predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Raven napisał/a:
gdzie mam ustawić to sRGB, skoro mam ustawione i na PC i na laptopie
kolegom chodziło o ustawienia aparatu
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Raven napisał/a:
gdzie mam ustawić to sRGB
W aparacie.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Nie obrażajcie mnie, ja pytam teraz o ustawienia monitora!!! :lol:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Raven, sRGB ustaw w aparacie. Tak samo, jak profil "Neutral"
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Raven napisał/a:
ja pytam teraz o ustawienia monitora!!! :lol:
W programie graficznym, ustawieniach Windows.

[ Dodano: 2008-06-18, 22:15 ]
W aparacie jak masz ustawione ? RGB czy sRGB ?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Raven napisał/a:
Nie obrażajcie mnie, ja pytam teraz o ustawienia monitora!!!

Ustawienia monitora to zupełnie co innego. Tam nic nie ruszaj. Jeśli już, to profiluje się go do wzorca.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
argawen napisał/a:
W aparacie jak masz ustawione ? RGB czy sRGB ?

hmm, ja w K100D mam tylko sRGB lub AdobeRGB
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
predoo napisał/a:
w K100D mam tylko sRGB lub AdobeRGB
w K10 też
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
No coż, czyli pozostaje na oko :-)
W aparacie teraz mam sRGB, wcześniej było AdobeRGB i dokładnie wiedziałem gdzie się to ustawia, nie wiedziałem tylko (bo skąd, skoro ten temat był dla mnie do niedawna całkowicie obcy?), że może być duża różnica. Wiem po co jest instrukcja, którą przeczytałem (!) prawie od razu po zakupie aparatu.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Raven napisał/a:
W aparacie teraz mam sRGB
I tak zostaw, zrób fotę, porównaj i jutro napisz, że jesteś zadowolony ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Raven, pamiętaj też o profilu neutral :-) I wszystko powinno być ok.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Już porobiłem całą serię zdjęć, będę jutro ślęczał nad nimi i porównywał. Dzięki za konstruktywne rady.
Co więcej, dam wam też sobie popatrzeć, a nuż sie komuś przyda.

PS. Naturalne (nie neutralne ;-) ) kolory też są :-)

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
predoo napisał/a:
hmm, ja w K100D mam tylko sRGB lub AdobeRGB
Przecież AdobeRGB to RGB. Taki skrót z mojej strony.
Raven napisał/a:
nie wiedziałem tylko (bo skąd, skoro ten temat był dla mnie do niedawna całkowicie obcy?), że może być duża różnica
Może być duża.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Cytat
Przecież AdobeRGB to RGB. Taki skrót z mojej strony.

wcześniej nie zajarzyłem skrótu więc stąd było moje pytanie jednak nie zupełnie tak jest, bo RGB to model kolorów (jak CMYK, LAB) a nie przestrzeń barw, a AdobeRGB czy sRGB to przestrzeń barw czyli rozpiętość tonalna barw, które dane urządzenie może wyświetlić bądź wydrukować.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Cytat
Jak to w końcu jest, gdzie mam ustawić to sRGB, skoro mam ustawione i na PC i na laptopie, a jest spora różnica?



Tak to właśnie jest. W aparacie ustawiasz przestrzeń SRGB, jeśli chcesz swoje zdjęcia robić w jpg, który chcesz potem drukować na drukarce w domu lub oddać do labu lub zamieszczać w internecie. Laby i drukarki działają właśnie w tej przestrzeni. W raw nie ma to znaczenia ponieważ raw konwertujesz do zadanej przestrzeni dopiero podczas konwersji raw->jpg w programie do wywoływania rawów.
Zatem ustawienie przestrzeni to pierwszy krok. Drugim krokiem jest kalibracja monitora. Właśnie o to chodzi, że nieskalibrowane monitory wszystkie "świecą" inaczej. Wejdź do sklepu z monitorami i zobacz, że jeden jest bardziej niebieski niż inny itp. Kalibrację monitora możesz przeprowadzić na "oko" np programem Adobe Gamma. Kalibracja na oko jest jednak dosyć kiepską metodą. Nie mniej jednak lepszą niż brak kalibracji. Najlepiej kupić lub pożyczyć od kogoś kalibrator. Kalibrator to takie urządzenie, które ustawia monitor tak aby wszystkie kolory z danej przestrzeni - w naszym przypadku SRGB wyświetlał w miarę możliwości prawidłowo.
I dopiero teraz gdy masz ustawiony aparat na SRGB, skalibrowany monitor, możesz oddać zdjęcia do labu gdzie wiesz, że również mają prawidłowo skalibrowany sprzęt i odbitka powinna mniej więcej odpowiadać temu co widzisz na monitorze.
W przeciwnym razie może być na przykład tak:
Twój monitor daje więcej żółtego (czego możesz nawet nie wiedzieć) - zatem Ty podczas obróbki siłą rzeczy dodajesz niebieskiego aby zdjęcie u Ciebie wyglądało dobrze.
Laborant, który otrzymał od Ciebie zbyt niebieskie zdjęcie, ale dysponujący na przykład monitorem, który daje więcej zielonego wyedytuje je po swojemu. Suma nałożonych błędów może dać całkiem nieoczekiwane wyniki. Potem powstają pogłoski, że ten czy inny aparat przekłamuje kolory.

PS. Dodatkowo należy zadbać w pokoju o odpowiednie światło o temperaturze dziennej np 5000 - 5500 stopni (to takie białe) i zaciemnić okna aby światło z zewnątrz niw miało wpływu na postrzeganie. Żółte światło w pokoju padające na monitor też może mieć zgubny wpływ na obróbkę, ponieważ wtedy automatycznie zdejmujemy więcej żółci ze zdjęcia, lub dodajemy niebieskiego.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Dzięki za wykład :-)

Tutaj jest porównanie zdjęć z różnymi ustawieniami, niestety zielony dalej jest zbyt żółty (ale jest lepiej)...
http://farm4.static.flick...d1cb5a4f4_b.jpg


A teraz do użytkowników kasetek: czy też macie takie kolory przesunięte w stronę żółci?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Raven, ja nie narzekam. IMHO kolory są dobre.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Raven napisał/a:
A teraz do użytkowników kasetek: czy też macie takie kolory przesunięte w stronę żółci?
Przeciez te kolory sa OK :shock: Masz chyba cos nie tak z monitorem, ale problem z akceptacja rzeczywistosci ;-) Dlaczego dzieci rysuja slonce na zolto?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za dzerrym - kolory są OK, ale.... zauważ, że oglądając zdjecia odnosimy się do obrazu scenki, jaki pozostał nam w głowie :-) Przyjrzyj się zieleni w swoim otoczeniu - zieleń jest bardziej żółta niż zielona :-) tak samo zresztą będzie z kolorem wody - prawie nigdy woda nie jest niebieska....

Poza wszystkim motyw drzew jest wyjątkowo niefotogeniczny 8-) do oceny kolorytyki i i ekspozycji lepiej znajdź sobie kolorowy motyw typu scenka na Rynku: kolorowe parasole, bruk, ludzie, ściany domów i ładnie niebieskie niebo w tle, drzewko też nie zawadzi :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
zorzyk napisał/a:
Przyjrzyj się zieleni w swoim otoczeniu - zieleń jest bardziej żółta niż zielona
Wlasnie, Na prezentowanym zdjeciu jest co najmniej kilka odmian drzew - niektore chodza nawet w niebieski! Poza tym, to wszystko zalezy jeszcze od pory roku. W maju-czerwcu, niektore liscie maja jeszcze bardzo duzo chlorofilu i wtedy wydaja sie wlasnie zolte.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach