to nie zmieniło) konieczne - czyli macanie AE konieczne .... ale blokowanie AF :?: :?: :?: tego w tym cytacie niezbyt rozumiem


Pod hasłem "zblokowanie AF i AE" autor miał na myśli sytuację, gdy naciskasz spust, a aparat ostrzy, jednocześnie mierząc światło (i ustawiając parametry ekspozycji). Sytuacja przeciwna to taka, gdy trzeba wykonać dodatkowe czynności aby na podstawie zmierzonego światła ustawiony został czas ekspozycji (dodatkowa czynność = macanie AE).
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Jarek
Chodzi o rewelacyjną rzecz: Blokujesz AF na jedny punkcie, a ekspozycję na innym (korzystając z dwóch różnych przycisków). Oczywiście rzadko jest to potrzebne, ale czasem...

A może ja już nie kontaktuję...
Wstałem dziś o 3 w nocy i cały czas na obrotach, w międzyczasie zatankowałem 45l benzyny zamiast diesla... Czysciłem układ paliwowy...
Na dzisiaj starczy wrażeń Dobranoc wszystkim
przepraszam za OT
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
emigrant, bingo. O taką możliwość chodziło (jako 1/2 pytania). Druga 1/2 dotyczyła pomiaru w trybie manualnym. Chyba wszystko stało się jasne. Senkju.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Pod hasłem "zblokowanie AF i AE" autor miał na myśli sytuację, gdy naciskasz spust, a aparat ostrzy, jednocześnie mierząc światło (i ustawiając parametry ekspozycji).

no ale przecież z ob. K i M czyli w trybie manualnym (jak napisałeś w pytaniu: "czy możliwe jest zblokowanie AF i AE przy korzystaniu z obiektywów K lub M" ) aparat nie ostrzy przy naciśnięciu spustu, a nawet nie mierzy światła, jedynie potwierdza ustawienie ostrości, ale blokowanie ostrości (AF-L) nie istnieje. Dlatego nie zbyt załapałem o co chodzi z tym blokowaniem AF ;-) skoro jednak odpowiedź uzyskałeś to EOT :)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
sołtys napisał/a:
Marooned, okazuje się jednak, że czasami niektóre piloty do TV odpalają .. przynajmniej DL/DS, więc może i K10D. Akurat mam pilot uniwersalny ii kilka przycisków wyzwala migawke :D Zresztą było o tym na forum, więc zapraszam do poszukania :)
haha, przyznam, że nie wiedziałem - niezły motyw. Dzięki za info, poszukam sobie.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Zgodnie z głównym tytułem
Cytat
K10D - nowa era???

Czyżby faktycznie nowa !?!
Przeczytałem sporo uwag forumowych na temat Apollo oraz polityki marketingowej Pentaksa w PL.
Sporo uwag padło też o Chip FVD.
No to melduję.
W grudniowym numerze CFVD, miałem w ręce, trochę poczytałem (nie bijcie!), jest reklama K10D (z linkami do www.pentax.pl, www.apollo.eu.
Prawie pół A-4.
Na dodatek w konkursie na produkt roku, jedną z nagród (czwartą) jest K100D.
Drgnęło?
PS
Chyba mnie to jednak nie cieszy, wolałem ten mniejszy "zamęt", szkła nie drożały, było spokojniej, ..., ...,
Lordowie mawiali: Tisze jediosz, dalszie budiesz
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Chciałem napisać, że Pentax K10D, to moim zdaniem naprawdę bardzo dobry aparat. Trzeba jednakże mieć trochę szczęścia, żeby nie trafić na egzemplarz obarczony wadliwym systemem automatycznego nastawiania ostrości. Ale to naprawdę bardzo dobry aparat i robi ładne zdjęcia.

Jeszcze dwa posty i ten wątek będzie miał 1000 odpowiedzi. Szkoda, żeby się zmarnowało...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nawiązując do wypowiedzi Jarka, mogę stwierdzić, iż słyszałem, że K10 to dobry, tani aparat bo jest tani i dobry.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach