samber  Dołączył: 28 Cze 2007
kadry nie są identyczne. Prócz sprawy kąta w zależności od sposobu pomiaru rezultaty mogą być dość znacznie różne.
Jeśli chcesz mieć całkowitą kontrolę nad lampą i widzieć realny wpływ ustawień przesłony i czasu w trybie M załóż szkło bez styków. Lampa za każdym razem będzie waliła z taką samą siłą (pełną) bez PTTL i naświetlenie będziesz regulował sam: przesłona, czas, ISO.
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
No zauważyłem, że przy Heliosie zmiany przysłny są natychmiast wioczne... Masz rację...
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
yacek13 napisał/a:
Które jaśniejsze? To z przysłoną 8.0.

A ja tak przewrotnie zapytam, a czego oczekiwałeś?
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Oczekiwałem, że wręcz przeciwnie...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
yacek13 napisał/a:
Oczekiwałem, że wręcz przeciwnie...
- a dlaczego ?
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
A dlatego, że żyję w dziwnym przekonaniu, że większa wartość przysłony przy tych samych paramerach daje ciemniejszy obraz.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Tak - w przypadku światła zastanego które jest statyczne i niezmienne.
Lampa jest stworzona po to by skompensować niedobory światła zastanego do parametrów które nastawiłeś w aparacie . Oczywiście jeśli to lampa dedykowana i jeśli obiektyw aparat i lampa ze sobą "gadają".
Gdy robisz zdjęcia bez lampy musisz dostosować ekspozycję do zastanych warunków oświetlenia .
Lampą dostosowujesz te warunki do ekspozycji którą sobie wybrałeś.
Możesz albo obchodzić drzewo dookoła albo ...... ściąć drzewo i chodzić tak jak chcesz.

czy dobrze myślę :?:
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Dzięki za odpowiedź o tak nieludzkiej godzinie.

Gdzie mogę poczytać o tej automatyce lampy PTTL, bo wczoraj wieczorem zamęczałem google i nic nie znalazłem, poza tym, że dana lampa to ma, a inna ma iTTL a inna TTL.
Dla mnie to czarna magia, więc stąd pewnie moje niezrozumieniewielu spraw.
Albo jestem jedynym, który takich rzeczy nie wie, albo jedynym, który nie potrafi tego znaleźć, albo jedynym, który nie wstydzi się o to pytać...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
yacek13, poszukaj jak dziala TTL - pomimo pewnych technologicznych roznic idea dzialania jest taka sama...
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Może się komuś przyda

Czyl to obiektyw z lampą decydują jak doświetlać a nie ja.
Trzeba było tak od razu.
Dzięki.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robiąc na manualu to ty decydujesz (w miarę możliwości) ile ma być światła zastanego a ile doświetlić lampą.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
yacek13 napisał/a:
Czyl to obiektyw z lampą decydują jak doświetlać a nie ja.
Trzeba było tak od razu.

Ale widzisz, my nie możemy założyć od razu, że Ty nie masz kompletnie żadnych podstaw i nie wiesz co to TTL. Założyliśmy, że jakiś zasób wiedzy masz. Albo poszukasz i powiększysz jej zasób. I dlatego kilka osób na pewno się zasugerowało, że pisząc " w Manualu" masz na myśli lampę w manualnym trybie a nie PTTL i aparat na M. To spora różnica. Niedawno ktoś tu podawał link do strony z tłumaczeniem technik działania z lampą. Poszukaj, a ja postaram się znaleźć filmik, gdzie było genialnie pokazane jak się łapie zastane i jak to działa...
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
o pttl wiele razy i wiele osób wypowiadało się w dziale o lampach. wątek dedykowany tej tematyce
http://manufactura.home.p...1cd732554fc6e3e
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
No nie mam wiedzy o lampach żadnej. Nigdy nie uźywałem zewnętrznej. A wewnętrzną też bardzo rzadko. Szczerze mówiąc nie spdziewałem się, że lampa to takie skomplikowane urządzenie...
Staram się czytać co znajdę, ale to dla mnie nie jest proste, bo połowy pojęć nie rozumiem.
Przydałaby mi się jakaś dobra książka, która by krok po kroku pewne rzeczy wyjaśniała, bo w internecie często pewne rzeczy są wyjaśniane z założeniem jakiejś uprzedniej wiedzy czytającego.
Możecie coś polecić?

Gdybym przypuszczał, że lampa sama reguluje siłę swojego błysku to nie zadawałbym takich przygłupawych pytań. Ja przyjąłem za pewnik, że wbudowana lampa błyska zawsze tak samo...
Sory za zamieszanie i dzięki za cierpliwość.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli chcesz aby błyskała zawsze tak samo (pełną mocą) to musisz założyć obiektyw bez styków.
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
To zauważyłem przy Heliosie.
I się dziwiłem, że tu prześwietla a tu nie...
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie mogę odszukać tego filmiku, ale tak na szybko wrzuciłem w google zapytanie...
To mi wyszło. , nie czytałem tekstu, ale na zdjęciach widać mniej więcej o co chodzi.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
yacek13 napisał/a:
lampa to takie skomplikowane urządzenie

Ależ lampa to bardzo proste urządzenie! Jak się naładuje i coś ją pobudzi, to błyska. Błysk jest bardzo krótki, można spokojnie założyć, że dużo krótszy od czasu otwarcia migawki, więc ten czas nie ma znaczenia, znaczenie ma przysłona, co sam zauważyłeś na Heliosie.
W TTL-u jest nieco śmieszniej, ale to przez aparat, nie lampę: załóżmy, że jesteśmy bardzo szybcy, dużo szybsi od lampy ;-) i tacy Flashmani patrzymy na tę lampę jak się ten błysk powooooli zapaaaala i światło dociera do obiektu i się odbija i wraca do obiektywu i dociera do czujnika gdzieś tam w środku aparatu i tak to trwa i trwa i coraz więcej tego światła z lampy wylatuje i wraca....aż w końcu aparat mówi DOŚĆ! i każe się tej lampie już zamknąć. Koniec zabawy w TTL. Migawka jeszcze dłuuuuuugo jest otwarta, ale jeśli światła zastanego jest mało, to się już nic więcej nie dzieje.
Już kumasz TTL? Pomiar światła lampy wpadającego przez obiektyw (Through The Lens).
PTTL to taki Pentaxowy TTL. ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kiwak napisał/a:
PTTL to taki Pentaxowy TTL. ;-)
Chyba raczej nie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach