wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
blenda w plenerze
Jakoś mnie naszło ostatnio na portrety w plenerze (nie ma to jak zmarznąć trochę :-) ), i miałbym do szanownych forumowiczów kilka pytań:
- bierzecie blendę w teren? Jak sobie radzicie z zamontowaniem tego ustrojstwa, kiedy nie ma nikogo do pomocy?... Nawet myślałem o zakupie uchwytu i statywu, ale tachać to wszystko ze sobą - trochę trudne logistycznie....
- jak duża blenda wam się przydaje do portretów, a jak duża do całej postaci?
- zakładając, ze korzystamy ze sprzętu zakupionego, a nie kawałka styropianu - jaką powierzchnię najczęściej do portretów stosujecie - złotą, białą, srebrną?...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
wojtek_c napisał/a:
- zakładając, ze korzystamy ze sprzętu zakupionego, a nie kawałka styropianu

A dlaczego nie styropianu? On w niczym nie gorszy, sztywniejszy, tylko składać się tak nie da. Zresztą widziałem jak kręcili jakąś scenkę do polskiego serialu to pomocnik trzymał blendę zrobioną ze styropianu oklejonego z jednej strony folią aluminiową. Skoro profesjonaliści używają, mimo, że środki finansowe mają, to widocznie jest to najlepsze rozwiązanie :-P

A ja sobie pomalowałem na biało kawałek dykty. Taki 120x50cm i niestety nie za bardzo mi odbija, więc myślę o oklejeniu drugiej strony folią aluminiową. :mrgreen:
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
pawelek-79 napisał/a:

A dlaczego nie styropianu? On w niczym nie gorszy, sztywniejszy, tylko składać się tak nie da.


Styropian fajna rzecz, ale to znów kwestia logistyki - nie wyobrażam sobie noszenia ze sobą ani przewożenia kawałka styropianu 170x100 (zakładając, że taki znajdę). A do fotografii całej postaci przydałby się chyba tej wielkości kawałek przynajmniej. Blendy nie są znowu takie drogie, a się składają i są dość lekkie - tylko pytanie, czy tej wielkości blenda to nie jest przerost formy nad treścią....
Jak radzisz sobie z mocowaniem tego cholerstwa? Przy wąskim portrecie można modelce/modelowi położyć styropian/blendę na kolanach, ale przy ciut szerszych kadrach?....
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
wojtek_c napisał/a:
Jak radzisz sobie z mocowaniem tego cholerstwa?

Albo opieram o siebie, albo sobie nie radzę ;)
Nie mam dużego z tym doświadczenia. Nie wychodziło mi z tą moją blendą to na razie zostawiłem temat. Doświetlam lampą (tu oburzenie całego forum) :evilsmile:
 

pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
rozsądnie wykorzystana blenda może wiele pomóc... ja mam ja mam taką średniej wielkości i nie używam żadnych styropianów ;) w kształcie koła i używam tylko strony srebrnej (złota jest na 2 stronie)

najlepiej kiedy jest ktoś do trzymania, tego raczej nic nie zastąpi , gdzieś mam zdjęcie jak ktoś mi zrobił że radzę sobie sam ale to rozprasza, zamiast myśleć o zdjęciach to martwisz się jak ustawić blendę.. .

zainwestuj więc w trzymacza blendy
 
nakus  Dołączył: 29 Sty 2009
Ja Wam podrzucę trochę inny pomysł, co do wykonania samej blendy. Zamiast foli aluminiowej proponuję koc ratowniczy (ten z apteczki samochodowej - można też kupić na allegro). Jest wytrzymały i z jednej strony srebrny, z drugiej złoty. Można wykorzystać np starą osłonę przeciwsłoneczną montowaną na tylnej/bocznej szybie w samochodzie. Wycinamy środek, mocujemy kocyk ratowniczy i przenośna blenda gotowa.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Zadanie blendy może również spełniać samochodowa osłona p. słoneczna.
Kupuje się taką w Tesco za 7.99 i wozi w aucie. Malutkie toto. Z jednej strony białe, a z drugiej srebrne, lekko sztywne.
 

gilotyna  Dołączył: 13 Lut 2009
ja mam zrobioną z koca ratunkowego, dobrze zmarszczonego, i naciągniętego na hula-hop :) z jednej strony złoty z drugiej srebrny :) daje rade a koszt sie zamyka w chyba 10-15 zł :)
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
http://www.youtube.com/user/prophotolife

tu jest fajna blenda pokazana (pojawia się w okolicach 3:35- złota, druga w okolicy 4:10, biała/srebrna)- pytanie tylko jak sobie ten stelaż zrobić, żeby dało się go łatwo poskładać do rozmiarów akceptowanych przez bagażnik i torbę :)
 

gilotyna  Dołączył: 13 Lut 2009
Grendel napisał/a:
http://www.youtube.com/user/prophotolife

tu jest fajna blenda pokazana (pojawia się w okolicach 3:35- złota, druga w okolicy 4:10, biała/srebrna)- pytanie tylko jak sobie ten stelaż zrobić, żeby dało się go łatwo poskładać do rozmiarów akceptowanych przez bagażnik i torbę :)


stelaz mozna zrobić a takiego preta płaskiego który jest w tanich namiocikach dla dzieci, wiesz małe zwinięte kółko a jak wyjmiesz to sie rozłozy na 3 razy większe :)


to samo jest chyba stosowane w sukniach slubnych na dole sukni do jej usztywnień
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Na jednorazowe wyjście można się posilić kocem gaśniczym, czy innym sreberkiem z czekolady. Ale jeśli myśleć o częstym zastosowaniu, to wydanie 100 złotych na porządną, składaną blendę to nie jest duży wydatek. W przypadku tych mniejszych (do 80cm średnicy) można z powodzeniem doświetlać z ręki, jeśli mamy do dyspozycji szkło z AF. No i niby to niuans, ale bliki w oczach wychodzą dużo ładniejsze, gdy powierzchnia odbijająca światło jest okrągła (np http://piotrzieba.carbonm...jects/2000476#2 )
 

gilotyna  Dołączył: 13 Lut 2009
bez urazy, ale widziałes kiedys koc gaśniczy?
moze mylisz wciaż pojęcie z termicznym kocem ratunkowym?


KOC GASNICZY:




KOC TERMICZNY RATUNKOWY:
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Panie i panowie, oczywiście pomysły jak zrobić blendę w stylu McGywer są świetne, ale mnie bardziej chodziło o informację - jakiej wielkości i koloru blenda i jak sobie z nią radzicie w plenerze?... bo można tak:LINK ale noszenie ze sobą statywu do blendy to niezła katorga musi IMHO być...

malyglod napisał/a:
No i niby to niuans, ale bliki w oczach wychodzą dużo ładniejsze, gdy powierzchnia odbijająca światło jest okrągła (np http://piotrzieba.carbonm...jects/2000476#2 )


A to konkret jest - dzięki, coś w tym jest faktycznie.

pawel_swinarski - mówisz, że głównie srebrna? Ja myślałem raczej o biało-złotej, złota do wąskich portretów, biała do szerszych i przy mocno ciepłym świetle....
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
wojtek_c, kolor użytej blendy zależy od efektu jaki chcesz uzyskać. Srebrna daje dość ostere światło, złota ociepla mocno, a biała najdelikatniej rozświetla. Musisz wiedzieć, jaki chcesz efekt uzyskać, taką stosujesz. Najczęściej się stosuje chyba właśnie białą, srebrną mocno widać.
Trzymacza blendy to chyba nic nie zastąpi. To najlepsze rozwiązanie.
Na moje to jednak taka blenda zrobiona jak blenda o bardzo dobre rozwiązanie. Uzywałem jeszcze kiedyś takich płyt styropianowych do izolacji ścian z a grzejnikiem. Z jednej strony białe z drugiej srebrne. Niepraktyczne w przewożeniu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach