yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Lampa w trybie manualnym
Pewnie moje pytanie jest mocno lamerskie, ale trudno - zadam:
Mam kadyszkę ustawioną na tryb M
Robię zdjęcie z lampą przysłona 5,6 czas 1/180 i następnie przysłona 5,6 czas 1/45. Iso w obydwu przypadkach 100.
Obydwa zdjęcia są takiej samej jasności.
Czy czegoś nie ustawiłem w ustawieniach lampy czy jak?
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
yacek13, musisz odróżnić tryb manualny ekspozycji od trybu manualnego lampy. Gdy ustawisz "M" na aparacie lampa dalej pracuje w pttl. Różnicę powinieneś zobaczyć w naświetleniu drugiego planu. To tak w skrócie...
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
yacek13, a jakich zmian oczekiwałeś?
Znasz zasadę działania lampy?
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Arti napisał/a:
yacek13, a jakich zmian oczekiwałeś?
Znasz zasadę działania lampy?


Wiem, że błyska. Oczekiwałem, że przy dłuższym czasie będzie jaśniej.
Nie jestem specjalistą od fotografii, dlatego pytam.
Nawet nie wiem, co to jest PTTL (nie odsyłajcie do instrukcji bo na 180 i 182 byłem i nic to do mojej niewiedzy nie wniosło).
Poproszę o cierpliwe wytłumaczenie dla tych, co mają cierpliwość.Ps. Przydałby się jakiś dział na lamerskie pytania, gdzie cierpliwi by na nie odpowiadali...
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
yacek13 napisał/a:
Wiem, że błyska. Oczekiwałem, że przy dłuższym czasie będzie jaśniej.
yacek13 napisał/a:
Przydałby się jakiś dział na lamerskie pytania, gdzie cierpliwi by na nie odpowiadali...


Przecież na sieci jest od czorta podreczników, poradników itp stron dla początkujących.
Poszukaj, warto.
Ostatnio kiepsko u mnie z cierpliwością, ale nakieruję Cię...
Błysk lampy trwa czasem ok. 1/1000s. Nie pamiętam w tej chwili zakrsu, ale jest to grubo poniżej czasu 1/180. Zwiększenie czasu otwarcia migawki, nie wpływa na ilość światła z lampy. Dalej poszperaj sam.
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
No tyle to wiem, ale przy 1/45s. przez 1/180s. wpada światło z lampy a przez pozostały czas jeszcze jakieś światło zastane. Więc powinno być jaśniej niż przy czasie 1/180 s. No chyba, że źle rozumuję.
 

azkal  Dołączył: 13 Lut 2008
Mi się zdaje, że błysk to raczej trzeba kontrolować przesłoną. Napisałeś w pierwszym poście, że w obu przypadkach f5,6 miałeś. Ale ja się nie znam... raczkuje dopiero :->
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dobrze rozumujesz, i teraz inaczej gadasz;-).
Zastane tak, ale nie wiem jakie miałeś warunki, ile tego światła było. To musisz zmierzć jak powinieneś naświetlać na samo zastane. Będziesz wiedział czy coś łapiesz czy jeszcze nie. Może ISO podnieść, otworzyć jeszcze, albo dłużej. Tego zdalnie nie damy rady za Ciebie rozwiązać. Pokombinuj. Ja wczoraj robiłem w knajpie. żeby złapać coś zastanego schodziłem do 1/10- 1/6. A i to niewiele dawało. Doskwierał brak TTla...

[ Dodano: 2008-02-17, 12:17 ]
a i ISO 400 miałem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obserwuj wskaźnik niedoświetlenia i reguluj przesłoną, czasem i ISO tak aby zejść poniżej -2.
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Dzięki, taraz mi się trochę rozjaśniło.
Będę kombinował.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
yacek13, jeśli z pomiaru wynika że przy f5.6 i 1/45s jest dosyć światła zastanego, to lampą rozjaśnisz np. cienie pod oczami i generalnie rozjaśnisz pierwszy plan. Spróbuj w takiej sytuacji kompensacji błysku (Fn, w dół, tylne kółko).
Jeśli natomiast tego światła zastanego jest duuuużo za mało, to oświetlasz tylko lampą. Kombinując czasem (i przysłoną też w sumie) zmieniasz proporcje w oświetleniu pierwszego planu zastane/błyskowe i naświetlenie dalszego planu.
Na szczęście masz cyfrankę, więc możesz eksperymentować, więc miłej zabawy :-)
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Jak mi jeszcze wyjaśnicie jak to się dzieje w trybie M.:
Przysłona 8.0 i 5,6, reszta ustawień identycznych. Zdjęcia z lampą.
Które jaśniejsze? To z przysłoną 8.0.
Jak zobaczyłem to zgłupiałem...
:?:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
yacek13, a kadr miales identyczny?
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Mogę Ci przysłać, albo wrzucić do wątku... identyczny
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
yacek13, no to zapodaj zmniejszone fotki
- najlepiej jednak z exifem
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
F:5,6


F:8

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nic nie widac

[ Dodano: 2008-02-17, 18:42 ]
yacek13, kadry nie sa identyczne - w drugim przypadku weszlo ci wiecej czerni w kadr co moglo dac taka roznice w ekspozycji ....
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Różnica w górze kalenarza to ok. 1. cm. Chyba o to ci chodziło...
I to by dało taką różnicę w ekspozycji, która by przeważyła różnicę w przysłonie między 5,6 a 8?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Światło odbije sie pod trochę innym kątem i wystarczy
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
yacek13, - masz dookola kupe bieli.....w kadr dostajesz wiecej "ciemnego" troche nizej czyli blizej srodka kadru ktory chyba jest "preferowany" jesli chodzi o pomiar (jego"wage")

nie wiem gdzie ustawiles punkt AF ... jaki jest pomiar (matrycowy?)
jak zrobisz 2 identyczne kadry i dostanie zdjecia roznicae sie ekspozycja to pgadamy :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach