dennik  Dołączył: 11 Lis 2006
zdjecia przez mikroskop
Witam.Mam pytanie do osób które robiły zdjecia cyfrową lustrzanką przy uzyciu mikroskopu.Jaka przejściówka,oświetlenie itd.Pozdrawiam Chodzi oczywiście o mikroskop biologiczny z torem wizyjnym.

 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Temat rzeka...
Masz na myśli jakiś konkretny mikroskop? Bez tego chyba nikt Ci nie pomoże.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
dennik napisał/a:
Witam.Mam pytanie do osób które robiły zdjecia cyfrową lustrzanką przy uzyciu mikroskopu.Jaka przejściówka,oświetlenie itd.Pozdrawiam



Siedzę w tym temacie od kilku lat, więc się trochę wypowiem.
Użycie lustrzanki do zdjęć z mikroskopem jest fatalnym pomysłem. Zakładam, że dysponujesz mikroskopem z torem wizyjnym (stereoskop, biologiczny - nieważne).

1. Najwazniejsze jest (IMO) uzyskanie obrazu porównywalnego wielkością z tym, co widzisz w okularze. Nie wystarczy do tego tylko tuleja dystansowa, potrzebny jest tż układ optyczny.
2. De facto nie da się tak wykonać optyki w łączniku, żeby ustwienie ostrości w okularach dawało równocześnie ostrość na matówce aparatu.
3. Jedyną metodą pewnego ustawienia ostrości dla zdjęcia jest ostrzenie bezpośrednio na matówce. Nie jest to najwygodniejsze - łączniki do lustrzanek mają czesto znaczną wysokość.

Paradoksalnie - najlepsze do fotografii mikrosopowej są na obecnym poziome rozwoju techniki cyfrowej - kompakty. Stosunkowo łatwo je zamontować w okularze (jak nie ma toru wizyjnego), mniejsze i tańsze są profesjonalne łączniki. Niektóre (jak np. Canon PS-A 640) pozwalają się kierować z poziomu koputera - łącznie z płynnym podglądem.

Jako potwierdzenie podam przykład z branży - nie kto inny, jak Leica stosuje na swoich mikroskopach właśnie kompakty Canona, mimo,że przy jej potencjale (i cenach) mogałby de facto wykonać sobie każdy rodzaj optyki do lustrzanek. Nie ma sensu, nie kalkuluje się.

Jak masz więcej pytań - pisz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
2. De facto nie da się tak wykonać optyki w łączniku, żeby ustwienie ostrości w okularach dawało równocześnie ostrość na matówce aparatu.


da sie - patrz nizej.

Mertz napisał/a:
ako potwierdzenie podam przykład z branży - nie kto inny, jak Leica stosuje na swoich mikroskopach właśnie kompakty Canona


pracowalem na stereoskopie Leicy z kamera Sony - ostrosc ustawiana w okularze (-ach), była tez na monitorze.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
alkos napisał/a:
da się - patrz nizej. (...) pracowalem na stereoskopie Leicy z kamera Sony - ostrosc ustawiana w okularze (-ach), była tez na monitorze.


OK, poprawiam się - da się, ale stopień komplikacji jest naprawdę wysoki. Raz, że odległość do przetwornika jest znacznie większa i sam przetwornik jest większy - niż w porównywalnej kamerze.
Podam może przykład z branży, jeszcze z czasów lustrzanek analogowych. Mikroskopy, które miały montowane tory wizyjne z zamontowanymi korpusami analogowymi, miały na łączniku dodatkowy trzeci okular, zgrany idealnie z płaszczyzną matówki. I to nim, a nie okularami właściwymi mikroskopu - ustawiało się ostrość dla aparatu. Komplikacja znaczna, koszty poważne - ale wtedy nie było w zasadzie poważnej konkurancji dla lustrzanki analogowej.

Dla lustrzanki cyfrowej można zapewne wykonać identyczny układ, tylko ekonomicznie jest to nieuzasadnione. Firmy rozwiązują to na dwa sposoby:
- takie jak moja - dostosowując do pracy z mikroskopem istniejące na rynku kompakty, dające o wiele większą możliwość kontroli wykonywanego zdjęcia niż lustrzanka cyfrowa. Jakość fotek jest naprawdę niezła (wstawić sampla w pełnej rozdziałce?).
- firmy posiadające własne zasoby "cyfrowe" - jak np. Nikon czy Olympus - wykonują (prowdopodobnie na podstawie już wczesniej wykorzystywanych aparatów kompaktowych) przystawki fotograficzne montowane na mikroskopie, z własnym wyświetlaczem.
Zwrócę równoczesnie uwagę, że ani Nikon, ani Olympus - przystawek do lustrzanek nie oferują (a mają ku temu wszelkie podstawy technologiczne).

Rozumiem, że kamera - na której pracowałeś - miała standardowe 1/3" lub 1/2". Fakt, z tym daje się to zrobić, bo takie same mam doświadczenia u siebie. Odległość do przetwornika i sam przetwornik są znacznie mniejsze, do tego kamera generuje ciągły podgląd, więc kontrolę nad ostrością mam cały czas, z możliwością wprowadzenia korekty. Fakt nie do przecenienia - mogę tą ostrość ustawiać sobie na dużym ekranie. W lustrzance mogę oceniać jedynie otrzymane już zdjęcie...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
...ciach...


racja, racja :-)

Mertz napisał/a:
(wstawić sampla w pełnej rozdziałce?)


dawaj :-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
(wstawić sampla w pełnej rozdziałce?)


dawaj :-) [/quote]

Bałdzo płosze :) Wrzucę trzy fotki z A 620, nie "kombinowane" - ale klubowy serwer, ok? Do wykasowania ja se ludziska pooglądają.

OK, wrzuciłem. Kat. - "Zdjęcia z mikroskopu"
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Odnośnie sampli:
Epiderma?
Okrzemki i spółka?
Listek jakiegoś mchu?
:lol:

W laboratorium, w którym pracuję przeszliśmy prze kilka etapów tego hajteku:
-Kamera połączona z framegrabberem oraz przystawka w torze wizyjnym (z własnym ustawianiem ostrości i panelem do sterowania ekspozycją)
-Cyfrowy kompakt (Nikon Coolpix 995) i ta kamera
-Cyfrowa dedykowana przystawka montowana w torze wizyjnym +panel do sterowania z wyświetlaczem LCD
Póki co nam to wystarcza.
A to, co tygrysy lubią najbardziej to:
http://www.mediacy.com/in...volutionCameras

A co do niestosowanie cyfrowych lustrzanek, to widzę trzy powody:
- drgania lustra (?)
- możliwości sterowania (jak już Mertz wspomniał)
- ergonomia i wygoda pracy

Widziałem w sieci jakieś rozwiązania typu kompakt (Collpix 995 rulez :mrgreen: ) montowany zamiast jednego z okularów. Można by jeszcze wykorzystać przejściówke z M42, ale trzeba ją specjalnie zamontować w torze wizyjnym, a to już wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych...
 

rodric  Dołączył: 30 Lis 2006
Male pytanko jak moge sie dostac na serwer w celu obejrzenia zdjec Mertza i jak samemu moge jakies umiescic???
 

dennik  Dołączył: 11 Lis 2006
Dysponuję olkiemC5050z i k10D.Kiedyś próbowałem dopasować olka do binokularu z torem wizyjnym,ale sporo winietował.Dlatego nie próbowałem dalej..Jednym słowem lepiej poszukać przejściowki do olka.Dzięki
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
dennik napisał/a:
Dysponuję olkiemC5050z


Od C-5050 zaczynalismy w firmie poważną zabawę w fotografię z mikroskopu (nie licząc kamer itp). Mogę zaproponować gotowe rozwiązania, ale niestety nie są one najatańsze. Będziesz zainteresowany - napisz.
Pamiętaj jeszcze o jednym - im większe powiększenie zastosujesz w binokularze i im mniej "płaski" będzie obiekt - tym większe różnice w ostrości pojawią się w polu widzenia. Jest to odwieczny problem fotografii ze stereoskopu, którego jeszcze nie rozwiązno w wystraczająco zadowalający sposób.
 

rodric  Dołączył: 30 Lis 2006
Skoro jestesmy w temacie mikroskopow to mam pytanie:
czy do Zeissa Axioverta 25, widocznego na zdjeciu ponizej:





moge podczepic np. olympusa E-330 tak bym mogl ostrosc ustawiac na ekranie LCD zamiast w wizjerze?
Moze jest inny, prostszy sposob na uzyskanie zdjec cyfrowych z tego mikroskopu?
Jak na razie walcze z KaSetka ale ciezko, oj ciezko, szczegolnie iz moje rozmiary (duze) sa niekompatybilne z takim tandemem :-)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
czy do Zeissa Axioverta 25, widocznego na zdjeciu ponizej:

Jaki ładny odwrócony! Ale to jest wersja C - z portem do aparatu

Cytat
moge podczepic np. olympusa E-330 tak bym mogl ostrosc ustawiac na ekranie LCD zamiast w wizjerze?
To chyba kwestia podglądu live na LCD. Albo jest i wtedy możesz, albo nie.
Cytat
Moze jest inny, prostszy sposob na uzyskanie zdjec cyfrowych z tego mikroskopu?

Dużo łatwiej ustawić ostrość na jakimś większym monitorze (z wejściem AV). Tu chyba cyfrowe kompakty z wyjściem AV byłyby lepszym (i jedynym?) rozwiązaniem. Musisz znać parametry "dziury" od toru wizyjnego, żeby się dało cokolwiek podczepić.
A to widziałeś?
https://www.micro-shop.ze...id=1021674131fb
albo w lengłydżu:
https://www.micro-shop.ze...sid=2458089ae44
:mrgreen:
To powinno rozwiać Twoje wątpliwości.
 

dennik  Dołączył: 11 Lis 2006
Mertz napisał/a:
Od C-5050 zaczynalismy w firmie poważną zabawę w fotografię z mikroskopu (nie licząc kamer itp). Mogę zaproponować gotowe rozwiązania, ale niestety nie są one najatańsze. Będziesz zainteresowany - napisz.
Jestem zainteresowany.Muszę porobić fotki zooplanktonu.Mam puszki,dostęp do binokularu i zooplanktonu.Pozostaje to połączyć :-) .
 
krzychu  Dołączył: 30 Sie 2006
Niezupełnie profesjonalny mikroskop i "obiektywy" też inne ale warto zobaczyć:
http://mikrofotografia.republika.pl/A/index.htm

Krzychu
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
rodric napisał/a:
czy do Zeissa Axioverta 25, widocznego na zdjeciu ponizej:(...) moge podczepic np. olympusa E-330 tak bym mogl ostrosc ustawiac na ekranie LCD zamiast w wizjerze?


Jak pisałem - wykonywanie łącznika do lustrzanki (niewazne, że ma podgląd - bo to chyba pomysł Olka? - nie jest najlepszym pomysłem. Jesli pytasz o to z pkt. widzenia uczelni/instytutu, powiedz mi gdzie stoi to cudo - wezmę mojego wesołego optyka i coś się wykombinuje :) I radzę po dobroci - z kompaktem :) Z resztą - jak zobaczysz działanie, przyznasz mi rację.


dennik napisał/a:
estem zainteresowany.Muszę porobić fotki zooplanktonu.Mam puszki,dostęp do binokularu i zooplanktonu.Pozostaje to połączyć


Jak wyżej - kwestia umówić się. To by było również w ramach uczelni? Czy prywatnie?
 

dennik  Dołączył: 11 Lis 2006
Mertz napisał/a:
To by było również w ramach uczelni? Czy prywatnie?
Prywatnie.Olek C-5050z jest mój,a binokular nie :-( .Myślałem,że podłączenie kompakta do mikroskopu,to tylko kwestia odpowiedniej przejściówki.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
I radzę po dobroci - z kompaktem :)

Dobrze gada. Wódki mu dać! No i klawiszologia z punktu widzenia końcowego użytkownika w tym przypadku jest optymalnym rozwiązaniem. Nie wyobrażam sobie, żebym miał pracować przy mikroskopie i patrzeć w wizjer lustrzanki, potem się przechylać o 90 stopni, żeby spojrzeć na górny panel aparatu. Albo ja bym sobie coś urwał/ubił, albo ucierpiałby sprzęt.
O, przypomniało mi się: Coolpix 995, Canon G3, Olympus 5050 Zoom - z tymi się spotkałem przy okazji rejestracji obrazu w naukowych zastosowaniach. Zresztą:
http://highwire.stanford....=Update+display
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
O, przypomniało mi się: Coolpix 995, Canon G3, Olympus 5050 Zoom - z tymi się spotkałem przy okazji rejestracji obrazu w naukowych zastosowaniach.


Na podanych powyżej linkach do Zeiss'a jest Canon PSA 640 - naprawdę zacny sprzet i doskonale sprawdza się w pracy z mikroskopem. Ma do tego wiele przewag nad wspomnianymi przez Ciebie C5050 i Nikonem 995. Jak ktoś chce konkretnych ofert - zapraszam na priv'a.

[ Dodano: 2007-01-31, 22:14 ]
szpajchel napisał/a:
W laboratorium, w którym pracuję przeszliśmy prze kilka etapów tego hajteku


Szpajchel - w jakich ty jestes okolicach Krakow? Bo chyba w piątek będę na jednym z wydziałów UJ, właśnie w sprawie mikroskopów. Jak jesteś czymś zainteresowany, to możem się jakoś zgrać.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
Szpajchel - w jakich ty jestes okolicach Krakow? Bo chyba w piątek będę na jednym z wydziałów UJ,

Nowy Kampus UJ... Jeśli to tam, to możemy "skoczyć na ciacho" :-) . A co do potrzeb, to chyba nie mam żadnych, ale wizytówkę chętnie wezmę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach