seb2k6  Dołączył: 23 Lis 2007
K100D kilka niuansów przed zakupem
Witam.

Mam nadzieję, że takich pytań jeszcze nie było :)

Otóż czy w K100D da się ustawić tak aby przycisk spustu blokował
mi tylko i wyłącznie ekspozycję a AF wrzucić pod inny przycisk na body ?

I jeszcze trzy rzeczy...

Ile trzeba się naklikać aby włączyć/wyłączyć auto bracketing ? Czy trzeba głęboko kopać w menu ?

Czy ustawione ISO jest gdzieś wyświetlane podczas robienia zdjęć ? Jak wygląda zmiana ISO (szybkość i łatwość zmiany) ?

Czy górny ekranik jest podświetlany ?

Aparatu jeszcze nie mam więc sam sobie tego nie sprawdzę, aczkolwiek rozważam zakup w najbliższym czasie i m.in. taka informacja jest mi potrzebna aby dokonać końcowego wyboru ;)

Z góry dzięki.
Pzdr.

[ Dodano: 2007-11-23, 15:51 ]
W czasie kiedy dumacie nad tymi trudnymi pytaniami naszło mnie jeszcze jedno ;)

Czy obiektywy takich producentów jak Sigma czy Tamron dobrze współpracują z pentaxami ? Np o Sigmie krążą plotki, że "nie lubi" się z Canonem i ma problemy z AF. Czy przy Pentaksie też coś takiego występuje ? :)


Pzdr :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
seb2k6 napisał/a:
Ile trzeba się naklikać aby włączyć/wyłączyć auto bracketing ? Czy trzeba głęboko kopać w menu ?
4kliknięcia bez patrzenia na aparat
seb2k6 napisał/a:
Czy ustawione ISO jest gdzieś wyświetlane podczas robienia zdjęć ? Jak wygląda zmiana ISO (szybkość i łatwość zmiany) ?
4 kliknięcia bez patrzenia na aparat

seb2k6 napisał/a:
Czy obiektywy takich producentów jak Sigma czy Tamron dobrze współpracują z pentaxami ?
tak, jeśli mają odpowiedni bagnet.
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
Re: K100D kilka niuansów przed zakupem
seb2k6 napisał/a:
Witam.
1 Otóż czy w K100D da się ustawić tak aby przycisk spustu blokował
mi tylko i wyłącznie ekspozycję a AF wrzucić pod inny przycisk na body ?

2 Czy ustawione ISO jest gdzieś wyświetlane podczas robienia zdjęć ? Jak wygląda zmiana ISO (szybkość i łatwość zmiany) ?

3 Czy górny ekranik jest podświetlany ?


Ad 1 Da się - będzie to przycisk OK
Ad 2 Da się zrobić by było wyświetlane w wizjerze .... po przyciśnięciu przycisku OK
Ad 1+2 jednocześnie to się chyba nie da zrobić :-(
Ad 3 Nie :-(

Ktoś na forum wrzucał link do polskiej instrukcji chyba, jak nie to znajdziesz na pentaxusa.com anglojęzyczną - ściągnij i poczytaj dokładnie.

Bo określenie "Da się zrobić" nie znaczy "Będzie tak działało jak sobie wyobrażasz"
 
seb2k6  Dołączył: 23 Lis 2007
Dzięki za odpowiedzi - nie jest źle :) Wyświetlanie ISO nie jest jakoś super potrzebne, oddzielenie AF od AE bardziej mi się przydaje. Co do obiektywów Sigmy i Tamrona to mnie o odpowiednim bagnecie uświadamiać nie musicie :) Chodziło o coś innego ale nevermind.

Niestety dziś pomacałem sobie K100D i K10D. Kasetka jakoś mi nie leży w dłoni (troszkę za mały) :/ Wychodzi na to, że jeśli Pentax to raczej K10D ale jest sporo droższy czyli trzeba będzie jeszcze poczekać albo przyzwyczaić się do K100 :(

Ech... a miało być tak pięknie ;)
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
GrzegorzQ napisał/a:
3 Czy górny ekranik jest podświetlany ?
Ad 3 Nie :-(


caly czas szukam takiej niewielkiej plaskiej diody która
mozna by tam zamonotwać od góry :-P
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Grizley napisał/a:
GrzegorzQ napisał/a:
3 Czy górny ekranik jest podświetlany ?
Ad 3 Nie :-(


caly czas szukam takiej niewielkiej plaskiej diody która
mozna by tam zamonotwać od góry :-P


Spróbuj na allegro - diody do tuningu komórek są naprawdę malutkie:

http://www.allegro.pl/ite...ysylka_24h.html

No i są różne kolory. To dopiero będzie tuning pentaxa - różnokolorowe podświetlenie wyświetlacza :mrgreen:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
seb2k6 napisał/a:
Wychodzi na to, że jeśli Pentax to raczej K10D ale jest sporo droższy
a przy okazji spełnia wszystkie twoje warunki postawione w pierwszym poście
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
seb2k6 napisał/a:
Kasetka jakoś mi nie leży w dłoni (troszkę za mały) :/ Wychodzi na to, że jeśli Pentax to raczej K10D ale jest sporo droższy czyli trzeba będzie jeszcze poczekać albo przyzwyczaić się do K100 :(


Ciekawym, jaki aparat w cenie Kasetki jest podobnej wielkości co K10? Oczywiście wśród nowych egzemplarzy.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Może Sony Alpha 100?? Jest większa i niewiele droższa.
 
seb2k6  Dołączył: 23 Lis 2007
Nie chcę żadnego Sony :) Tylko Pentax albo Canon :) Jeśli nie przekonam się do K100 to albo kupię K10D albo będę polował na używkę 30D lub 20D (prędzej ten drugi) ;)
 

Burning  Dołączył: 24 Lis 2007
Odnośnie obiektywów Sigmy - hulają aż miło :)
oto fotki zrobione Sigmą 17-70 na Kasetce :)
http://picasaweb.google.p...dam/Dendrofilia

bez fotoszopy, ustawienie barw naturalne, preferencja przysłony - dopiero drugi wieczór zabawy Kasetką :)
dziś biorę na warsztat Sigmę 30mm f1.4 - niestety poza basem mam mało obiektów do fotografowania, a jeśli wypadnie mi sesja z dziewczyną to i tak nie pokażę ;)

w każdym razie jestem wielkim fanem szkieł Sigmy, mimo ubogiego jeszcze doświadczenia z fotografią cyfrową (wcześniej katowałem Praktikę chyba z lat 60 z równie starym Zeissem 50mm f2.8 )

No i witam sie grzecznie na forum :)
 
wysoki  Dołączył: 23 Lut 2008
Witam wszystkich i odrazu przerpaszam za odkopywanie troche juz starszego tamtu ale moje pytanie idealni wpisuje sie w jego tresc.
Otoz waham sie miedzy zakupem k10d a k100d Super.
Jako ze jestem kompletnym laikiem to sklaniam sie ku k100d (wiekszosc roznic miedzy nimi mam juz "rozpracowanych") jednak chcialbym sie dowiedziec czy wszystkie obiektywy jakie mozna podpiac do k10 (rowniez te ktore pojawia sie w najblizszej przyszlosci) da sie rownizez podlaczyc do k100d?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
wysoki, niestety nie.
 
wysoki  Dołączył: 23 Lut 2008
lipalipski, a mozesz troszeczke dokladniej?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Wszystkie się da. Po podpięciu do k100d nie będą działały napędy SDM oraz PowerZoom, ale w wersji k100d_Super będą działały.
(nie napisałeś czy chodzi ci o podpięcie czy o pełną funkcjonalność, ale domyślam się, że to drugie :evilsmile: Bo DA* to i MESupera się da podpiąć 8-) ;-) )

 
wysoki  Dołączył: 23 Lut 2008
Aha czyli z K100D Super beda dzialaly wszystkie obiektwy ktora dzialaja z K10D.


PS
Widze ze troche haosu wprowadzilem w moim pierwszym poscie na poczatku napisalem ze waham sie miedzy k10d a k100d Super, a w nastepnym zdaniu juz skrocilem tylko do "k100d" ale nadal chodzilo mi o wersje Super.

Edit

Chodzi mi o pelna funkcjonalnosc.
Jesli np. kupie jakies nowe (np. te zapowiedziane na PMA) szklo Pentax'a z wlasnym silnikiem AF to czy bede mogl korzystac zjego wszystkich dobrodziejstw?

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Witam

seb2k6 napisał/a:
Czy ustawione ISO jest gdzieś wyświetlane podczas robienia zdjęć ?


Ej przecież w kasetce kiedy się przytrzymuje przycisk ok w trybie fotografowania, pojawia się na LCD informacja o tym jakie jest obecnie ustawione iso??? Nikt tego nie napisał.
A przynajmniej u mnie tak jest w trybie Av na innych nie sprawdzałem.

A jeśli chodzi o ergonomię to mi kasetka lepiej leży w dłoni, chociaż jest mniejsza to ma wygodniej i ładniej wyprofilowany chwyt niż k10d, a z gripem dicaina to już w ogóle bajka będzie...

Pozdrawiam
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Eldred napisał/a:
Ej przecież w kasetce kiedy się przytrzymuje przycisk ok w trybie fotografowania, pojawia się na LCD informacja o tym jakie jest obecnie ustawione iso??? Nikt tego nie napisał.

Pozdrawiam


GrzegorzQ napisał/a:

Ad 2 Da się zrobić by było wyświetlane w wizjerze .... po przyciśnięciu przycisku OK


a jednak :)

Co do wyboru to na chwilę obecną Kadyszka kosztuje 200zł więcej niż Kasetka super więc IMO wybór jest prosty - pożycz te dwie stówy i miej porządną puszkę :)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Eldred, pod przyciskiem "ok" możesz ustawić sobie jedną z czterech różnych funkcji - między innymi podgląd ISO.
O tym pisać nie trzeba; w instrukcji opisane jest to dokładnie. Wybór należy do Ciebie.
 
wysoki  Dołączył: 23 Lut 2008
Bruinen, mozna wiedziec gdzie takie ceny? Sugerujac sie Ceneo:
- K10D body 2258,00zl
- K100D Super 1639,00zl
Czyli roznica ponad 600zl.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach