plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W pttl-u lampa sobie błyska pierwszy raz, aparat uwzględniając światło zastane, liczy sobie jaki długi ma być błysk aby było dobrze po czym robi zdjęcie i przy okazji lampa błyska z wyliczoną długością błysku.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Kiwak napisał/a:
PTTL to taki Pentaxowy TTL

Powiedziałbym, że p-TTL jest rozwinięciem TTL.
A tak na marginesie pomiar światła TTL jako pierwszy zastosował właśnie Pentax w 1964 roku.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Kiwak napisał/a:
Błysk jest bardzo krótki, można spokojnie założyć, że dużo krótszy od czasu otwarcia migawki, więc ten czas nie ma znaczenia,


W przypadku lamp Metz-a (o nich wiem, bo doczytałem w instrukcji obsługi) to założenie jest bardzo ryzykowne. Czas trwania błysku z pełną mocą dla Metz 58 AF-1 to 1/125 s.
cytat z instrukcji obsługi:
"Nie należy wybierać czasów szybszych niż 1/125s., jeśli wymagany jest pełen błysk lampy."

Czas synchronizacji w Pentax-ach to 1/180s. - czyli migawka już zamknięta a lampa jeszcze jakiś czas świeci (przy błysku z pełną mocą i ustawieniu aparatu np. w tryb X) :cry:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jack napisał/a:
Czas trwania błysku z pełną mocą dla Metz 58 AF-1 to 1/125 s.
cytat z instrukcji obsługi:
"Nie należy wybierać czasów szybszych niż 1/125s., jeśli wymagany jest pełen błysk lampy."

To nie świadczy o czasie trwania błysku
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
argawen napisał/a:
PTTL to taki Pentaxowy TTL. ;-)
Chyba raczej nie.


No dobra, może i nie (stąd wink), jednak tak sobie założyłem, bo nie znalazłem w innych systemach TTL-a z P.
Oczywiście nieco (takie grube dość "nieco") uprościłem sprawę, bo teraz ten pomiar tak naprawdę dokonywany jest podczas przedbłysku, przy okazji mierzy się też światło zastane, różne są algorytmy, różnie się to rozwija, jednak chodziło mi o najważniejsze: pomiar przez obiektyw i regulacja pozorna mocy błysku przez skracanie czasu błysku. Bo palnik chyba zawsze działa pełną mocą, nie?
A jeśli chodzi o ten długi czas błysku Metzów - możliwe: trzeba pociągnąć ten błysk, żeby wyemitować całą energię z kondensatora. Ale to dość mocna lampa i raczej przy pracy w TTL-u nie rozładowuje się końca, więc błysk jest chyba znacznie krótszy.
Ale to może być przydatna informacja, w pewnych warunkach warto o tym pamiętać.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Kiwak napisał/a:

Ale to może być przydatna informacja, w pewnych warunkach warto o tym pamiętać.


W pewnych warunkach trzeba o tym pamiętać. Szczególnie przy "obijaniu" ścian i sufitów światłem lampy i przy pracy lampy w trybie manualnym w połączeniu z chęcią/koniecznością wykorzystania czasów migawki od 1/125 do 1/180. Czasy długości błysku dla rożnych ustawień mocy Metz umieszcza w instrukcji w tabelce. Przy ustawieniu mocy lampy na 1/2 ten czas jest już akceptowalny - 1/650.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Faktycznie przydatna informacja - ja to przeoczyłem, bo instrukcja do najlepszych nie należy. :-/
Z drugiej strony większość zdjęć z lampą które robiłem używała mało mocy, bo zaraz po zrobieniu zdjęcia lampa sygnalizowała gotowość do nastepnego. Ot taka zaleta mocnej lampy. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach