marcin.l  Dołączył: 03 Cze 2007
Swego czasu miałem podobny dylemat. Jeśli ma być tanio to pewnie jakiegoś Graflexa bym szukał (ceny w zakresie ok. 1000 - 1500 zł). Pewnie w USA będzie jeszcze taniej. Ale ten aparat ma wiele ograniczeń. Można też bawić się monorailami - na alle jest teraz Toyo (na razie w dobrej cenie). Monoraile są z reguły tańsze niż tzw. land camery. Ale trochę bardziej upierdliwe. I zazwyczaj cięższe.

Z tzw. land camera to Wista, Tachihara, Horseman HD/FA no i słynny Hau-Miau czyli Shen-Hao. ten ostatni do kupienia u nas za jakieś pewnie teraz 2500. Ich zalety to lekkość (jest to oczywiście w tym przypadku pojęcie dość względne ;) - ok. 2 kg), składalność, spory zakres ruchów.

Co potrzebujesz? O tu lista jest dłuuuuga ... ale na pewno - kasety na fiszki, ew. tzw. rollkasety do filmu 120, obiektyw/y, lupkę do ustawiania ostrości, szmatę na głowę, wężyk. To ABC LFu.

Przydaje się jeszcze światłomierz typu SPOT (albo lepiej z tzw. boosterem do pomiaru na matówce), samowyzwalacz z długimi czasami (np. autoknips II), do niektórych obiektywów płytka wgłębiona (dla szerokich kątów) i zamiast miecha tzw. beret czyli worek ze skóry który pozwala cofnąć obiektyw bardziej niż miech i umożliwia w dalszym ciągu pokłony/przesuwy.

Fiszki kupisz np. w fotonegatywie. Wywołasz albo sam - bw (jest kilka metod - tanki, kuwety, rurki albo rotacyjne jobo) albo szczególnie kolor np. w profi labie (20/25 zł fiszka).

No i jeszcze potrzebujesz dużo czasu - i niezłej kondycji. Akurat mi tych dwóch rzeczy najbardziej brakuje :)

Można też ... jesli w większości wypadków będzie robił kolor czy bw na filmie 120 rozważyć opcje takie jak - Horseman VH (R), Linhof Technika 6x9 czy Fuji 680 ... To srednie formaty z pokłonami/przesunięciami

A jakbyś chciał coś większego to może to:



Wiecej takich aparacików ;) na http://www.petergowland.com/camera/index.html
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Czy ktoś z forum robi wielkim formatem? Kupiłem ostatnio 4x5" i teraz zastanawiam się dopiero:
1) jak to wywołać
2) jak to rzucić na papier (tu mam na razie dostęp do ciemni)

Czy ktoś może poradzić w sprawie 1 szczególnie? Widziałem na allegro koreksy, ale nie wiedziałem jaka tego cena, a może są jakieś alternatywne środki (mówię o dostępnych)?
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
ad 1.
spory tekst plus kilka zdjęć:
http://www.largeformatpho...ive-developing/
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
SQ6GIT, pokażesz kiedyś? Dasz pomacać?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Cypis aka Piotr napisał/a:
ad 1.
spory tekst plus kilka zdjęć:
http://www.largeformatpho...ive-developing/

Dzięki, już czytam, choć pierwszy akapit wspomina o ciemnobrązowej cieczy niewymienianego wywoływacza... rozumiem, że to nie jest to, co radzisz? ;-)

matb napisał/a:
pokażesz kiedyś? Dasz pomacać?

pewnie! jak nawet chcesz, to możesz sobie ponaświetlać :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To trzymam za słowo. Sobie ponaświetlam, tylko co? I jak?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
No, błony, a co miałbyś innego nim naświetlać... Błony mam, spokojnie. :-)
A jak? Prawie tak samo jak w innych przypadkach, tyle tylko że najpierw kadrujesz na otwartym obiektywie, potem zamykasz go i ustawiasz czas/przysłonę, potem wkładasz kasetę z błoną/odsuwasz blachę zaślepiającą błonę - odpalasz migawkę. Potem z powrotem zasłaniasz blachą kasetę/wyjmujesz. Tyle. :-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tylko zapomniales dodac, ze kadrujesz ze "szmata" na glowie :-P :mrgreen:
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
PiotrB. napisał/a:
Tylko zapomniales dodac, ze kadrujesz ze "szmata" na glowie :-P :mrgreen:

Pewnie, choć u mnie szmata opcjonalnie, mam graflexa, bardzo ładnie widać na matówce.
Ale oczywiście jest więcej elementów, zależnie od tego co i jak robić: można shift i pokłony, lupka (nie ćwiczyłem, zakładam, że to już pod szmatą), etc. To wyżej tak w skrócie pisałem, nie jako kompendium... :-)
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
SQ6GIT, znalazłem ciekawą aukcję dot. wołania LF (8x10") , ebaj, nr. 220315546489.
Zasadniczo - trzy kuwety i tyle... ;-) - czyli tak też się da.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
już lukam... dzięki!

[ Dodano: 2008-11-30, 22:27 ]
No, da się, wiem, ale nie mam warunków - jak wyblokuję łazienkę na całe wołanie, to mi się posikają domownicy... Wolałbym koreksowe rozwiązania, jak się da.. :-)
 

marcin.l  Dołączył: 03 Cze 2007
Ja polecam takie coś: jak niżej link i do tego koreks JOBO 2521 z holderem na 4x5 (300 ml roztworu rotacyjnie na 6 fiszek, i mozna nawet w kolor się próbować bawić).

Ta cena z j** to przesadzona, choć to prawie nówka sztuka, można dostać za ok. 500-600 zł (sam procesor oczywiście).

link

sorry ale nie mogę jakoś tego jako taga wrzucić ...

 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
a sam
marcin.l napisał/a:
i do tego koreks JOBO 2521 z holderem na 4x5
nie wystarczyłby?
 

marcin.l  Dołączył: 03 Cze 2007
Może być kłopotliwy - fiszki wystają wysoko i trzeba ew. po korek zalewać żeby standing dev zrobić ale można,
Mi jak się nie chce wyciągać procesora to toczę sobie ten koreks po ręczniku ...

Tutaj:
http://cgi.ebay.de/2x-JOB...%3A1|240%3A1318
- wkładka do koreksu na fiszki
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
No, kupiłem Jobo Drum 3010, wielkie bydle jest... Teraz zastanawiam się jak to obracać, myślałem, że wywołuje się jak w zwykłym, a tu podobno nie dość że trzeba cały czas obracać jednostajnie (chyba 40 obrotów na minutę), to jeszcze do tego trzeba wlewać chemię podczas tych obrotów... Choroba, jak rytuał to zaczyna wyglądać. :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
No, kupiłem Jobo Drum 3010, wielkie bydle jest... Teraz zastanawiam się jak to obracać, myślałem, że wywołuje się jak w zwykłym, a tu podobno nie dość że trzeba cały czas obracać jednostajnie (chyba 40 obrotów na minutę), to jeszcze do tego trzeba wlewać chemię podczas tych obrotów...


Mam to samo, tylko w zlewie, z grzałką i pompką akwarystyczną. Obracaj tak, jak ci wygodnie - oby tylko zawsze tak samo - i zawsze tak samo wylewaj/wlewaj chemie. Nie liczą się szczegóły, liczy się powtarzalność - po trzecim-piatym filmie złapiesz wlaściwy czas wolania i od tego momentu wszystko bedzie ok ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A czemu się to forum w tym wątku rozjechało?
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
A czemu się to forum w tym wątku rozjechało?

Bo to o wielkim formacie wątek jest.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matb napisał/a:
A czemu się to forum w tym wątku rozjechało?

Na skórce xandred jest OK
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos napisał/a:
Mam to samo, tylko w zlewie, z grzałką i pompką akwarystyczną. Obracaj tak, jak ci wygodnie

Hm... chyba nieśmiało poproszę o zdjęcie jakieś, a najlepiej krótki filmik instruktażowy... bo za chorobę nie mogę sobie wyobrazić tej kombinacji... Szczególnie pompka - ona jest do pompowania tej chemii do środka? A jak z wylewaniem? Ech, chyba poproszę jednak o jakieś skrótowe step-by-step... :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach