Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
popo76, niestety wbudowaną lampą nie zejdziesz z czasem poniżej 1/180s.
W K20D i K200D będzie HSS z wbudowaną lampą, ale mała liczba przewodnia ograniczy dość mocno jego zastosowania..
Zostają Ci dwa wyjścia. Lampa zewnętrzna z HSS, albo filtr szary nakręcony na obiektyw, który pozwoli wydłużyć czasy powyżej 1/180s, jednak wtedy lampa wbudowana może nie wystarczyć do doświetlenia "ludzia" :-D , no chyba, że będzie bardzo blisko..
Jeszcze jedno wyjście to aparat na statyw i naświetlasz sam zachód słońca a potem osobę na jego tle na innych czasach i sklejasz to..
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
A jeśli nie filtr szary, to zamknięta przysłona i lampa zewnętrzna, bo ta na puszce to raczej nie da rady. Dodatkowo uzyskasz większą głębię ostrości.
Ewentualnie możesz postawić na walor "artystyczny" zdjęcia i naświetlać tak, żeby zachód słońca był ładny, a osobę ustaw tak, żeby po kształcie było wiadomo, kto to jest.
Ja kiedyś na nartach, czyli na śniegu i w słońcu robiłem z lampą zewnętrzną, wszystko się udało, tylko jakoś nienaturalnie wychodzili na fotach narciarze, widać było, że z tym światłem to jakaś lipa jest. Zupełnie jakbym robił fotomontaż ;-)

O to to Arti!
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Kiwak napisał/a:
armar, a co to w takim razie jest, ta "migawka elektroniczna"?

Pierwszy link jaki google znalazło: http://www.fotoporadnik.p...zna-ccd-en.html
:-)
Nawet Nikony D50/D70 posiadają migawkę elektroniczną - razem z jej "dobrodziejstwami" ;-)
Dlatego K10D migawki elektronicznej nie ma - położono nacisk na jakość obrazu (i w efekcie mamy ten wątek).

Kiwak napisał/a:
A migawka elektroniczna to dla mnie nie-migawka,
Szanuję Twoją decyzję, ale dla mnie każdy element mechaniczny, lub elektroniczny znajdujący się w aparacie, który sprawia, że element światłoczuły nie gromadzi światła padającego na niego jest migawką. :-)

Kiwak napisał/a:
dlatego napisałem, że cyfrowy kompakt migawki nie ma. Oczywiście nie wiem, może jakiś ma, ale właściwie po co?

Słyszałem, że od jakiegoś czasu nawet te lepsze kamerki internetowe mają migawkę elektroniczną - tą której używam takiej migawki elektronicznej nie posiada - po prostu komórki matrycy są po kolei odczytywane co wiąże się z pozbawianiem ich ładunku.
Przy dłuższych czasach naświetlania obraz się kołysze - można to sprawdzić ruszając kamerką lub umieszczając wahadełko przed kamerką.
Kiwak napisał/a:
armar napisał/a:
na pewno ma klapkę przysłaniającą matrycę
- ten sony to ma?
Tak. Ma też Sony 717, S70 i R1.

popo76 napisał/a:
jak doświetlić lampą wbudowaną osobę na pierwszym planie?

Wbudowana tylko przy 1/180 i dłuższych... :(

Arti napisał/a:
Kiwak napisał/a:
A migawka elektroniczna to dla mnie nie-migawka, [...]
bo ta "migawka eltektroniczna", to taka migawka, jak z Trabanta limuzyna.... ;-)
Palić Nikony D70? :mrgreen:
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Dziękuję za odpowiedzi :) Zostanę chyba przy walorze artystycznym :)
Pozdrawiam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
popo76, - radzilbym tez czytac instrukcje.....to pomaga w wielu sprawach
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Fafniak, - Rzeczywiście tego nie doczytałem. Wiem, że instrukcja pomaga ;-) :-B
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Mam kilka pytań, również o HSS.

1) Czy HSS będzie działał przy Sigmie 500 DG Super założonej na kasetkę?
2) Czy HSS umożliwi mi fotografowanie w dzień bez uprzedniego ustawiania ekspozycji przed włączeniem lampy (inaczej w metzu 44 przepala)?
3) Czy lampa działa również poza zadanymi ustawieniami podniesienie/przekręcenia palnika? Pytam, bo np. Metz 44 działa, a w instruckji do Sigmy jest napisane "mark appears on the LCD panel, when you turn on the flash, and if this mark blinks, then the flash head is adjusted to an incorrect position".
4) jakie możliwości kompensacji flesza oferuje ta sigma?
5) bezprzewody błysk jest możliwy według instrukcji poprzez odpalenie przez wbudowany flesz, działa to z kasetką? I czym się różnią te dwa sposoby odpalania opisane w instrukcji:
a) USING THE SIGNAL OF BUILT-IN FLASH AS A TRIGGER.
b) Normal Slave Flash - Even if the EF-500 DG SUPER is not attached to the camera body, you can fire the flash by using the camera’s built-in flash or another flash unit.
 
blade74  Dołączył: 25 Lut 2009
Witam. Mamy 2019 rok. Odkopałem wątek sprzed lat i mam podobny problem. Mam Metza 58 AF-2 i obiektyw manualny bez styków. Włączam tryb M w aparacie i HSS w lampie i nie mogę ustawić w body czasu ponad 1/180 sek. To powinno tak być czy coś u mnie jest źle? Przetestowałem kilka obiektywów bez styków i jest tak samo. Z obiektywami ze stykami działa bezproblemowo. To tak powinno być czy to wina lampy (ew. źle coś ustawiam w lampie) bo na dwóch body K-5 jest tak samo.

Mam również pytanie tylko proszę się nie śmiać z mojej niewiedzy. Czy taki przewód podpięty bezpośrednio do sanek aparatu wyzwoli mi HSS? Chodzi mi o to aby nie błyskać bezpośrednio na wprost tylko nieco z boku.
https://fotozakupy.pl/product-pol-23114-Kabel-synchronizacyjny-TTL-Delta-do-aparatow-i-lamp-Pentax-uniw.html?gclid=CIrS6r2I3eICFY_YsgodvRIKSQ

 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
to z lampą czy z obiektywami jest problem? - bo się trochę zakręciłem.
 
blade74  Dołączył: 25 Lut 2009
Myślę, że z lampą bo na dwóch body K-5 jest tak samo. Może coś źle ustawiam na lampie, w każdym bądź razie "nie mogę ustawić krótszego czasu niż 1/180 w body z obiektywami bez styków".
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a w obiektywach ze stykami ustawiasz i robisz ? tak jak ustawiłeś czy tylko ustawiasz?
 
blade74  Dołączył: 25 Lut 2009
Z obiektywami ze stykami jest możliwość zmiany czasu, z obiektywami bez styków nie mogę zmienić powyżej 1/180 sek. czyli 1/250, 1/500 itp. Dłuższy czas mogę ustawić czyli 1/125, 1/60 itp. Chodzi mi o HSS.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Z obiektywami bez styków najkrótszy czas to czas synchronizacji.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
kurde a moja K70 - nie chce zejść w ogóle poniżej 1/180sek :)
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Bo to jest najkrótszy czas synchronizacji w tym aparacie.
 
blade74  Dołączył: 25 Lut 2009
Dziękuję, nie wiedziałem, że nie można wyjść poza czas synchronizacji. Czyli pozostaje filtr szary regulowany na wypadek jakby było zbyt dużo światła a mała głębia ostrości ma dla mnie znaczenie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach